Pentagon bir kuantum uzay sensörü arıyor

Bir GPS alıcısı onu derin alanda kesmeyecek.

GPS'in Dünya'da bir dizi uygulaması olmasına rağmen – kredi kartı işlemlerini etkinleştirmekten hava tahminine – kesinlikle gezegen dışında daha az yararlıdır. Ne de olsa GPS, derin uzayda değil, Dünya çapında navigasyon sağlamak için tasarlandı. GPS erişiminin ötesinde çalışan uzay araçları, eylemsizlik ölçümleri ve hatta yıldız takibi gibi konumlarını, navigasyonlarını ve zamanlamalarını belirlemek için diğer yöntemlere güvenmek zorundadır.

Bu yöntemler güvenilirlik açısından farklılık gösterir, bu nedenle Savunma Bakanlığı daha doğru bir araç, yani bir kuantum uzay sensörü arar.

NTS-3, gelecekteki GPS teknolojileri için sadece bir test yatağından daha fazlası olacak, aynı zamanda burada gösterildiği gibi GPS III uydularını da destekleyerek savaş savaşçısına doğrudan yetenekler sunabilecektir. (Lockheed Martin'ın izniyle)

Savunma İnovasyon Birimi – DoD içinde askeri kullanım için ticari teknolojilerden yararlanmakla görevli kuruluş – derin alanda hassas atalet ölçümleri sağlamak için kuantum teknolojisini kullanabilen kompakt, yüksek performanslı bir sensör arıyor. Kuantum sensörü, GPS sinyallerinin bozulduğu ve reddedildiği boşluk olmayan ortamlarda da kullanılabilir.

DIU Program Yöneticisi George Sondecker'a göre, kuantum sensörleri gelişmekte olan bir teknolojidir ve “bu çabanın temel amacı ticari sensörlerin güvenilir operasyonlar için teknolojiye hazır olup olmadıklarını olgunlaştırmaktır”.

DIU, özellikle herhangi bir uzay aracı için kuantum sensörü geliştirmiyor.

“Belirli bir platform tanımlanmadı. Sensörün, GPS'in kullanılamayabileceği ortamlarda çalışmak veya GPS'in mevcut olduğu yerlerde operasyonları geliştirmek için çok çeşitli platformlara uygulanabilmesi amaçlanmıştır. ”Sondecker e-postayla gönderilen bir bildiride yazdı. “DIU, bu talepte tanımlanan Kuantum Uzay Sensörünü geliştirmek için DoD genelinde bir dizi paydaşla ortaklık kuruyor.”

Katılımcıların uçuşa hazır prototiplerini 24 ay içinde teslim etmeleri gerekecektir. Özellikle, DIU, derin uzaylarda saatte 100 metreden daha iyi veya karasal uygulamalar için saatte 30 metreden daha iyi hata oranlarına sahip sensörler 0,1 metreküpten daha büyük olmamasını ister.

DIU 16 Nisan'a kadar soruları kabul ediyor ve yanıtların vadesi 19 Nisan.


Bir cevap yazın