Pentagon, F-35’in süpersonik uçuşlarında sınırlarla yaşamak zorunda kalacak

WASHINGTON – Bir F-35’in kuyruk bölümüne zarar verme riski taşıyan sorun uçağın süpersonik hızları koruması gerekiyorsa ve bunun yerine işletim parametreleri değiştirilerek ele alınacaksa, F-35 Ortak Program Ofisi Cuma günü yaptığı açıklamada Defense News'e verdiği demeçte.

Eksiklik, ilk kez 2019 yılında Savunma Haberleri tarafından bildirildi, son derece yüksek rakımlarda, ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri'nin F-35 jet versiyonlarının yapısal hasar ve gizli yetenek kaybı riski olmadan süpersonik hızlarda sadece kısa süreli patlamalarla uçabileceği anlamına gelir.

Sorun, Donanmanın F-35C'sinin süpersonik müdahaleler yapmasını imkansız hale getirebilir.

F-35 JPO bildirisinde, “Bu sorun 17 Aralık 2019'da ABD hizmetlerinden başka hiçbir işlem yapılmadığı ve aynı anda yapılmadığı için kapatıldı” dedi. Tam bir düzeltme tarafından sağlanan operatör değeri bu düzeltmenin tahmini maliyetini haklı göstermediğinde, “(eksiklik raporu) 'düzeltme planı yok' kategorisi altında kapatıldı.

“Bu durumda, çözüm, bir kontrol yüzeyinin ağırlığını ve diğer gereksinimlerini karşılarken uçuş ortamını sınırsız bir süre tolere edebilen bir malzeme kaplamasının uzun bir geliştirme ve uçuş testi gerektirecektir. Bunun yerine, sorun yüksek hızlı uçuşa bir zaman sınırı getirerek prosedürel olarak ele alınıyor. ”

JPO, taşıyıcının başlattığı "C" varyantı ve kısa kalkış ve dikey iniş "B" versiyonunun her ikisinin de eksikliğini gidermeden tüm görevlerini yerine getirebileceğini söyledi.

Sürdürülebilir yüksek hızlardan kaynaklanabilecek potansiyel hasar, sadece F-35'in gövdesini ve onu gizli tutan düşük gözlenebilir kaplamayı değil, aynı zamanda uçağın arkasında, şu anda hasara karşı savunmasız olan sayısız antenleri de etkileyecek. Savunma Haberleri tarafından elde edilmiştir.

JPO, "B" ve "C" modellerinin meselelerini ayrı kategori 1 eksiklikleri olarak sınıflandırmıştı; bu da, bir belgede sorunun savaş uçağının önemli görevlerinden birini gerçekleştirmek için bir zorluk oluşturduğunu gösterdi. Bu ölçekte, kategori 1 en ciddi eksiklik tipini temsil etmektedir.

Süpersonik hızlarda uçmak için tedarik edilen bir uçağın uzun süreler boyunca bunu yapamayacağı korkunç gibi görünse de, F-35'in bunu sık sık yapması gerekmeyebilir.

Hudson'lı bir analist olan Bryan Clark, süpersonik uçuşun taktiklerine yapıldığı F-22'nin aksine F-35 için süpersonik uçabilme yeteneği “acil durumlarda cam kırma” özelliğinden daha fazla. Enstitü ve emekli bir deniz subayı.

Clark, “Süpersonik uçuş F-35'in büyük bir özelliği değil,” dedi. “Yetenekli, ancak F-35 pilotlarıyla konuştuğunuzda, bu kadar sınırlı zamanlarda ve durumlarda süpersonik uçacaklarını söyleyecekler – bu yeteneğe sahip olmak güzelken, ne zaman ihtiyacınız olacağını asla bilemezsiniz. çok hızlı bir şeyden kaçmak – sadece taktikleri için ana özellik değil. ”

Aslında, süpersonik olmak F-35'in ana avantajlarını ortadan kaldırıyor, diyor Clark. “F-35'in tüm temel avantajlarını yeniyor” diye açıkladı. “Sizi gizlilikten kurtarıyor, çılgın gibi gaz yakıyor, böylece tek bir motorun ve daha büyük yakıt deposunun menzil avantajlarını kaybediyorsunuz. Afterburner'a girdiğinizde, uçağınızın dışını ısıtırsınız. ”

Clark, bunun bir düşman tarafından tespit edilebilecek her türlü imzayı yarattığını söyledi.

Ancak emekli bir deniz pilotu geçen yıl Defense News'a, son yakıcıdaki sınırlamaların yakın dövüş senaryolarında ölümcül olabileceğini söyledi.

F-35'in operasyon kavramı, bir düşman uçağını savaş uçağını tespit etmeden önce öldürmektir, ancak uzun menzilli ölümlere güvenmek, tarihi ve kültürel nedenlerden dolayı deniz havacılık rahatsızlıklarının bir perspektifidir. Hava savaşının füzelere büyük ölçüde güvenmeye başladığı ve ileri silahtan uzaklaştığı Vietnam Savaşı'nda, havadan havaya savaş ölümlerinde ani bir artışa neden oldu.

Utah Hill Hava Kuvvetleri Üssü'nde gece uçuşları için gün batımı sırasında F-35A Lightning II taksileri. (R.Nial Bradshaw / ABD Hava Kuvvetleri)
Utah Hill Hava Kuvvetleri Üssü'nde gece uçuşları için gün batımı sırasında F-35A Lightning II taksileri. (R.Nial Bradshaw / ABD Hava Kuvvetleri)

Deniz havacılığının aldığı ders, en son ve en büyük teknolojinin temellerin öğrenilmesini dengelemesini önlemekti ve 50 yıl önce eğitim ve taktik geliştirme için bir deniz grev savaşçısı olan Top Gun'un oluşumunun itici gücü oldu.

