Pentagon IG, JEDI sözleşmesinin yasayı ihlal etmediğini, ancak etik soruların devam ettiğini tespit etti

Savunma Bakanlığı genel müfettişi, 15 Nisan'da yayınlanan bir nihai rapora göre, tartışmalı multi milyar dolarlık kurumsal bulut sözleşmesinin satın alınmasının “geçerli yasa ve iktisap standartlarıyla tutarlı” olduğunu buldu.

Ortak Kurumsal Savunma Altyapısı (JEDI) bulut sözleşmesi hakkında uzun zamandır beklenen rapor olan Ekim ayında Amazon Web Services üzerinden Microsoft'a verildi, Pentagon'un sözleşme yapısıyla yasayı ihlal etmediği halde, yol boyunca çalışanların etik ihlalleri ve Microsoft’un mülkiyet bilgilerini Amazon ile paylaşması da dahil olmak üzere çeşitli hatalar yaptığını buldu.

IG, araştırmasında, DoD'nin JEDI bulutunu tek bir tedarikçiye verme kararının uygun olup olmadığını, taleplerin uygulanabilir standartlarla “tutarlı” olup olmadığını, kaynak seçim süreci adil ise, DoD'ın açıklama yoluyla düzenlemeyi ihlal edip etmediğini gözden geçirdi. Beyaz Hortum nihai kararı uygunsuz bir şekilde etkiliyorsa ve DoD çalışanlarının etik suiistimalde bulunup bulunmadığını, Microsoft'a tescilli Microsoft bilgileri.

Müfettiş generalin soruşturması, JEDI bulut sözleşmesi ödülünün Microsoft'a veya Amazon'a gidip gitmediğini değerlendirmedi.

Uygunsuz etki araştırması

JEDI çatışmasının merkezinde Başkan Donald Trump'ın sözleşme sürecine müdahale ettiği ve kararı Amazon'dan uzaklaştırmaya çalıştığı iddiaları vardı. Genel müfettiş, soruşturma sırasında Beyaz Saray'ın üst düzey Savunma Bakanlığı yetkilileri ile ne ölçüde iletişim kurduğunu ve ihale ayrıcalığı iddiası nedeniyle ihale ile ilgili iletişimin niteliğini “kesin olarak” belirleyemedi.

IG, bir haber bülteninde, “DoD Genel Danışmanlık Ofisi tarafından Beyaz Saray ve DoD yetkilileri arasında JEDI ile ilgili potansiyel iletişim hakkındaki sorularımızı yanıtlamaması talimatının verildiği birkaç DoD tanığına yol açtığını” iddia etti.

Beyaz Saray’ın üst düzey DoD yetkilileriyle iletişiminin ne olduğu belli olmasa da IG, nihayetinde karar veren DoD yetkililerinin Beyaz Saray’la iletişim kurmadığını belirledi.

“Kimliklerinin ve ihale ödülüne katılımlarının çoğu Beyaz Saray personeli ve hatta kıdemli DoD yetkilileri tarafından bilinmiyordu. Hiçbiri bize, sözleşmenin ihalesine ilişkin kararlarını verirken dışarıdan herhangi bir etki veya baskı hissetmediklerini söylemedi ”dedi.

Raporda, kaynak seçim ekibinin hiçbir üyesi genel müfettişe Microsoft veya Amazon'u seçmek için etkilendiklerini söylemedi.

Bu, Pentagon şefi bilgi memuru Dana Deasy'nin onay duruşması Ekim ayında kaynak seçim komitesinin anonim olduğunu ve dış baskıdan yalıtıldığını söyledi. Ancak o zaman, Deasy Beyaz Saray'dan gelen baskı iddialarını reddetmedi.

Savunma Bakanlığı yetkilileriyle yapılan birçok röportajda, DoD avukatları tanıkların Beyaz Saray'la iletişim hakkında genel müfettişlere cevap vermesini engelledi.

