Ticari havacılık endüstrisi bir nosedive ile, Savunma Bakanlığı havayollarına bir yaşam çizgisi sunuyor

WASHINGTON – Koronavirüs pandemisi ticari havayolu endüstrisini sarsarken, ABD Ulaştırma Komutanlığı, United ve Delta gibi ABD havayollarının Savunma Bakanlığı adına ulaştırma misyonları uçurabileceği bir program olan Sivil Rezerv Hava Filosu üzerindeki etkisinden giderek daha fazla endişe duyuyor. acil Durum.

Beyaz Saray, COVID-19 önleme operasyonlarını desteklemek için Sivil Rezerv Hava Filosunu veya CRAF'ı resmi olarak etkinleştirmedi. Ancak, seyahat kısıtlamaları havayollarını uçuşları iptal etmeye ve uçak filolarını kesmeye zorlarken, ordu, finansal darbeyi yumuşatma umuduyla CRAF ortaklarına iş yükleyebileceği fırsatlar arıyor, diyor Ordu Generali Stephen Lyons, TRANSCOM açar.

“Kargo tarafında sivil havacılık filosu oldukça güçleniyor. Yolcu tarafında önemli ölçüde düştü ”dedi.

“(Ticari havayolu şirketleri) ile düzenli olarak konuşuyoruz. Bir dereceye kadar, havacılık endüstrisinin yolcu segmenti üzerindeki etkilerden endişe duyuyorum, bu yüzden iş yükünü yönüne doğru itmek zorunda olduğumuz her fırsatta bunu yapıyoruz. ”

Hava Kuvvetleri'ne göre, Nisan 2019 itibariyle CRAF programına 25 havayolu ve toplam 433 uçak katılıyor – ancak bu rakamlar genellikle aylık olarak değişiyor.

Hava Hareketliliği Komutanı sözcüsü Capt Nicole Nicole Ferrara, şimdiye kadar hiçbir ticari havayolu şirketi Savunma Bakanlığı'na CRAF programı için sözleşme taahhütlerini yerine getiremeyeceklerini bildirmedi.

Ancak ticari havayolu endüstrisinin karmaşası hemen CRAF programı için varlıkların azalmasına neden olmamakla birlikte, özellikle de filolarının boyutunu ve sayısını azaltan şirketler gibi uzun vadeli bir etki olup olmayacağı hala görülüyor. uçak türleri.

Örneğin, Delta Havayolları Mart ayında McDonnell Douglas MD-88 ve MD-90 uçaklarının ve bazı eski Boeing 767'lerin emekliliğini hızlandıracağını duyurdu.

Bu arada American Airlines, bir dizi uçak filosunun emekliliğini hızlandıracağını duyurdu. 2025 yılında emekli olmak yerine, Boeing 757'leri 2021'in ortalarına kadar aşamalı olarak kaldırılacakken, Boeing 767'leri gelecek yıl yerine bu Mayıs ayında filodan ayrılacak. Havayolu şirketi de gelecek yıl Embraer E190'larının 20'sini ve A330-300'lerinin dokuzunu da devre dışı bırakacak.

Şirketlerin gelir elde etmelerine yardımcı olmak için ABD hükümeti, Amerikan vatandaşlarını ve yabancı ülkelerde mahsur kalan ABD sakinlerini ABD topraklarına geri taşıyan “geri dönüş uçuşları” gerçekleştirmek için bir dizi ticari havayoluna sözleşme ödülleri verdi. 27 Mart'ta TRANSCOM, ABD'li Amerikalılara ABD'yi iade etmek için kullanılan ticari uçaklar için ABD havayolu endüstrisi ile sözleşmeler yaparak Devlet Geri Gönderme Görev Gücü'ne yardımcı olmak üzere görevlendirildi.

Komuta sözcüsü Dave Dunn, geçen hafta Savunma Haberlerine verdiği demeçte, TRANSCOM şimdiye kadar yaklaşık 1.200 kişiye ticari uçuşlar planlamaktan sorumluydu.

4 Nisan'da yapılması planlanan ilk görev sırasında National Airlines ABD vatandaşlarını ve daimi sakinlerini Nijerya'dan Washington'a taşıdı. TRANSCOM ayrıca, geri gönderme görevleri için Delta Air Lines ve Omni Air ile üç tedarikçinin tamamında 2,5 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

Dunn, ticari havayollarında ülkesine geri dönüş uçuşlarının planlanmasında hala bazı sınırlı zorluklar olduğunu kaydetti. Örneğin, koronavirüs salgınının neden olduğu seyahat kısıtlamaları, birçok normal yer bulunmadığından, mürettebat dinlenme ve yakıt için molaların yönlendirilmesini zorlaştırmıştır.

Ancak Lyons, ticari satıcılar tarafından gerçekleştirilen geri dönüş uçuşlarının sayısının “önemli ölçüde” artmasını beklediğini söyledi.

“Hala mevcut bir alanda (askeri uçaklarla) hareket eden küçük rakamlar olacak, ancak asıl çaba, günlük bazda kullandığımız Sivil Rezerv Havacılık Filo ortaklarımız aracılığıyla.” Dedi.


Bir cevap yazın