Space Force, COVID-19 maruziyetini en aza indirmek için GPS 3'ün başlatılmasını geciktiriyor

Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi 7 Nisan, ABD Uzay Kuvvetleri COVID-19 yayılmasını önlemek için bir önlem olarak üçüncü GPS III uydusunun 29 Nisan lansmanı yeniden planlayacağını açıkladı.

“Bu kararı hafifçe vermiyoruz, ancak GPS takımyıldızımızın güçlü olması nedeniyle, personele ek sağlık riski veya lansman için görev riski getirmeden görev güvencesi duruşumuzu korumak için kasıtlı bir karar verme fırsatımız var” dedi. Teğmen Gen. John F. Thompson, Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi başkanı ve uzay için program yürütme görevlisi. “COVID-19 salgını ulusal güvenlik için bir tehdit olduğundan, aynı zamanda lansmanın yeniden planlanması ulusal güvenliğin yararınadır.”

Ulusal Keşif Ofisinin Beni Şimdi Durdurma görevi duraklatılmasına rağmen, hala Rocket Lab'ın Yeni Zelanda fırlatma sitesinden bir Elektron roketinin yörüngesine fırlatılmasını bekliyor. (Sam Toms ve Simon Moffatt / Roket Laboratuvarı)

Thompson'a göre, GPS takımyıldızı şu anda yörüngede 31 uydu ile sağlıklı bir konumda bulunuyor ve Uzay Kuvvetinin kapsama veya kabiliyette boşluklara neden olmadan lansmanı geciktirmesine izin veriyor. İkinci GPS III uydusu resmen askeri kullanıma hazır olduğunu ilan etti 24 Mart. GPS III uyduları, önceki sürümlere göre üç kat daha iyi hassasiyete ve sekiz kata kadar gelişmiş anti-parazit özelliğine sahiptir.

SMC basın açıklamasına göre, lansman şimdi 30 Haziran'dan önce Florida'nın Cape Canaveral kentinden gerçekleşecek ve SMC Mayıs ayında durumu yeniden değerlendirecek. Yük, Ulusal Güvenlik Alanı Fırlatma programında SpaceX Falcon 9 roketinde yer alan ikinci görev olacak.

Uzay Kuvvetleri, planlandığı gibi 2020'de üç GPS III uydusunun fırlatılmasını sağlarken COVID-19'u yayma riskini en aza indirmeye çalıştığını söyledi.

Medium Earth Orbit Space Systems Division Chief Col. “Adımlardan bazıları, GPS III Lansman ve Ödeme Kabiliyeti (LCC) operasyon merkezinde prosedür ve tesis değişiklikleri ve CDC yönergelerine göre yeterli fiziksel mesafeyi sağlamak için saha mürettebatının boyutunu azaltmayı içerir” dedi. Edward Byrne. “Bu çabalar tamamlandığında ve mürettebatlar prova edildiklerinde ve bu modifiye edilmiş koşullar altında çalıştırılmaya hazır olduklarını düşündüklerinde, tamamen GPS III uydularını dağıtmak için fırlatma ritmimize geri dönmeyi amaçlıyoruz.”

Uzay Gücü 26 Mart'ta Cape Canaveral'dan ilk lansmanını başarıyla tamamlarken, sahadaki personel sayısını azalttı ve sosyal mesafeyi uyguladı.

Uzay Kuvvetleri, Birleşik Lansman İttifakı'nın gizli X-37B uzay uçağının Mayıs ayı sonlarında fırlatılması gecikecekti. ULA, 6 Nisan'da Denver tesislerinden birinde çalışan bir çalışanın, tezahürleri üzerinde herhangi bir etki beklememelerine rağmen COVID-19 için pozitif test ettiğini açıkladı.


Bir cevap yazın