Norveç’li müttefikler ülkenin yeni savunma planıyla ilgili görüşlerini paylaştı

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, gelişmekte olan koronavirüs pandemisi ile boğuşurken, daha geniş hükümet işleri devam ediyor. Norveç Savunma Bakanlığı kısa bir süre sonra parlamento tarafından tartışılacak olan bir sonraki Uzun Vadeli Planını yayınlayacak.

Planda, Silahlı Kuvvetlerin hükümet ve toplumun diğer unsurlarıyla birlikte Norveç'e yönelik tehditleri düşman devletlerden, teröristlerden, kırılgan ve başarısız devletlerden en iyi nasıl ele alabileceği özetleniyor. Plan ayrıca hibrit savaş, iklim değişikliği ve pandemi gibi diğer risklerle başa çıkmak için ulusal dayanıklılığın nasıl destekleneceğini de inceliyor.

bir yeni Rand raporu, strateji ve politika geliştirmeyi bilgilendirmek üzere MEB tarafından görevlendirilen, en yakın müttefiklerinden ortaya çıkan güvenlik sorunları ve Norveç'in karşı karşıya olduğu stratejik seçenekler hakkında perspektifler sunmaktadır. Danimarka, Fransa, Almanya, İngiltere, ABD ve NATO kurumları arasında Norveç ve müttefik değerlendirmelerinin geniş bir uyumunu bulduk, ancak vurgu ve önceliklerde bazı kalıcı farklılıklar bulduk.

Diğer müttefikler Norveç'i ağırlığının üstünde yumruk attığını ve Kuzey Atlantik ve Yüksek Kuzey'in savunmasında kritik bir rol oynadığını kabul ediyor. Aynı zamanda, araştırmamız gönül rahatlığı için zaman olmadığı sonucuna varıyor.

Norveç’in kilit müttefikleri, Kuzey Kutup Bölgesi'ndeki en önemli tehdidin Norveç'in kendisine yönelik bir kriz olmadığı konusunda hemfikir. Daha mantıklı tehlike “Yatay tırmanma” – Avrupa'nın başka yerlerinde, Norveç sularını, hava sahasını ve topraklarını tehdit eden daha geniş bir çatışmaya dönüşen bir kriz.

Rusya düşmanca niyet ve askeri yeteneklerini göstermeye devam ediyor yeteneği tehdit etmek Norveç ve müttefiklerinin askeri güçleri işletmesi, kritik altyapıyı güvence altına alması ve sivil nüfusu korumaları. Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'nın 2019'da çökmesi, Norveç ve müttefik savunma planlamacılarının orta menzilli balistik füzelere karşı artan bir tehdit getiriyor. ayarlamak vatan ve bölgeye yönelik yeni tehditler. Modern seyir füzeleri ile donanmış yüzey gemileri ve denizaltılar da dahil olmak üzere Rus Kuzey Filosu'ndaki iyileştirmeler, Norveç Denizi'ndeki NATO operasyonları, deniz altı internet kabloları ve Norveç'in Kuzey Amerika veya Avrupa'dan güçlendirilmesi için gerekli deniz iletişim hatları için artan bir tehdit oluşturmaktadır. herhangi bir çatışma durumunda.

Terörizm, devlet dışı aktörler ve Kuzey Kutbu'ndaki iklim değişikliği gibi zorluklar nedeniyle devam eden tehditler konusunda da güçlü bir fikir birliği vardır.

Tüm müttefikler yükselen bir Çin'in stratejik sonuçlarını dikkate alma ihtiyacını kabul ederken, ABD Çin'i daha doğrudan ve yakın bir güvenlik tehdidi olarak görüyor. Müttefikler ayrıca Norveç’in NATO’nun doğu ve güney taraflarındaki misyonlara katkılarını da memnuniyetle karşılıyorlar.

