Üç ABD casus uydusunun lansmanı COVID-19 nedeniyle ertelendi

COVID-19'un dünyaya hızlı bir şekilde yayılması, üç ABD istihbarat yükünün Yeni Zelanda'dan başlatılmasını en az 23 Nisan'a kadar erteledi, fırlatma sağlayıcısı Rocket Lab 6 Nisan'ı doğruladı.

Roket Laboratuvarı planlanan 30 Mart lansmanını duraklatma Yeni Zelanda hükümetinin 23 Mart'ta ülkenin 4. Seviye Uyarısı'na gireceğini duyurmasının ardından üç Ulusal Keşif Ofisi yükünden biri. Bu, çoğu işletmenin kapanmasını zorladı ve hükümet insanların evde kalmasını emretti.

Bir Atlas V roketi 26 Mart 2020 Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan başarıyla fırlatıldı. Gelişmiş bir iletişim rölesi uydusu olan AEHF-6'nın fırlatılması Uzay Gücü için başlatılan ilk yük. (Kıdemli Havacı Dalton Williams / ABD Hava Kuvvetleri)

NRO sözcüsü Laura Lundin, “Bu karar NRO'nun tam desteğiyle verildi ve Yeni Zelanda hükümeti ve yerel sağlık görevlileriyle lansman faaliyetlerinin ne zaman devam edebileceğini belirlemek için Rocket Lab'daki ortaklarımızla çalışmaya devam ediyoruz” dedi. . “Fırlatma aracı ve yer sistemleri, gelişen durumun izin verdiği ölçüde fırlatma için hazır durumda kalacaktır.”

“Beni Şimdi Durdurma” olarak adlandırdı 30 Mart lansmanı, ajansın Küçük Küçük Roket sözleşme aracının yeni Hızlı Edinimi kapsamında Rocket Lab’in Yeni Zelanda tesisinden ikinci NRO misyon lansmanı olacaktı. 2018'de kabul edilen satın alma yöntemi, büyüyen ticari küçük uydu lansman pazarından yararlanmak ve ilk olarak tedarik etmek için kullanıldı Rocket Lab'den 31 Ocak lansmanı.

Beni Şimdi Durdurma görevi sırasında, üç NRO yükü, NASA ve Yeni Güney Galler Üniversitesi Canberra Space'den bir elektron roketindeki yüklerle uzaya bir yolculuğu paylaşacaktı. Ajans, NRO yükleriyle ilgili ayrıntıların korunduğunu söyledi.

Yeni Zelanda'nın 23 Nisan'a kadar Uyarı Seviyesi 4'te kalması beklenen Rocket Lab sözcüsü Morgan Bailey, lansmanın bu tarihten önce gerçekleşmeyeceğini doğruladı.

“Lansman operasyonlarının ne zaman güvenli bir şekilde devam edebileceğini belirlemek için misyon ortaklarımız ve Yeni Zelanda hükümeti ile yakın bir şekilde çalışıyoruz. Fırlatma aracı, faydalı yükler ve yer sistemleri fırlatılmaya hazır durumda ”dedi. “Roket Laboratuvarı, eşi benzeri görülmemiş bu zamanlarda NRO dahil olmak üzere misyon ortaklarımızın süregelen işbirliği ve desteği için minnettar.”

NRO, COVID-19'un gelecekteki lansmanlar üzerindeki olası etkilerini azaltmak için çalıştıklarını söyledi.

“NRO, COVID-19'un gelecekteki lansman programı üzerindeki olası etkileri tespit etmek ve hafifletmek için hükümet ve sektördeki ortaklarıyla aktif olarak çalışıyor” dedi Lundlin. “NRO, işgücümüzün refahını korumak ve NRO'nun misyonunun devamını sağlamak için sürekli değişen manzarayı izlemeye ve COVID-19 ile ilgili ortaya çıkan sorunların önünde kalmak için rehberlik geliştirmeye devam ediyor.”

O esnada, Uzay Gücü ilk lansmanını tamamladı 26 Mart Florida Canaveral Burnu'ndan. Tabandaki personel sayısını azaltırken ve sosyal uzaklığı uygularken, ordunun yeni kurulan altıncı dalı, bir Birleşik Lansman İttifakı Atlas V roketinin yörüngesine altıncı ve son Gelişmiş Son Derece Yüksek Frekanslı uyduyu başarıyla fırlatabildi.

Bu lansmanla ilgisi olmayan ULA, 6 Nisan'da Colorado, Denver'daki tesislerinden birinde çalışan bir çalışanın COVID-19 için pozitif test ettiğini duyurdu. Şirket yaptığı açıklamada, gelecekteki lansmanlar üzerinde hiçbir etkisi olmayacak olsa da önlemlerin alındığını belirtti.

Beşinci Gelişmiş Son Derece Yüksek Frekans iletişim uydusu 8 Ağustos'ta bir Atlas V roketinde Florida Cape Canaveral'dan yörüngeye fırlatıldı. (United Launch Alliance'ın fotoğrafları)

“Erken ve agresif COVID azaltımlarımız maruz kalan personel sayısını sınırlandırdı. Hazırlanmış ve prova edilmiş cevap planımızı uyguluyoruz ve tezahürümüze herhangi bir etki öngörmüyoruz. ULA proaktif bir şekilde halkımızı korumak, virüsün yayılmasını yavaşlatmak ve ulusal güvenliği sürdürmek için adımlar atmaya devam ediyor ”dedi.

ULA şu anda piyasaya sürülecek gizli X-37B uzay uçağı Atlas V roketinde 20 Mayıs.

Uzay Kuvvetleri’nin bir sonraki planlı lansmanı 29 Nisan’da, GPS III uydusunu Florida’daki SpaceX Falcon 9’un yörüngesine yerleştirmeyi planlıyor. SpaceX, COVID-19 durumunun bu lansmanı geciktirip geciktirmeyeceği konusunda hemen yanıt vermedi.

GÜNCELLEME: Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi 7 Nisan yayınlandıktan sonra GPS III lansmanı ertelenecek COVID-19'un yayılma riskini en aza indirmek.


Bir cevap yazın