Yeni Uzay Çiti radarı resmi olarak çevrimiçi

Uzay Kuvvetleri, 27 Mart'ta, 10 santimetreden daha küçük nesneleri izleyebilen yeni radar teknolojisinin operasyonel kapasitesini açıkladı.

Uzay Çiti olarak adlandırılan sistem, uzaydaki yörüngedeki nesneleri algılamak ve izlemek için katı hal S-bandı teknolojisini kullanır. Örneğin, bir Uzay Gücü haber bültenine göre ticari ve askeri uydular, boş roket güçlendiriciler ve düşük, orta ve jeosenkronize yörüngedeki uzay enkazlarını izleyebilir.

ABD Uzay Kuvvetleri ve komutanı uzay operasyonları şefi Gen. Jay Raymond, “Uzay Çiti, hem insanlı hem de insansız askeri varlıkları tehdit eden nesnelere zamanında, kesin yörünge verileri sağlayarak alanı görme biçimimizde devrim yaratıyor,” dedi. ABD Uzay Komutanlığı. “Uzay yeteneklerimiz ulusal savunmamız ve yaşam biçimimiz için kritik önem taşıyor, bu yüzden Uzay Çiti bu sistemlere yönelik tehditleri tanımlama, karakterize etme ve izleme yeteneğimizi geliştirmek için çok önemlidir.”

İlk işletme kapasitesinin duyurulması Aralık test dönemi. Pentagon’un baş silah test cihazından Ocak ayında yayınlanan bir raporda Uzay Çiti öngörülüyor Şubat sonunda çevrimiçi olabilir.

Uzay Çitinden önce, Savunma Bakanlığı uzayda 26.000'den fazla nesneyi izlemek için Uzay Gözetleme Ağına güveniyordu. Uzay Kuvvetleri'nin, sistemin daha küçük nesneleri takip edebilmesi nedeniyle bu sayının zaman içinde “önemli ölçüde” artması bekleniyor.

Mart 2019 testinde, sistem bir Hindistan uydu karşıtı testinden yörünge birikintilerini başarıyla izledi ve bir sonraki geçiş zamanlarını belirledi.

“Space Fence, sağlam ve doğru bir uzay nesnesi kataloğunu korumak, yörünge güvenliğini sağlamak ve birleşme olayları ve potansiyel tehditlerin belirtileri için erken uyarı sağlamak için Uzay Alan Adı Bilinci için kesin konum verileri sağlar” dedi.

Haziran 2014'te Lockheed Martin'e 914 milyon dolar değerinde Uzay Çiti sözleşmesi verildi.

C4ISRNET'in daha önce bildirdiği gibi Space Fence sınırlamaları varçünkü kısmen tek bir konumda bulunan tek bir radar – Marshall Adaları'ndaki Kwajalein Atolü – daha küçük nesneleri sürekli olarak izlemeyi imkansız kılıyor.

Alabama, Huntsville'deki 20. Uzay Kontrol Filosu tarafından işletilen Uzay Çiti, Uzay Gözetleme Ağı'na veri besleyecek, böylece California'daki 18. Uzay Kontrol Filosu, uzay-nesne kataloğunu ve ekran operasyonel uydularını koruyabiliyor.

20. SPCS komutanı Teğmen Col. David Tipton, “Uzay artık sıkışık ve tartışmalı bir alan olarak tanınıyor” dedi ve “Uzay Çiti, alan üstünlüğünü koruma çabalarımızın bir sonraki evrimidir.”


Bir cevap yazın