Rusya, silah kontrol paktına yeni nükleer silahlar ve hipersonik silahlar ekleme isteğini gösteriyor

MOSKOVA – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın iki ülke arasındaki son silah kontrol paketine son nükleer silahlarının bazılarını dahil etmeye hazır olduğunu bildirdiği için Cuma günü silah kontrolü ve diğer konuları görüştüler. Ancak önce Washington, Kremlin’in anlaşmayı uzatma teklifini kabul etmeli.

Dışişleri Bakanlığı iki üst düzey diplomatın ikili stratejik güvenlik diyaloğunda atılacak sonraki adımları tartıştıklarını söyledi. Pompeo, gelecekte yapılacak herhangi bir silah kontrol müzakeresinin ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD ve Rusya ile birlikte Çin’i kapsayan üç taraflı silah kontrol anlaşması vizyonuna dayandırılması gerektiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2021'de sona erecek olan Yeni START silah kontrol anlaşmasını uzatmayı teklif etti. Trump yönetimi, Çin'i imzalayan olarak kabul edecek yeni bir anlaşma için çabaladı. Moskova, Pekin'in çok daha küçük nükleer cephaneliğini azaltacak herhangi bir anlaşmayı tartışma konusundaki isteksizliği nedeniyle bu hedefi gerçekçi değil olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın yeni Sarmat kıtalararası ağır balistik füzesi ve Avangard hipersonik kayma aracı antlaşma kapsamında diğer Rus nükleer silahlarıyla birlikte sayılabilir.

Sarmat Avangard ile silahlı ilk füze birimi Aralık ayında faaliyete geçti.

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev tarafından 2010 yılında imzalanan Yeni START Antlaşması, her ülkeyi 1.550'den fazla konuşlandırılmış nükleer savaş başlığı ve 700 konuşlanmış füze ve bombardıman uçağı ile sınırlıyor.

Beş yıl daha uzatılabilecek anlaşma, her iki tarafın nükleer üslerinin yerinde denetimleri de dahil olmak üzere uyumluluğu kontrol etmek için kapsamlı bir doğrulama mekanizması öngörüyor.

Yeni START, halen yürürlükte olan tek ABD-Rusya silah kontrol paktı. Silah kontrol uzmanları, ölümünün yeni bir silahlanma yarışını tetikleyebileceği ve stratejik istikrarı bozabileceği konusunda uyardılar.


Bir cevap yazın