Philadelphia tersanesi yeni çift kullanımlı ticari denizci eğitim gemileri inşa edecek

WASHINGTON – Mücadele eden bir Philadelphia tersanesi, 8 Nisan'a kadar eğitim gemisi inşa etmek için seçildiğini duyurmakla 8 Nisan'da yeni bir kira aldı Denizcilik İdaresi tarafından kullanılmak üzere sivil denizciler devlet denizcilik akademilerine katılmak.

Alaska merkezli TOTE Services şirketi tarafından yapılan sözleşme, Philly Tersanesi'ni ilk iki ulusal güvenlik çok emisyonlu gemiyi veya NSMV'yi toplam 630 milyon $ 'lık inşa etmek için kullandı. ticaret yayını Marine Log.

En son navigasyon ve köprü teknolojilerini barındıracak olan gemiler, 600 öğrenciyi ağırlayabilecek, aynı zamanda federal hükümet tarafından afet yardım operasyonları için de kullanılabilecek. Gemiler, bir roll-on / roll-off rampası ve ekipman ve konteynerleri taşımak için kullanılabilen bir vinç ile birlikte gelir.

NSMV'ler 525 fit uzunluğunda ve yaklaşık 90 fit genişliğinde veya Ticonderoga sınıfı bir kruvazörden biraz daha küçük olacak Denizcilik İdaresi bilgi formuna.

MARAD Yöneticisi Mark Buzby, sözleşmenin Amerikan gemi inşa işleri için bir kazanç olduğunu söyledi.

Eski bir Donanma bayrak subayı Buzby yaptığı açıklamada, "Deniz eğitimine yatırım yapmak daha fazla Amerikan işi yaratıyor," dedi. "NSMV için inşaat tersanesi olarak Philly Tersanesi, Inc.'in seçilmesiyle bu çaba sadece ABD Deniz Ticaretini değil, ABD ekonomisini ve hayati ulaşım altyapısını da destekliyor."

Philly Tersanesi öncelikle Jones Yasası gemileri veya yalnızca Jones Yasası, ABD limanları arasında gönderilen malların Amerikalılar tarafından inşa edilen ve mürettebatlı ABD bayrağı taşıyan gemilere gönderilmesini zorunlu kıldığı için var olan gemiler yapar. Kural, yerli gemi inşa endüstrisini ulusal bir güvenlik varlığı olarak korumak için tasarlanmıştır. Onsuz esasen yerli ticari gemi inşa endüstrisi olmazdı.

Hudson Enstitüsü'nde son zamanlarda yerli gemi inşa endüstrisi üzerine bir çalışma yürüten kıdemli bir adam olan Bryan Clark, “Philly Tersanesi son iki yılda yılda sadece bir sipariş aldı ve 2020'de kapanma tehlikesi taşıyordu” dedi. .

“Philly, sadece Philadelphia bölgesinde önemli bir işveren olduğu için değil, aynı zamanda hükümetin Sahil Güvenlik kesicileri, NOAA araştırma gemileri gibi daha küçük yardımcı ve savaşçı gemiler inşa etmeye bağlı olduğu tersanelerden biri olması ve Donanma insansız yüzey gemileri, inceleme gemileri, çekme ve kurtarma gemileri. ”

Campbell University'nin deniz tarihçisi Sal Mercogliano, gemilerin Donanmanın, yaşlanan lojistik filosunun yerine geçmeye çalışırken bir dizi görevi yerine getirebilecek esnek bir gövdeyi belirleme arayışında yararlı olabileceğini söyledi.

Mercogliano, “Bu gemilerin belki bir hastane gemisi, belki bir komuta gemisi, bir havacılık lojistik gemisi, bir alt ihale için potansiyel bir gövde formu olarak hizmet ettiğini düşünüyorum: Orada potansiyel var” dedi.

Deniz Kuvvetleri, biri deniz asansörü amaçlı, diğeri denizaltı eğilimi gibi diğer yardımcı gemi görevleri için Ortak Gövde Yardımcı Çok Amaçlı Platformunun iki çeşidini geliştirmeyi ve planlamayı planladı. hastane gemilerive komut ve kontrol platformları. Ancak geçen yılın sonunda, Beyaz Saray, CHAMP platformunun 2024'te satın alınması planlanan denizaltı ihale varyantı için 1.3 milyar dolarlık bir maliyet tahmininde beyazladı.

Çok sayıda tankı ve obüsleri uzun mesafelerde taşımak için NSMV çok uygun değil. Ancak Deniz Kuvvetleri'nin hastane gemileri de dahil olmak üzere diğer misyonların çoğunu yeniden canlandırması gerekiyor.

Mercogliano, “Bir roll-on / roll-off için iyi olduklarını sanmıyorum – büyük bir görev alanı için tasarlanmamıştır” dedi. “Ama sanırım hastane gemisi için, bir komuta gemisi, orada bir sürü fayda var.”


Bir cevap yazın