Top askeri operasyonlar için hava uydusu ile kilometre taşına vurdu

ABD askeri operasyonları için hava durumu verileri sağlayacak yeni bir uydu, kritik tasarım incelemesini geçti, Ball Aerospace 20 Nisan'da açıkladı ve şirket şu anda tam üretime geçiyor.

Hava Durumu Sistemi Takip uydusu, Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen üç hayati alan tabanlı çevresel izleme boşluğunu doldurmak içindir: okyanus yüzeyi vektör rüzgarları, tropikal siklon yoğunluğu ve düşük Dünya yörüngesinde enerjik yüklü parçacıklar.

Uydu, ilk iki görev için pasif bir mikrodalga görüntüleme radyometresi içerecek ve bu da manevra kuvvetlerini desteklemek için zamanında hava toplama sağlayacaktır. Hükümet tarafından döşenmiş enerjisel yüklü parçacıklar sensörü üçüncü görev için kullanılacak ve bu da operasyonel yörüngeleri karakterize etme, uzay durumsal farkındalık ve iyonosfer hakkında bilgi gibi önemli uzay hava yetenekleri sağlayacak.

Ball Aerospace başkan yardımcısı ve genel müdürü Mark Healy “Fiziksel çevrenin ölçülmesi ve anlaşılması, varlıkların korunması ve manevra operasyonları için tropikal siklon yoğunluğunun belirlenmesinden rüzgar ve deniz devletinin nasıl güvenli erişim ve uçak gemisi operasyonlarına kadar oynandığına kadar askeri operasyonlar için kritik önem taşıyor” ulusal savunma, bir açıklamada söyledi.

14 Kasım 2005 tarihli bu fotoğrafta, bulutlar Hindistan'ın güneydoğu Andaman ve Nicobar Adaları'ndaki Kuzey Sentinel Adası'nın üzerinde asılı duruyor. (Gautam Singh / AP)

Buna ek olarak, WSF uydusu deniz buzu karakterizasyonu, toprak nemi ve kar derinliği hakkında bilgi toplayacaktır.

Ball Aerospace, tüm WSF sistemi için ana yüklenicidir, yani uzay aracını enstrüman, uzay aracı ve sistem yazılımı ve veri ürünleri için algoritmalar ile birlikte teslim edecektir. Şirket, ilk olarak Kasım 2017'de sistemi tasarlaması için 93.713.423 dolar ve bir yıl sonra uyduyu geliştirmek ve üretmek için ek 255.418.494 dolar kazandı.

Uzay Kuvvetlerine göre, WSF uydusunun 2024 mali yılında fırlatılması bekleniyor.


Bir cevap yazın