Müttefikler Norveç'i büyüklüğünde ve olgun bir ülke için etkileyici bir üst düzey yetenek karışımına sahip olarak görüyor toplam savunma kavramı – toplumun tüm unsurlarını ulusal savunmaya dahil etme stratejisi. Bu yetenekler ve taahhütler, strateji geliştirmeye saygılı bir yaklaşımla birleştiğinde, Norveç'in NATO içindeki stratejik düşünme üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasını sağlamıştır.

Bununla birlikte, önemli güvenlik sorunları devam etmektedir ve bunlara değinmek için raporumuz Norveç liderlerinin dikkate alması gereken bir dizi seçenek sunmaktadır:

  • Norveç'te caydırıcılığı güçlendirmek: Gözetim ve keşif yeteneklerini genişletmek; kuzey Norveç'teki askeri duruşu arttırmak; üs ve kuvvetlerin hava ve füze tehditlerine karşı korunmasını güçlendirmek; maksimuma çıkarmak F-35 savaş uçağı potansiyeli ortak operasyonlara yardımcı olmak; tartışmalı siber, uzay ve elektromanyetik ortamlardaki operasyonlara hazırlanmak.
  • Müttefik takviye alma kapasitesini artırın: Müttefiklerin önemli bir kilometre taşı olarak görülen, ancak tam bir stres testi olmayan ortak Trident Juncture 2018 egzersizinden dersler alın; gittikçe zorlaşan eğitim senaryolarını takip etmek; önceden konumlandırılmış sarf malzemesi ve ekipman stoklarının yeterli olmasını sağlamak; saldırıyı önlemek için güçleri dağıtmaya yönelik kavramlarla birlikte altyapıyı yükseltmek ve genişletmek; ve askeri hareketliliği ve birlikte çalışabilirliği artırmak için işbirliğini derinleştirmek.
  • Potansiyel düşmanları risk altında tutmak için kavramları keşfedin: Daha gelişmiş keşif ve derin saldırı sistemleri olan müttefikleri periyodik olarak Norveç'e yerleştirmeye davet edin; Norveç kuvvetleri için daha uzun menzilli silahlar geliştirmek; düşük maliyetli, insansız varlıkların faydalarını araştırmak; rakiplerin denize erişimini engellemek ve kıyıya daha iyi proje güçleri sağlamak için kavramlar üzerindeki kilit müttefiklerle işbirliği yapmak; ve yükselmeyi kontrol etmek için paralel stratejik iletişimleri hassaslaştırmak.
  • Ulusal ve toplumsal esnekliği artırın: Norveç’in tüm hükümet yaklaşımını ve orduya sivil destek mekanizmalarını test edin ve geliştirin; NATO'nun dezenformasyon, ekonomik baskı ve siber saldırılar gibi hibrit tehditlere yönelik stratejisine katkıda bulunmak; ve kolektif hazırlıklı olma ve savaşma iradesini artıracak diğer önlemleri keşfedecek.
  • Norveç'in NATO ve ortaklarına yaptığı katkıları sağlamlaştırmak: Kuzeydeki NATO operasyonlarına katkıları sürdürmek; tüm NATO ülkelerinde savunma harcamalarındaki farklılıkları ele almak ve Atlantik-ötesi yük paylaşımını yeniden dengelemek; İsveç ve Finlandiya ile NATO'nun daha derin işbirliğini desteklemek; ve NATO içinde nüfuz sağlamak için inovasyon ve endüstriyi kullanmak.

Diğer ülkeler Norveç'in ortaya çıkan bu zorluklarla başa çıkmayı nasıl seçtiğini öğrenebilir ve özellikle toplam savunma kavramıyla ilgili olarak öğrendikleri derslerden faydalanabilirler. Bu seçeneklerden bazılarının takibi, Norveç hükümetinin müttefik görüşler aramaya yönelik devam eden çabalarıyla birlikte, kuzeyde ve genel NATO savunmasında caydırıcılığın artırılmasına yardımcı olabilir.

Stephen J. Flanagan, düşünce kuruluşu Rand'ta kıdemli bir siyaset bilimcidir. James Black, Rand Europe'daki savunma, güvenlik ve altyapı programında kıdemli bir analisttir.

Bir cevap yazın