Pentagon ciddi F-35 teknik kusur sayısını yarıya indirdi

WASHINGTON – ABD Savunma Bakanlığı yavaş ama emin adımlarla F-35 teknik sorunlarının sayısını azaltmaksavaş uçağı programının en ciddi sorunları geçen yıl 13'ten yediye düştü.

Haziran 2019'da Savunma Haberleri bir soruşturma yayınladı 13 detaylarını incelemek önceden bildirilmemiş kategori 1 eksiklikleri – güvenliği veya görev etkinliğini etkileyen büyük kusurlara verilen ad.

Raporun ardından, 13 kategori 1 sorunun beşi “kapatıldı”, yani ortadan kaldırıldı veya yeterince düzeltildi. F-35 program yürütme ofisine göre, beşi olumsuz etkilerin azaltılmasına yardımcı olmak için önlemler alındıktan sonra daha düşük bir eksikliğe indirildi ve üç konu açık ve çözülmedi.

O zamandan bu yana listeye dört ilave CAT 1 problemi eklenmiş ve toplam CAT 1 eksikliğini yediye yükseltmiştir. Program ofisi, sınıflandırma nedenleriyle bu konular hakkında ek ayrıntılar vermeyi reddetti, ancak yazılım güncellemelerinin 2020 sonuna kadar hepsinin kapatılmasına izin vermesi gerektiğini belirtti.

Program ofisi, “F-35 Lightning II Ortak Program Ofisi, mevcut F-35 ile ilgili kategori 1 eksikliklerinin farkındadır ve bu sorunlara mümkün olan en kısa sürede çözüm geliştirmeye ve uygulamaya odaklanmıştır” dedi. Savunma Haberleri. “F-35 operatör güvenliği, F-35 JPO’nun en yüksek önceliğidir.”

Defense News'e yaptığı açıklamada, F-35 üreticisi Lockheed Martin açık kategori 1 eksikliklerinin sayısını doğruladı. Ancak şirket, mevcut sorunları çözme yolu veya daha önceki sorunların nasıl iyileştirildiği hakkında daha fazla bilgi vermeyi reddetti.

Şirket, “Eksiklikleri aktif olarak ele alıyoruz ve bu yıl herkesin düşürülmesini veya kapatılmasını bekliyoruz” dedi.

Bağımsız gözetim grubu Devlet Gözetimi Projesi'ne analist olan Dan Grazier, eksikliklerin genel olarak azaltılması umut verici bir trend olmakla birlikte, sorunların nasıl çözüldüğünü ve filonun geri kalanına düzeltmelerin ne kadar hızlı itildiğini izlemek de önemlidir.

“Sorun bulmaya devam etmelerine şaşırmadım. Bu yüzden bir sürü silah satın almadan önce silah sistemlerini test etmemiz gerekiyor. Operasyonel testler sırasında bu noktada CAT 1 eksikliklerini bulduğumuza biraz şaşırdım, ”dedi Grazier.

“Bence bu programla karmaşıklık düzeyine değiniyor ki, bu noktaya gelmek için bu kadar uzun sürdüğümüz ve hatta yapılan tüm testlerden ve buna giren zaman ve paradan sonra hala kategori 1 sayılarını bularak "diye ekledi." Programın doğru yerde doğmadığını gösteriyor. En başından beri çok iddialıydı. ”

Dört sınıflandırılmış sorunun yanı sıra, düzeltmeye ihtiyaç duyan üç açık kategori 1 eksikliği vardır. Program bürosu, bunun sayısız nedenleri olduğunu belirtti.

JPO, “Gecikmiş konunun kapatılmasının nedenleri, çözümün karmaşıklığına ve çözümü doğrulamak için gereken test varlıklarının kullanılabilirliğine göre değişir” dedi. “ABD hizmetleri F-35 programını öncelikli bir dizi DR'yi (eksiklik raporları) ele alırken aynı zamanda yeni yetenekler geliştirmek için finanse ediyor. Bazı düşük öncelikli DR'lerin, F-35 filo operasyonları üzerindeki küçük etkileri nedeniyle çözüm maliyetini haklı göstermediği için hiçbir zaman çözülmemesi muhtemeldir. "

F-35 program ofisi, bu teknik kusurları çözme yolunda bazı ayrıntılar sağladı, ancak bu planlarla ilgili birçok detayın gizli kaldığını belirtti:

F-35 kokpitinin kabin basıncındaki ani artışların barotravmaya veya aşırı kulak ve sinüs ağrısına neden olduğu bilinmektedir.

Bu problem belgeli F-35A konvansiyonel kalkış ve iniş modelinin eski versiyonlarını uçan iki Hava Kuvvetleri pilotu, “dayanılmaz, uçuşta durumsal farkındalık kaybına neden olan ve aylarca süren etkileriyle” tanımladıkları kulak ve sinüs ağrısı yaşadıklarında, “Savunma Haberleri tarafından alınan belgelere göre. fizyolojik olay tıbbi terim barotravma ile bilinir.

F-35 kokpitinin kabin basıncındaki ani artışların aşırı kulak ve sinüs ağrısına neden olduğu bilinmektedir. (Kıdemli Havacı Danielle Charmichael / ABD Hava Kuvvetleri)
F-35 kokpitinin kabin basıncındaki ani artışların aşırı kulak ve sinüs ağrısına neden olduğu bilinmektedir. (Kıdemli Havacı Danielle Charmichael / ABD Hava Kuvvetleri)

F-35 Ortak Program Ofisi, uçağın dış kalıp hattındaki sensörler, kokpit basınç regülatör valfinde çok hızlı değişiklikler yapan "hızla değişen statik basınçları" algıladığında, jet içindeki barotravmaya neden olduğuna inanmaktadır.

