Rusya askeri alan yeteneklerinde geride, ancak bu sadece iştahını artırıyor

Olarak ABD Uzay Gücü geliştiRusya, araştırma ve keşif alanındaki iki ortaklığa rağmen, her biri diğerinin uzaydaki egemenliğine meydan okuyan kendi askeri alan varlıklarını desteklemeye devam ediyor. Özellikle, Rusya anti-erişim / alan inkar yaklaşımı elektronik savaş şeklinde uzayda, iletişim sistemlerinin sürdürülebilirliğinin arttırılması ve yer tabanlı alan altyapısına karşı saldırgan yeteneklerin geliştirilmesi.

İlgili Bilim Adamları Birliği'ne göre uydu veritabanı ve uzay fırlatma raporlamasıyörüngede 2.200'den fazla uydu vardır ve bunların 1.000'den fazlası 189 askeri uydu da dahil olmak üzere Amerikan şirketlerine, devlet hizmetlerine ve bilimsel kurumlara aittir.

Rusya'nın 160'tan fazla uydusu var; bu sayı yaklaşık 100 askeri uzay aracını içerir. Buna karşılık, Çin'de yaklaşık 105 askeri uzay aracı da dahil olmak üzere 320'den fazla uydu var. Burada ticari iletişim ve Dünya gözlem uyduları da askeri amaçlarla kullanılabilir.

Rusya’nın ekonomisi uzay altyapısına Amerika ya da Çin’den daha az bağımlı ve elbette Avrupa’dan daha az bağımlı. Ancak Rusya yörüngedeki en az üçüncü en büyük askeri uydu takımyıldızını korumaya çalışıyor.

Resmi yok bütçe bilgisi Rusya’nın askeri uzay programında Yine de, hükümet açık kaynakları ve finansal Veri devlet uzay şirketi Roscosmos'tan, Rusya'nın askeri uydu takımyıldızının – uydular, fırlatma araçları ve lansmanlarının – geliştirilmesi için yıllık harcamaların 1 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Rus uzay navigasyon sistemi GLONASS (şu anda 27 uydu) 2019'da 437 milyon dolardı ve askeri fırlatma sitesi Plesetsk'e yılda en az 100 milyon dolar harcandı.

Tüm bu çabalar ve diğer kara tabanlı savunma alanı altyapısı ve personeli için bakım maliyeti Rusya'nın askeri alan programının yaklaşık 1.6 milyar dolar olduğu anlamına geliyor.

Rusya’nın askeri uydu takımyıldızının en büyük kısmı, 16 Dünya gözlem uydusuna sahip 51 iletişim uzay aracını içeriyor. Bu, Dünya-gözlem uydularının egemen olduğu Amerikan, Çin ve Avrupalılardan farklıdır. Örneğin, ABD'de 56 Dünya gözlem uydusu ve 49 iletişim uydusu vardır, ancak Çin'in 57 Dünya gözlem uydusu ve yalnızca üç iletişim uydusu vardır.

26 Mart 1965'te, Voskod-2 uzay gemisinden uzaya adım atan kozmonot Alexei Leonov, Moskova'da konuşuyor. Leonov, uzayda yürüyen ilk insan. (AP Fotoğraf)
26 Mart 1965'te, Voskod-2 uzay gemisinden uzaya adım atan kozmonot Alexei Leonov, Moskova'da konuşuyor. Leonov, uzayda yürüyen ilk insan. (AP Fotoğraf)

Bununla birlikte, Rus devlet fabrikaları teknolojik yeteneklerini etkileyen yaptırımlarla karşı karşıyadır. Ve diğer uzay güçlerinin aksine, Rusya’nın silahlı kuvvetleri ticari alan sistemlerine güvenemez çünkü ticari alan hizmetleri iç pazarı zayıf bir şekilde gelişmiştir. Ayrıca, Moskova’nın iletişim ve navigasyon yeteneklerine odaklanması uzay istihbarat yeteneklerinde bir boşluk yaratıyor.

Tartışılan bir diğer faktör, Rusya’nın uzay aracının dönmesi. 2014-2016 arasında Rusya tarafından başlatılan 22 askeri uydu vardı, ancak takımyıldızların sayısı 80-81 uzay aracında sabit kaldı. Bunun nedeni, 1990'lardan 2000'lerin başına kadar askeri uyduların kaldırılması ve başarısızlıkları ve deneysel uyduların kısa ömürlü olarak kaldırılmasıydı.

2017'den beri Rusya 26 askeri uydu başlattı ve takımyıldız sayısı 105'e yükseldi; bu nedenle, muhtemelen askeri uyduların ömrü nedeniyle uzay aracının kaldırılması sınırlıydı. (Amerikan uydularının ömrü iki kat daha uzundur.)

Önceki yıllarda Avrupa ve Amerikan bileşenlerine erişim sayesinde, Rusya bazı askeri uyduları üzerindeki çalışmaları artırabildi. Ancak Rusya'nın askeri uydu takımyıldızının dönüş hızı 2010'da düşmeye başladı. Batı teknolojilerine ve bileşenlerine yasal erişim olmadan, Moskova'nın askeri uydularını geliştirmesi ve dolayısıyla önümüzdeki yıllarda mevcut sayıları koruması zor olabilir.

Bu yakın endüstriyel zayıflık kaçınılmaz olarak Moskova'yı ABD ve diğer önde gelen güçlerin avantajlarını geçersiz kılmaya çalışıyor. Ancak, Rusya’nın bu çabaya yönelik eylemleri – garip yörünge manevrası Rus uydularının veya hava savunma füzelerinin potansiyel uydu karşıtı yetenekler – fazla tahmin edilmemelidir. Birçok yörüngede yüzlerce uyduyu hedeflemenin bir anlamı yoktur ve bunları titizlikle hedeflemek imkansızdır. Burada, Moskova sadece ABD ile siyasi pazarlıktaki konumunu artıracak maddi araçlar arıyor.

Rusya gerçekten nerede geliştirmeye çalışmak askeri alan yetenekleri aşağıdaki gibidir: parazit ve radyo istihbaratı fırsatları; komuta, kontrol ve iletişim sistemlerinin sürdürülebilirliği; ve yer tabanlı alan altyapısına karşı saldırı yetenekleri. Buradaki amaç, rakiplerinin uzayla ilgili altyapılarını kullanmasını önlemektir.

Pavel Luzin, Rus siyasi ve savunma işleri uzmanı ve çevrimiçi Riddle dergisinde köşe yazarı.


Bir cevap yazın