Pentagon, uzaydaki ilk örgü ağını 1 Mayıs'ta talep edecek

Uzay Kalkınma Ajansı, 2022 yazında yörüngeye 20 uydudan oluşan ilk partinin yörüngeye yerleştirileceği beklentisiyle bu Ağustos ayında uzayda bir ağ ağı için sözleşmeler yapmayı planlıyor. Ajans, 1 Mayıs sözleşmeler için teklif talebi yayınlamayı bekliyor .

Duyuru, ajansın 2 Nisan'da ev sahipliği yaptığı bir endüstri günü sırasında geldi. Endüstri günü, COVID ile ilgili koşullar nedeniyle bu etkinliğin iptal edilmesinden sonra 2 Nisan'da Colorado Springs'deki 36. Uzay Sempozyumu'nda gerçekleşecekti. 19 ajans bunun yerine sanal bir endüstri günü düzenlemeyi tercih etti. SDA Direktörü Derek Tournear'a göre, olay için 580 kişi katıldı.

Bir teknisyen Lockheed Martin'in Pony Express 1 yükü üzerinde çalışır. (Lockheed Martin)

Bu ilk parti 20 uyduyu içerecek ve Pentagon liderlerinin SDA'nın Taşıma Katmanı'ndan Tranche 0 olarak adlandırdıkları şeyleri içerecek, öncelikle düşük dünya yörüngesinde çalışan bir örgü ağı ve savaş tabanlı alana uzay tabanlı sensörleri bağlayabilecek.

Tournear'a göre ajansın Trache 0 Taşıma Katmanı için altı hedefi var:

  1. Optik çapraz bağlantı örgü ağı üzerinden savaş uçağına düşük gecikmeli veri aktarımı gösterin.
  2. Ulaştırma Katmanı aracılığıyla bir uzay sensöründen savaş avcısına veri iletme yeteneğini gösterin.
  3. Sınırlı bir savaş yönetimi C2 işlevselliği gösterin.
  4. Mesh ağı üzerinden Entegre Yayın Sistemi verilerini savaş avcısına aktarın
  5. Link-16 verilerini ağ üzerinden gerçek zamanlı olarak depolayın, aktarın ve iletin.
  6. ABD Deniz Gözlemevi GPS referanslarından bağımsız bir zamanlama imzası kullanın.

Tranche 0'ı takiben, SDA iki yıllık dönemlerde yörünge takımyıldızını sürekli olarak yükseltmeyi ve eklemeyi planlıyor, Tranche 1 FY2024'te çevrimiçi oluyor, Tranche 2 sistemi FY2026'da destekliyor. SDA, Tranche 0 için iki tür uydu tedarik edecek, bir ana fark bir uydu setinin yeterli optik uydulararası bağlantılar LEO'da çalışan diğer uydular ve orta dünya yörüngesindeki veya jeosenkron yörüngedeki uydularla iletişim kurmak için, diğeri ise yalnızca LEO'daki diğer uydularla iletişim kurmak için yeterli olacaktır.

Ajans, Ulusal Savunma Uzay Mimarisini inşa etmekalçak yörüngede çalışan yüzlerce uydulardan oluşacak ve hipersonik silahları takip etmekten alternatif konum, navigasyon ve zamanlama verisi sağlamaya kadar çok sayıda görev sunacak.

Taşıma Katmanı, çeşitli uyduları birbirine ve savaş avcısına bağlayan NDSA'nın omurgasını oluşturacaktır. Tournear'a göre, Taşıma Katmanı, Savunma Bakanlığı'nın Ortak Etki Alanı Komuta ve Kontrolüne anahtar alan ağı bileşeni sağlayacak.

“Taslak RFP ve endüstri gününün bugün bahsettiği ulaşım katmanı, departman genelinde birleştirici çaba olacak. Bu ağları bir araya getirebilmek için düşük gecikme (iletişim) için kullandığımız şey bu olacak ve özünde JADC2 için ana birleştirici kafes olacak ve bu çaba ilerleyecek. Bunun için kullanılan uzay ağı olacak ”dedi.

Ajans taslak RFP yayınlandı 26 Mart. SDA, Tranche 0 için 17 Nisan – 17 Nisan arasında RFP taslağı hakkında geri bildirim istiyor ve 1 Mayıs'ta tam RFP'yi serbest bırakmayı planlıyor. Tournear, ajansın kaç şirkete karar vermeden önce teklifleri görmek istediğini söyledi. sözleşme imzalamak.


Bir cevap yazın