Uzay Kuvvetleri gözetim teleskopu Avustralya'da ilk ışığına kavuştu

Son zamanlarda Avustralya'ya taşınan Uzay Gözetleme Teleskopu, 2022 yılında yeniden girme operasyonlarında önemli bir kilometre taşı olan ilk ışığı elde etti.

İlk ışık elde etmek, teleskop optiklerinin yörüngedeki nesnelerin görüntülerini üretmek için geniş görüş alanına sahip kamera ile başarıyla hizalandığı anlamına gelir. Avustralya Savunma Bakanlığı ile ortaklaşa geliştirilen Uzay Gözetleme Teleskopu, jeosenkron yörüngedeki nesnelerin gelişmiş elektro-optik kapsamını sağlayacaktır.

“İster uzay trafiği yönetimi, ister kritik alan tabanlı yeteneklerin korunması ve savunulması olsun, uzay alanıyla ilgili gerçek zamanlı farkındalığı sürdürme yeteneğimizi sürekli olarak artıran sensörler sunmak, ABD ve Avustralya'nın daha geniş ihtiyaçlarını kolaylaştırmak için şarttır, Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi Özel Programlar Direktör Yardımcısı Lani Smith dedi.

Smith, “Ortaklaşa yürütülen bir program olan SST programı, bir sonraki algılama yeteneğini yinelememizi sağlıyor.

Teleskop ilk olarak 2011'de ilk ışık elde etti New Mexico, White Sands Füze Menzili'nde bulunuyor. Ancak 2013'te Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya, teleskopu Batı Avustralya'daki Harold E. Holt Deniz İletişim İstasyonu'na yerleştirmeyi kabul etti.

Burada sensör, ABD Uzay Gücü için jeosenkron yörüngedeki nesnelerin daha fazla elektro-optik kapsamı sağlayabilir. Teleskop 2017 yılında Avustralya'ya taşındı ve 5 Mart'ta yeni yerinde ilk ışık elde etti.

Uzay Gözetleme Teleskopunun, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve diğer müttefiklere doğru alan durum bilinci sağlamak için çok sayıda sensörden veri toplayan Uzay Kuvvetleri'nin Uzay Gözetleme Ağı'na veri beslemeye başlayacağı 2022'de faaliyete geçmesi bekleniyor. Teleskop Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri tarafından işletilecek ve Uzay Gücü gözetim ve yönetim sağlayacak.

SMC Özel Programlar Direktörlüğü Uzay Etki Alanı Bilinçlendirme Bölümü Gordon Kordyak, “Bu önemli Alan Etki Alanı Bilinci veya SDA ortaklığı, ABD ve Avustralya arasındaki uzun süreli savunma alanı işbirliği geçmişine dayanıyor ve ittifakımızın temel taşı oldu” dedi. şef.


Bir cevap yazın