Lockheed Martin, laboratuvar ortamında başarılı olduğu kanıtlanan bir düzeltmeyi test etti, Lockheed program başkanı Greg Ulmer geçen yıl söyledi.

Ancak bu iyileştirmenin uçuş testleri gerçekleşmedi ve çözüm hızını yavaşlattı. F-35 program ofisi şimdi yeni bir kokpit basınç düzenleme sisteminin uçuş testinin 2020'nin ortalarında planlandığını söylüyor. Her şey yolunda giderse, 2021'de eksiklik tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

Yıldız ışığı az olan gecelerde, gece görüş kamerası bazen tüm F-35 varyantlarının ufku görmesini veya gemilere inmesini zorlaştıran yeşil çizgiler gösterir.

Ortam ışığının az olduğu gecelerde, bazen gece görüş kamerası beslemesinde yatay yeşil çizgiler belirir, ufku gizler ve bir gemiye inmeyi daha tehlikeli hale getirir.

Sorun bundan farklı kötü şöhretli “yeşil parıltı” sorunu, F-35 kask monteli ekranın LED ışıkları, bir pilotun çok az ışıkla geceleri bir uçak gemisine iniş yeteneğini engelleyen yeşilimsi bir ışıltı ürettiğinde ortaya çıkar.

Bir noktada, hem Lockheed hem de hükümetin program ofisi, her iki sorunun da ABD ordusunun geçen yıl savaşmaya başladığı F-35 Nesil III kaskı tarafından çözülebileceğine inanıyordu.

F-35 Gen III kask altı harici kameraya ve dahili gece görüş özelliğine sahiptir. (R.Nial Bradshaw / ABD Hava Kuvvetleri)
F-35 Gen III kask altı harici kameraya ve dahili gece görüş özelliğine sahiptir. (R.Nial Bradshaw / ABD Hava Kuvvetleri)

Program ofisi artık “yeşil parıltı” sorununu bir eksiklik olarak görmese de, yeni kaskın gece görüş kamerası sorununu tamamen çözmediği anlaşılıyor. Program ofisi, Savunma Haberlerine yazılım geliştirmeleri geliştirmeyi ve bu yılın sonunda uçuşta test etmeyi planladığını söyledi, ancak eksiklik en az 2021 yılına kadar “kapalı” olarak kabul edilmeyecek.

F-35’in radarının deniz arama modu deniz yüzeyinin yalnızca küçük bir bölümünü aydınlatır.

Yüklenicinin teknik spesifikasyonları karşılamamasının veya jetin planlandığı gibi çalışmamasından kaynaklanan diğer sorunların aksine, jetin Northrop Grumman yapımı AN / APG-81 aktif elektronik olarak taranan dizi radarı yerine getirmesine rağmen bu eksiklik kitaplardadır. Gereksinimler.

Şu anda, radar sadece önündekileri doğrudan önündeyken aydınlatabilir. deniz arama modu. Bu performans, şu anda mümkün olandan daha geniş bir alanda arama yapmak isteyen Donanma için yeterince iyi değil.

Bu sorun yazılım değişiklikleri ve radarın işlem gücüne yükseltme ile düzeltilebilse de, bir süre kitaplarda olmaya devam edecektir. Program ofisine göre, “(hizmetler) ABD hizmetleri, (takvim yılı) 2024'te yazılımın yayınlanması için Teknoloji Yenileme-1 aviyonik güncellemesini gerektiren iyileştirilmiş bir radar modu planlamayı kabul etti.”

Savunma Bakanlığı ve askeri liderler F-35 programını yüksek operasyonlar ve sürdürme maliyetleri için eleştirmiş olsalar da, operasyonel topluluk jetin performansı etrafında toplandı ve uçağın farklı sensörlerden verileri bir araya getirmesine ve düşman tehditlerinin daha eksiksiz bir resmi.

Brik. Hava Kuvvetleri'nin F-35 entegrasyon ofisine liderlik eden Orgeneral David Abba, Mart ayında açık eksikliklerin giderilmesi için ileriye giden yolda rahat olduğunu ve bu sorunların günlük operasyonlar üzerindeki etkisini önemsiz olduğunu söyledi.

“İnsanların ayaklarını ateşe vermek ve ihtiyacımız olan yetenekleri yerine getirdiğimizden emin olmak önemli mi? Evet, ”dedi. Ancak, günlük operasyonlarda zaten iyi performans gösterebilecek alanlı bir teknolojinin gerçekliğine karşı belirtilen bir teknik gereksinimi karşılama ihtiyacını dengelemek zor olduğunu da ekledi.

Abba, “Bu devralımın ve sahip olduğumuz teslimat sorununun özü” dedi. “This Bunun gibi çalışması için buna ihtiyacım var’ dediğimizde kuma bir çizgi çiziyorum. Eğer o çizginin bir tarafında diğerine karşı yarım dereceysem, gerçekten o kadar farklı mı? Sanat burada devreye giriyor. ”

“Kendimizi biraz aşmalıyız ve mükemmel silah sistemlerini asla sahaya koymadığımızı kabul etmeliyiz” diye devam etti. “Açık DR'lerden sonra almamızın kritik olduğu gerçeğini azaltmak istemiyorum, ancak Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri'ndeki ve açıkçası gezegenin etrafındaki her silah sisteminin açık eksiklikleri var. Önemli olan, bu eksikliklerin ciddiyetidir ve bunları tetiklemek ve uygun şekilde bunlarla başa çıkmak için hükümet ve sanayi arasında sağlam bir süreç olmasını sağlamaktır. ”

Aaron Mehta ve David B. Larter bu rapora katkıda bulundular.


Bir cevap yazın