Emekli bir denizci havacı konuyu anlattığında, “Çözüm şudur:“ Hey, son yakıcıyı her seferinde bir dakikadan daha azıyla sınırlayacağız ”dedi. “Hangi, uçağın yapması ve yapabilmesi gerektiğiyle, bu oldukça önemli bir sınırlama.”

Öncelikle, bir füzeyi önlemek veya bir it dalaşından kurtulmak için uçağın yüksek hızlarda manevra yapması gerekiyordu.

Sorun, bir seferde aylarca ileriye doğru hareket etmesi gereken Donanma için birleştirildi, çünkü kaplamalar veya uçakların yapısı ile ilgili önemli sorunlar depo düzeyinde bir onarım gerektirecektir. Ve böylece hasarlı bir uçak, ana gemisi ana limana geri dönene kadar hasar görecek ve hava kanadının savaş etkinliğini azaltacaktır.

“Sekiz aydır denizde çalışıyor olmalıyız, bu yüzden birinci haftada bir şeye zarar verirseniz, tahmin edin ne oldu? Konuşlandırmanın geri kalanı için hasar gördü ”dedi. “Ve düşman tarafından tespit edilmekten kaçınma yeteneğinizi de etkiliyor – bu varlığı sabitlenebileceği bir yere, büyük bir masraf ve zamanda elde edene kadar kalıcı olarak bozdunuz.”

JPO'nun bildirdiğine göre, diğer üç kategori 1 eksikliği de resmi olarak "kapalı" olarak belirlendi, yani ya düzeltildi ya da uçağın performansı olduğu gibi kabul edildi.

sözde yeşil parıltı eksikliği geçen Temmuz itibariyle kapatıldı. Yeşil parlaklık, kask monteli ekranın LED ışıklarından yayılan yeşil ışığı ifade eder. Bu parıltı, bir pilot geminin denizde iniş operasyonları sırasında, gece yaşananlar gibi, bir uçak gemisinin güverte ışıkları hakkındaki görüşünü engelliyor.

JPO, Savunma Haberlerine verdiği demeçte, "Geliştirilmiş Organik Işık Yayan Diyot (OLED) Kaska Monte Ekranın (HMD) bir araya getirilmesi sonucunda" kapatıldı.

“III. Nesil F-35 OLED Kask Teşhir Ünitesi (HDU), gece operasyonları sırasında pilotların yaşadığı 'yeşil parıltıyı' önemli ölçüde azalttı. F-35 JPO, ABD Donanması'nı (USN) ve ABD Deniz Piyadeleri'ni (USMC) desteklemek için ilk F-35 OLED HDU siparişini teslim etti ve ikinci bir OLED HDU sırası verildi ”dedi. .

Oluşturulan bir sorun F-35A ve F-35B bir lastiği patlattığındaJPO'nun yaptığı açıklamada, hidrolik hattın kopmasına neden olabileceğinin düzeltilmeden kalacağını, ancak programın lastik değiştirmesinden bu yana tekrar ortaya çıkmadığını söyledi.

“DR (eksiklik raporu), iniş takımı sistemi tasarımının tüm F-35 güvenlik standartlarını karşıladığı gerçeğine dayanarak 'düzeltme planı yok' kategorisi altında kapatıldı. “Lastiklerin erken patlamasıyla ilgili sorunlar, erken F-35 gelişimi sırasında lastik tasarım değişiklikleri ile çözüldü ve F-35'te lastik patlamasının neden olduğu çift hidrolik sistem kaybının hiçbir örneği gözlenmedi.”

ABD Hava Kuvvetleri F-35A, 23 Ocak 2018'de Alaska'daki Eielson Hava Kuvvetleri Üssü'nde test etmeden ve değerlendirmeden önce uçuş hattında oturuyor. F-35'in her üç çeşidi de aşırı soğuk hava koşullarında çalışma yeteneklerini test etmek için Eielson'a getirildi. (Havacı 1. Sınıf Isaac Johnson / ABD Hava Kuvvetleri)
ABD Hava Kuvvetleri F-35A, 23 Ocak 2018'de Alaska'daki Eielson Hava Kuvvetleri Üssü'nde test etmeden ve değerlendirmeden önce uçuş hattında oturuyor. F-35'in her üç çeşidi de aşırı soğuk hava koşullarında çalışma yeteneklerini test etmek için Eielson'a getirildi. (Havacı 1. Sınıf Isaac Johnson / ABD Hava Kuvvetleri)

Ve bir konu F-35'i batarya sorunu nedeniyle soğuk havaya inmeye zorladı dedi JPO. Sorun, yalnızca Savunma Haberleri tarafından elde edilen “sadece resmi kullanım için” belgelerine göre, jetin burun iniş takımının kapıları açıkken alarm zillerini açarak uçağa aşırı soğuk girmesinden kaynaklandı.

Soğuk, düzleme girer ve 28 voltluk bir pilin en yüksek koşulda çalışmasını sağlamak için takılan pil ısıtıcı battaniyesini boğar. Pil kapanmaz, ancak soğuktan dolayı battaniye, pili istendiği kadar çabuk ısıtamaz ve kokpitte pilin arızalanacağı uyarı ışıklarını tetikler.

JPO, yazılım güncellemesinin sorunu çözdüğünü söyledi.

“Bu sorun, pil şarj cihazının bellenimindeki iyileştirmeler nedeniyle 22 Temmuz 2019'da çözüldü” dedi. “Ürün yazılımı değişiklikleri pil şarj cihazı tedarikçisi tarafından geliştirildi ve Lockheed Martin ve F-35 Lightning II Ortak Program Ofisi tarafından entegre edildi ve test edildi.”


Bir cevap yazın