Space Force, 44 teknoloji tanıtım uydusu için fırlatma sağlayıcısını seçti

Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi, 10 Nisan'da VOX Space ABD Uzay Kuvvetleri için yörüngeye 44 teknoloji gösterici uydu fırlatacak.

Tamamen sahip olduğu Virgin Orbit'in bağlı kuruluşu olan VOX Space, 35 milyon dolarlık görev emri altında, yeni uzay durumsal farkındalığını test etmek ve geliştirmek için gösterici uyduları yörüngeye yerleştirme çabası olan Uzay Test Programı-S28 (STP-S28) için fırlatma hizmetleri sunacak ve ordu için iletişim teknolojileri.

VOX Space, LauncherOne roketlerinden üçünü kullanarak 44 küçük uyduyu düşük Dünya yörüngesine fırlatacak. Roketlerin bir ped üzerinde dikey bir pozisyondan başladığı geleneksel lansmanların aksine, LauncherOne roketleri havada bir Boeing 747 uçağından fırlatılır. İlk lansman Ekim 2021 için geçici olarak planlandı.

Süre dört şirket şu anda Ulusal Güvenlik Alanı Lansmanı kapsamında beş yıllık sözleşmelerle mücadele ediyor Ülkenin büyük zarif uydularını yörüngeye yerleştirecek çaba, ABD ordusu ve istihbarat topluluğu yeni ticari mekanizmalar altında büyüyen ticari küçük lansman pazarından faydalanmaya çalıştı.

Örneğin, Ulusal Keşif Dairesi 2020 yılında yeni “küçük bir roketin hızlı bir şekilde devralınması” sözleşme aracını başarıyla kullanmaya başladı. bu program kapsamında ilk yükünü Rocket Lab ile başlattı Ocak ayında. Rocket Lab ile Mart ayı için planlanan ikinci bir lansman COVID-19 durumu nedeniyle gecikti.

VOX Uzay Ödülü, Ekim ayında Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi tarafından sekiz şirkete verilen süresiz teslimat, süresiz miktar sözleşmesi olan Orbital Services Program-4 kapsamındaki ilk görev emridir.

OSP-4, Kasım ayında sona eren OSP-3'ün bir devamıdır. Selefi olduğu gibi, OSP-4, Savunma Bakanlığı'nın devletin yüklerini yörüngeye oturtmak için büyüyen ticari küçük lansman pazarından yararlanma çabasıdır. Program, görev siparişi verildikten sonra 12-24 ay içinde herhangi bir yörüngeye 400 pound'dan fazla yüklerin başlatılmasını sağlar. Geçen yıl, Hava Kuvvetleri dokuz yıllık bir süre içinde 20 görev başlatmak için OSP-4'ü kullanmayı beklediğini söyledi.

SMC'nin Launch Enterprise direktörü Col. Rob Bongiovi, “STP-S28 görev siparişinin rekabetçi ödülü, Launch Enterprise'ın Milletimize esnek ve uygun fiyatlı alan yetenekleri sunmak için kullandığı esnek ve duyarlı sözleşme süreçlerinin en iyi örneğidir” dedi. Sistemler Müdürlüğü. “Bugünün tartışmalı uzay alanında, sözleşmeler savaşçının karşılaştığı zorlukları karşılamak için esnek ve duyarlı olmalıdır. Küçük Lansman ve Hedefler Bölümü'nün OSP-4 sözleşmesini kullanarak sadece beş ay içinde STP-S28 görev emrini vermeyi başardığı çalışmadan gurur duyuyorum. ”


Bir cevap yazın