Pentagon’un şeffaflığı azaltmaya yönelik son teklifi kötü bir fikir

Mevcut pandemiden öğrenilen bir ders: şeffaflık hükümet genelinde daha iyi. Sonuçta, Pekin’in Çin'in Wuhan kentindeki salgın hakkında bilgi bastırması, hastalığın hızlı küresel yayılmasını teşvik etti.

Ne yazık ki, Pentagon şimdi yasama teklifi sundu ABD’yi Çin’in Çin savunma saydamlığı. Gelecek Yıllar Savunma Programını veya FYDP'yi gizli bir belge haline getirmek istiyor. Bu sadece hükümetin özel sektörle işbirliği yapma yeteneğini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda mevcut bir sorunu daha da kötüleştirecektir: aşırı sınıflandırma veri.

Merakla, halkın bu teklifi nasıl ele geçirdiği, Pentagon’un arzusu verilerini sıkı bir şekilde kontrol etmek için. 2019 yılına kadar Savunma Bakanlığı yasama paketini Yasama Danışmanlığı Ofisinin web sitesinde yayınladı. Artık durum böyle değil. Bunun yerine, bu korkunç öneri ilk kez Amerikan Bilim Adamları Federasyonu.

Bilim adamları, teklifin özünün Pentagon'un gelecek yıl planını halkın gözünden gizlemek olduğunu belirtti. Plan, departmanın gelecekteki bütçelerle nereye gitmeyi hedeflediğini göstermektedir. Birkaç yıl içinde kaç gemi satın almayı planladığı veya şu anda araştırma ve geliştirmede bir kapasitenin üretimine başlamayı planladığı gibi önemli ayrıntılar sağlar.

Yasama önerisi, planın sınıflandırılmamış bir versiyonunun yayınlanması gerekliliğini ortadan kaldıracak ve Pentagon denetleyicisinin gönderilen verilerdeki doğruluğunu tasdik etme ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Sertifika gereksiniminin altı-altı seviyesine teklif sadece basit bir kafa karıştırıcıdır. Bölüm neden kendi verilerinin doğruluğunu garanti etmiyor? Askeri denetçiler, bölümlerinin ürettiği verilerin doğruluğunu belgeleyebilmelidir.

Ancak asıl mesele, planın kendisini sınıflandırma hamlesidir. Bu, ulusal savunmayı iki ana şekilde zayıflatacaktır: savunma-sanayi tabanının planlanmasını zorlaştırarak ve analitik topluluğun işini yapmasını zorlaştırarak.

Savunma-sanayi üssü, hükümet ve hükümet dışı sinyallere ve verilere dayanarak bağımsız kararlar veren özel sektör şirketlerinin bir koleksiyonudur. Hem hükümet müşterilerine hem de hissedarlarına cevap vermelidirler. Gelecek yıl planı, savunma şirketlerinin gelecekteki savunma pazarında alakalı kalması için hangi alanları vurgulaması veya vurgulamaması gerektiğine dair kararlara rehberlik edebilecek bilgiler sunmaktadır. Bu bilgi zorunlu olarak bu şirketlerin yatırımlarını haklı çıkarmak için hissedarlarına sundukları analizin bir parçasıdır.

Washington, mevcut büyük güç rekabetinde özel sektör katılımı ve inovasyonun nasıl önemli olacağına dair çalışmalar, raporlar ve görüş parçaları ile doludur. Gelecek yıl planını kilit ve anahtarın arkasına koymak, bu işbirliğini daha da zorlaştıracak – ve Pentagon bir daha da kötü müşteri olduğundan (bazılarının imkansız olduğunu düşündüğü bir şey).

ABD'deki milli savunma bir takım sporudur. Çok gizli laboratuvarlardan ve Pentagon yetkililerinden bağımsız uzmanlara, yasama görevlilerine ve medyaya kadar farklı uzmanlık seviyelerine sahip birden fazla oyuncu içerir. Hepsi aynı ekipte, ülkemizi güvende tutmak için çalışıyor. Bir oyuncu gereksiz yere diğerlerinden bilgi tuttuğunda, tüm takım acı çeker. Dışarıdaki analistler ve muhabirler için daha az veri olduğunda işlerini yapmak daha zordur. Kongre denetimi de zorlaşıyor.

Bu son hamle, verileri halktan kısıtlamaya yönelik daha geniş bir eğilimin bir parçasıdır. Son birkaç yılda Pentagon, il kontrolü Afganistan'da, daha da sınıflandırılmış veriler edinme raporları ve sivil kayıplar hakkındaki raporu iptal etti. insansız hava aracı saldırıları, Sadece birkaç isim.

Adil olmak gerekirse, şeffaflığa doğru bazı hareketler olmuştur. Örneğin, Savunma Bakanı Mark Esper ve liderlik ekibi muhabirlerin önünde daha fazla zaman harcadı ve akım Sekreter altında Jim Mattis. Ancak gelgit hala ters yönde ilerliyor.

Son olarak, Pentagon’un teklifin temel nedeni, verileri daha da sınıflandırmak yerine sınıflandırma sürecini yeniden düşünmek için bir nedene benziyor: “Bölüm, sınıflandırılmamış FYDP verilerinin yayınlanmaya çalışılmasının hassas bilgileri yanlışlıkla ortaya çıkarabileceğinden endişe ediyor.” Sınıflandırılmamış verilerden sınıflandırılmış ayrıştırmak zorlaştığında, hareket sınıflandırma sistemini yeniden düşünmek, ellerinizi havaya atmak ve her şeyi kilitlemek değil.

Pekin’in devlet çalışanlarının verilerini hacklemek Çinlilerin ABD hükümetinden hassas verilere erişimde sorun olmadığını gösteriyor. Pentagon’un hamlesi, rakiplerimizden değil, yalnızca Amerikan halkından daha fazla veri gizleyecekti.

Savunma Bakanlığı yetkilileri istikrarlı, öngörülebilir, yeterli ve zamanında bütçeye duyulan ihtiyaçtan bahsetmeyi sever. Demokratik sistemimizde, verileri aşırı sınıflandırma yoluyla gizlemek, bu sayıların dördünde başarısızlık için bir reçetedir.

ABD Ordusu Teğmen Gen. Thomas Spoehr (ret.), Heritage Foundation’ın Ulusal Savunma Merkezi’nin direktörü. Frederico Bartels, düşünce kuruluşunun savunma bütçelemesi için en iyi politika analistidir.


Bir cevap yazın