Trump paneli uranyum madenlerinin stratejik ilgi olarak desteklenmesini istedi

WASHINGTON – Trump yönetimi Perşembe günü hükümeti ABD'nin uranyum madenciliği ve nükleer yakıt endüstrilerini zorlu bir küresel pazarda kurtarmak için Batı'dan kamu alanlarını çıkarmayı kolaylaştırmaktan yabancı nükleer yakıt ithalatını engellemeye kadar harekete geçirmeye çağırdı.

Trump'ın daha önce ulusal bir stok oluşturmak için yerli uranyum satın almak için 10 yıl boyunca Kongre'ye 1,5 milyar dolarlık talebini içeren öneriler, Başkan Donald tarafından atanan bir görev gücü olan “Amerika'nın nükleer sanayi tabanını çöküşün eşiğinden geri çekmek” anlamına geliyor. Trump Temmuz ayında yaptığı açıklamada, Perşembe günkü raporda.

Enerji Sekreteri Dan Brouillette, Amerika Birleşik Devletleri'nin küresel olarak sektördeki konumunu kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu ve dünya çapında güvenli nükleer kullanımı teşvik etme konusunda kaldıraç maliyetine mal olduğunu söyledi. Brouillette gazetecilere verdiği demeçte, “ulusal çıkarlarımızı ve ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor” dedi.

Rakipler, Trump yönetiminin ABD uranyum çıkarlarını ABD kömürü için denediği ve başarısız olduğu şeyleri sarkmak için yapmaya çalıştığını söylüyor – işletmeleri pazardaki dayaklardan kurtarmak.

Nükleer enerji Amerikan askeri üslerine gelebilir mi? Savunma Bakanlığı görmek için bir çift çaba başlattı. (Getty Images üzerinden ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP)

Doğal Kaynaklar Savunma Konseyi çevre grubu ile birlikte Geoff Fettus, “Bu, sorun bulmak için savurgan bir çözüm” dedi. “Uranyumumuzun çoğunu Kanada ve Avustralya gibi müttefiklerden alıyoruz. Bu kirleticileri korumak için ulusal bir güvenlik nedeni yok. ”

En fazla protesto gösterme ihtimali olan önerilerden biri, nükleer enerji için gerekli bir mineral olan uranyum için, federal kamu arazilerinde çevresel incelemelerin düzenlenmesi de dahil olmak üzere madenciliği kolaylaştırmaktır.

Batılı kabileler geçmiş uranyum madenciliğinin halkı arasında bir ölüm ve hastalık mirası bıraktığını söylüyor. Onlar ve diğer muhalifler, yönetimin Kuzey Arizona'da, Büyük Kanyon Ulusal Parkı sınırları dışında uranyum madenciliğini yeşil ve kendilerinin ve milyonlarca başkalarının güvendiği su kaynaklarını kirleteceğinden korkuyorlar.

Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu çevre savunuculuğu grubu ile yaptığı açıklamada Tracy Stone Manning, “Özellikle küresel bir salgın sırasında kabile topluluklarının sağlığını riske atmak ve dünyanın harikalarından birini tehlikeye atmanın bir anlamı yok” dedi.

Madencilik ve nükleer enerji endüstrileri kendi adına bir dizi hükümet eylemi istedi. Bir nükleer sanayi ticaret birliği olan Nükleer Enerji Enstitüsü, raporun nükleer enerji endüstrisini destekleyecek kadar fazla ilerlemediğini – daha ucuz doğal gaz, güneş ve rüzgara karşı rekabet ederek mücadele ettiğini söyledi. Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kongre'den vergi kredileri ve diğer yardımları isteyeceğini söyledi.

ABD madenlerinden gelen uranyumun çoğu, ithal edilen bazı uranyumdan daha düşük derecelidir ve ABD üretimini pazarda daha az çekici hale getirmeye yardımcı olur. 2018'de Kanada, ABD'de satın alınan uranyumun yüzde 24'ünde ana kaynağı oldu ve bunu yüzde 20 ile Kazakistan, yüzde 18 ile Avustralya ve yüzde 13 ile Rusya izledi. ABD madenleri, satın alınan ABD uranyumunun yalnızca onda birine tedarik edildi.

Fotoğraf: Getty Images üzerinden Issouf Sanogo / AFP; İllüstrasyon Brandon-Mykal Rambus / Personel

Yönetim görev gücü, “Onlarca yıllık ihmalden sonra, madencilikten elektrik üretimine kadar tüm ABD ticari nükleer sektörü yüksek iflas riski altında” dedi.

Görev gücü, ülkenin sivil nükleer teknolojisi için araştırma ve tanıtım yapılmasını destekledi. Rus uranyum ithalatını sınırlamak, Rusya'yı maliyetin altında uranyum boşaltmakla suçlamak için çağrıda bulundu ve Nükleer Düzenleme Komisyonu'na Rusya'da üretilen nükleer yakıtı engellemek için yetki verilmesini önerdi veya Ulusal güvenlik amaçlı Çin.

Çevre ve Bayındırlık Komitesi başkanı Wyoming'in madencilik devletinden Cumhuriyetçi John Barrasso, Perşembe Rusya'nın ABD'deki uranyum madencilerini azaltmak için nükleer yakıtını “silahlandırdığını” söyledi.

“Koronavirüs salgını, Amerika'nın neden kritik materyaller sağlamak için diğer ülkelere güvenmemesi gerektiğini açıkça gösterdi. Buna uranyum da dahil, "dedi Barrasso.


Bir cevap yazın