Vatanseverlerin Irak'a konuşlandırılması yararlı ancak İran'a karşı yetersiz

Pentagon ilave hava savunma sistemleri kurmak ABD birliklerini İran İslam Cumhuriyeti ve vekillerinin füze ve roket saldırılarından daha iyi korumak için Irak'a gitti. Pentagon ayrıca, daha büyük ve daha iyi korunan üslerde askerleri birleştiriyor ve bu da hayat kurtaracak ve herhangi bir ek saldırganlığa yanıt vermek için gereken Amerikan savaş gücünü koruyacak.

Savunma Bakanlığı geçtiğimiz hafta konuşlandırdığını doğruladı Vatansever hava ve füze savunma sistemleri Irak'a. İki pil, Tahran'ın bu üsleri balistik füze saldırılarıyla hedeflemesinden üç ay sonra Ain al-Asad Hava Üssü ve Irbil Hava Üssü'ne gitti. Tahran eksiklik düzinelerce ABD askeri yaralayan balistik füze savunması.

Patriot sistemleri yer temelli hava savunma kabiliyeti Ocak ayında başlatılan Tahran gibi uçaklar, seyir füzeleri ve balistik füzeler gibi çeşitli tehditlere karşı. Vatansever bir fırlatıcı, hedefleri izlemek için bir radar, insanlı bir kontrol istasyonu ve bir jeneratör içerir.

Washington bildirildi konuşlandırılmasıyla ilgili Ocak ayından beri Bağdat ile görüşmelerde bulundu. Ancak Bağdat'tan izin almanın belirgin zorlukları Vatanseverlerin gelişini geciktirdi ve Amerikan birliklerini balistik füze saldırısına karşı savunmasız bıraktı.

ABD kuvvetlerinin Irak'tan tahliyesi, İran İslam Cumhuriyeti için önemli bir stratejik hedefi temsil ediyor ve Tahran, Bağdat'taki olağanüstü etkisini Amerikan çıkış Irak halkının çıkarlarına bakılmaksızın.

Vatansever sistemler tamamen savunmasız olsa da, İslam Cumhuriyeti konuşlanmalarına düşündüren ABD, “istikrarsızlık ve felakete” yol açacak “savaşmayı” sürdürüyordu.

Tahran, Vatanseverlerin ek saldırganlık seçeneklerini sınırladığını anlıyor. Ama aynı zamanda, Vatanseverlerin İslam Cumhuriyeti’nin Irak'taki vekillerinin ABD ve koalisyon birliklerinde defalarca ölümcül etki yaratacağı roketlere karşı savunma yapamayacaklarını da biliyor.

Buna göre DoD, Irak'ın bazı bölgelerine karşı roket, topçu ve harç sistemleri de yerleştirdi. Pentagon, tipik olarak Patriot bataryalarını savunmak için bu sistemlere güveniyor, ancak C-RAM sistemleri de personeli roket saldırılarından koruyabilir.

Ancak yakın zamana kadar ABD birlikleri tüm Irak'a irili ufaklı birçok üsse konuşlandırıldı ve bu da her birini roket saldırılarından korumayı zorlaştırdı.

11 Mart'ta Kata’ib Hizbullah – Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren KH olarak da bilinen İran destekli bir Şii milis – saldırıya 107 mm roketlerle kamp yapın, bir Amerikan askeri ve bir havacının yanı sıra bir İngiliz doktorunu öldürün.

Yanıt olarak, 12 Mart'ta ABD. vurdu beş KH silah depolama sahası.

İki gün sonra, Taji Kampı'na bir roket saldırısı daha yaralı üç ABD servis üyesi.

Ve 17 Mart'ta roketler vurdu Bağdat'ın güneyinde ABD ve koalisyon birliklerine ev sahipliği yapan bir üs.

Bu saldırılar, ABD Ordusu'nun geliştir ve tarla ABD servis üyelerini roket saldırısından daha iyi koruyabilen yeni nesil dolaylı yangın koruma özelliği. Ordu ayrıca konuşlandırmayı hızlandırmak Demir Kubbe sistemlerinden satın almıştı.

Bu arada Pentagon Irak'ta çeşitli üsleri boşa çıkardı ve Vatanseverlerin ve C-RAM sistemlerinin sağladığı korumadan yararlanacak daha büyük ve daha iyi korunan üslerde güçlerini birleştirdi.

Aslında, geçtiğimiz ay ABD Irak güvenlik güçlerine en az dört üs aktardı. El Kaim, Qayyarah Havaalanı Batı, K1 Hava Üssü ve Al Taqaddum Hava Üssü.

Birlikler Irak'tan ayrılacak, bazıları ise repozisyon diğer üslere ülkede. Pentagon yetkilileri, temel geçişlerin ve birlik hareketlerinin IŞİD'e karşı başarının bir sonucu olduğunu ve son roket saldırılarına yanıt vermek yerine uzun süredir planlandığını söylüyor.

Ne olursa olsun, ABD birliklerini Patriot ve C-RAM sistemleri tarafından korunan üslerde birleştirmek Amerikalılara daha iyi koruma sağlayacaktır.

Bu olumlu ama muhtemelen yetersiz bir adım.

Tahran'ın 1979'dan beri rejimin dış politikasında göze çarpan asimetrik vekil terörist saldırılarını durdurması pek olası değil. koronavirüs krizleri Tahran mayıs rejimi teşvik etmek umutsuz önlemler almak ve bu politikayı ikiye katlamak. Bu, muhtemelen Irak'ta ve başka yerlerde Amerikalı diplomatlara ve servis üyelerine yönelik ek saldırganlığı da içerecektir.

Pentagon ve Irak'taki koalisyon ortakları Bağdat'a saldırıları önleme sorumluluğu olduğunu açıkça belirtmelidir. Bağdat bu tür bir koruma sağlama konusunda isteksizse veya sağlayamıyorsa, Amerikan servis üyeleri kendilerini savunmak ve ek saldırganlığı cezalandırmak için ellerinden gelen her türlü araca sahip olmalıdır.

Bradley Bowman, Majör Liane Zivitski'nin misafir bir askeri analist olduğu Demokrasilerin Savunması Vakfı'nda Askeri ve Siyasi Güç Merkezi'nin kıdemli direktörüdür. Bu yorumda ifade edilen veya ima edilen görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Hava Üniversitesi, ABD Hava Kuvvetleri, Savunma Bakanlığı veya diğer herhangi bir ABD devlet kurumunun görüşlerini temsil etmeyebilir.


Bir cevap yazın