Başkan Donald Trump'ın Amazon karşıtı açıklamalarını detaylandıran çok sayıda rapora rağmen, Trump'ın eski Savunma Bakanı Jim Mattis'i Amazon'u “vidalamak” için yönlendirdiğini söyleyen bir kitap, genel müfettiş “herhangi bir DoD yetkilisinin JEDI Cloud ihalesi ”başlıklı makaleye bakınız. Mattis IG'ye başkanın kendisine böyle bir yön verdiğini “hatırlamadığını” söyledi. IG, iddiayı teyit edemediğini veya çelişemeyeceğini yazdı.

Bir açıklamada, Pentagon sözcüsü Teğmen Col. Robert Carver IG raporunun sonuçlarını övdü.

“Müfettiş'in JEDI Bulut ihalesi hakkındaki genel nihai raporu, Savunma Bakanlığı'nın JEDI Bulut ihale sürecini adil ve yasalara uygun olarak yürüttüğünü teyit ediyor,” dedi Carver. “IG ekibi Beyaz Saray veya DoD'den etkilenmediğini tespit etti Nihai tedarikçi seçimini yapan kariyer kaynağı seçim kurullarında liderlik Bu rapor, en çok ihtiyaç duyulan JEDI Bulut bilişim ortamını içine almak için yorulmadan çalışan kariyer tedarik görevlilerine medya ve kurumsal güdümlü kapıları kapatmalıdır. Amerikan vergi mükelleflerini korumaya devam ederken cephe savaşçılarımızın elleri. ”

Amazon Web Servisleri DoD’nın Microsoft’a sözleşme yapma kararına itiraz etti Federal İddialar Mahkemesi'nde uygunsuz siyasi etki yarattı iddialarının merkezinde takım elbiseli. Şirket izin vermesini istedi cumhurbaşkanını görevden almak ve JEDI sürecine katılan birkaç kıdemli DoD yetkilisi. Bir federal yargıç geçici olarak durduruldu mahkemenin mahkeme bittikten sonra DoD'un bulut üzerindeki çalışması, DoD'ın Amazon'un tekliflerinin bazı teknik değerlendirmelerini yapmasının muhtemel olduğunu tespit etti.

Amazon, yorum talebine yanıt vermedi.

Esper’in JEDI inceleme, ret ve sözleşme ödülü

Temmuz ayı sonundaki teyidinden sonra, Savunma Bakanı Mark Esper JEDI bulut sözleşmesinin gözden geçirilmesiBeyaz Saray'ın Esper'e sözleşmeyi gözden geçirmesi talimatını verdiği Washington Post raporunun ardından incelemenin siyasi olarak motive edildiğine dair iddialara yol açtı.

Posta öyküsünde Esper, incelemesinin Kongre üyelerinden “yönetim yetkilileri” ile ödül ve yazışmalar hakkındaki çeşitli şikayetlere yanıt olduğunu söyledi. Esper bir röportajda IG'ye, yönetim üyelerinin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin olduğunu söyledi. Eski CIA direktörü Pompeo ve Esper, CIA'nın bulut bilişim deneyimlerini tartışırken Mnuchin, özel sektördeki bulut bilişim ile olan deneyimini tartışmayı teklif etti. Esper, konuyu hiçbir zaman tartıştığını hatırlamadığını söyledi.

Esper, genel müfettişe incelemeyi başlatma kararının tamamen kendi kararı olduğunu söyledi. Esper ile röportajda bulunan Savunma Bakanlığı avukatı, Beyaz Saray ile JEDI hakkındaki yazışmaları hakkındaki soruları cevaplamasına izin vermezdi.

Esper’in incelemesi, her seferinde Esper, Sekreter Yardımcısı David Norquist, Deasy ve Rütbelerin katıldığı beş brifingden oluşuyordu. Görüşme yapılan tüm tanıklar IG'ye toplantıların yükleniciye özgü değil bilgilendirici olduğunu söyledi. Dereceler, araştırmacılara “hangi yarışmacının nihai sözleşme ödülünü kazanacağı sorusunun hiçbir zaman Sekreter Esper’in incelemesinin bir konusu olmadığını” söyledi.

IG, “Yukarıda anlatılan oturumlarda Sekreter Esper'i bilgilendirmek için kullanılan okuma ve diğer materyalleri gözden geçirdiğimizde bunların doğada bilgi verici olduklarını gösterdi” dedi. “Herhangi bir öneri içermediler veya Sekreter Esper'den herhangi bir karar veya yönlendirme istemediler. Materyallerin hiçbiri JEDI sözleşme rakiplerinin özel yeteneklerini tartışmadı veya gizli DoD kaynak seçim bilgileri sağladı. ”

Deasy, müfettişlere Beyaz Saray'ın Beyaz Saray'la yapılan inceleme hakkında hiçbir bilgi istemediğini veya paylaşmadığını söyledi.

Sekreter karardan kendini reddetti 25 Ekim 2019, oğlunun sözleşme için erken teklif veren IBM'deki istihdamına atıfta bulundu. Sözleşme günler sonra verildi.

Esper'e göre Norquist, Beyaz Saray'a kamuoyunun açıklamasından önce, ancak DoD ödül kararını dahili olarak verdikten sonra brifing verdi. Ranks'a göre, DoD Beyaz Saray'a bir ödül verdiğini ancak yüklenicinin ne kazandığını açıklamadığını söyledi.

Etik ihlaller

Genel müfettiş, Mattis de dahil olmak üzere JEDI ihalesine katılan yedi DoD çalışanına karşı etik suistimal iddialarını da araştırdı. IG sadece iki çalışan olan Deap Ubhi ve Stacy Cummings'e karşı iddiaları doğruladı.

Genel müfettiş, Amazon için tekrar ayrılıncaya kadar bölüm için JEDI tedariki üzerinde çalışan eski bir Amazon çalışanı olan Ubhi'nin, 2017 yılında JEDI ihalesinin başlangıç ​​aşamalarında çalışırken Amazon'a dönüş müzakere etmeye başladığını açıklayamadığını buldu. IG, Amazon ve DoD yetkililerine üç kez Amazon'la müzakereleri hakkında yalan söyledi, ancak bulutun ilk aşamalarındaki çalışmaları Amazon'a “önemli değildi” ve “herhangi bir avantaj sağlamadı”.

IG ayrıca, satın alma için savunma genel sekreter yardımcısı ve edinim sağlayıcıları için savunma bakan yardımcısı yardımcısı Stacy Cummings'in, JEDI ile ilgili konularda çalışırken Microsoft'ta 15.001 ile 50.000 dolar arasında hisse senedi bulunduğunu tespit etti. IG, Cummings rolünün Microsoft'a verilen ödülü etkilemediğini tespit etti.

Cummings'in hisse senetleri nedeniyle IG, DoD CIO’nun ofisinin Cloud Computing Program Ofisi’nin çıkar çatışmalarını ortaya çıkarma ve azaltma prosedürlerini gözden geçirmesini önermektedir. IG, DoD bir taslak raporda sunulan önerilere yanıt vermediğinde önerilerin hala çözülmediğini yazdı.

Tescilli bilgilerin açıklanması

IG raporu ayrıca Savunma Bakanlığı'nın, DoD'nin ödül kararını açıkladığı ödül sonrası bilgilendirme sırasında Microsoft’un AWS'ye teklifleri hakkında özel bilgileri ifşa ettiğini de buldu. Bilgilendirme, Amazon Federal Mahkeme'de dava açmadan önce gerçekleşti.

Genel Müfettiş, “Microsoft’un tescilli bilgilerini açıklayarak DoD, AWS'ye bulut hizmetleri pazarında haksız bir avantaj sağladı” dedi.

Microsoft sözcüsü Frank Shaw yaptığı açıklamada Pentagon'un JEDI'yi düzgün bir şekilde verdiğini açıkladığını söyledi.

Shaw, “Şimdi Amazon'un çok yüksek bir fiyat teklif ettiği ve bir daha teklif verebilmesi için bir teklif aradığı açık” dedi. IG'nin raporunda belirtildiği gibi, Amazon'un Microsoft'un asla teklif etmemesi gereken teklifi hakkında özel bilgileri var. Bu aşamada Amazon, hem ülkenin ordusu için kritik çalışmaları geciktiriyor hem de çok yüksek bir fiyat teklif ettiğinde yaptığı hatayı geri almaya çalışıyor. ”


Bir cevap yazın