Nisan ayında işgücü kesintileri ABD-Güney Kore müzakerelerini engelleyebilir

WASHINGTON – Son dakika diplomatik atılımını yasaklayan Güney Koreli işçiler yarımadadaki Amerikan üslerine hizmet veriyor Çarşamba çıkacak – iki ülke arasında bir savunma fonu anlaşması üzerinde yapılacak müzakereleri zorlaştırabilecek bir hareket.

Seul ve Washington arasındaki hatlar açık kalırken, bu hafta Özel Tedbirler Anlaşması veya Güney Kore'deki Amerikan güçlerinin maliyetini karşılamak için Seul'ün ne kadar ödediğini belirten SMA ile ilgili resmi bir müzakere planlanmıyor.

Bu, 5.000 yüksek profilli Güney Koreli işçinin 1 Nisan'da maaş çeklerini kaybetmeye başlayacağı anlamına geliyor ve bu da devam eden SMA müzakerelerini daha da zorlaştıracak.

Şubat ayında Atlantik Konseyi yemeğinde konuşan 2005-2008 yılları arasında Güney Kore büyükelçisi olarak görev yapan Alexander Vershbow, “Başkan (Donald) Trump'ın agresif bir işlemsel yaklaşım benimsemesi nedeniyle askeri ilişkimizin gerçek risk altında olduğu” endişesini dile getirdi. SMA ile başa çıkmak için.

SMA ilk olarak 1991'de imzalanmıştır ve her beş yılda bir yeniden müzakere edilmektedir. İki taraf 2019'da bir anlaşmaya varamadı, bu noktada Seul yılda 920 milyon dolardan biraz daha fazla ödüyordu. ABD, 2020 yılının ilk çeyreğinde yedek akçelerden işçilere ödeme yapıyor.

Genel olarak, iki ülke arasında yedi tur SMA müzakeresi yapıldı ve sonuncusu 17 Mart California'nın Los Angeles kentinde gerçekleşti. Fakat konuşmalar tartışmalara aşina olan kaynaklara göre çok az ilerleme kaydetti. ABD'nin tutumu, Güney Kore'nin Trump'ın sahip olduğu şeyleri telafi etmek için fonunu önemli ölçüde artırması gerektiği yönünde. haksız anlaşma denildi; Güney Kore’nin pozisyonu, fonunu yükseltmeye istekli olmaya devam ediyor, ancak Trump'ın bildirdiği seviyeye değil, şu anda yürürlükteki geçici anlaşmaya göre yüzde 400'lük bir artış.

Seul’ün müzakere duruşunun bir kısmı, ülkenin SMA'nın sınırlarını aşan savunma çabalarına para harcamasıdır. Örneğin, Güney Kore, şu anda denizaşırı ülkelerdeki en büyük Amerikan askeri üssü olan ABD Ordusu Kampı Humphreys'i kurmak için 10.8 milyar dolarlık maliyetin yaklaşık yüzde 90'ını ödedi.

Güney Kore, ağır yatırım Amerikan yapımı askeri mallarda müzakerelerde dikkate alınmalıdır. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2019 yılında ortaya koyduğu rakamlara göre, Güney Kore, 2000-2018'den itibaren Amerikan firmalarından yaklaşık 27 milyar dolarlık dış askeri satışlar imzaladı. F-35 Müşterek Taarruz Uçağı, Global Hawk İHA, KF-16 uçak yükseltmeleri, Aegis savaş sistemleri, Patriot Advanced Capability-3 yükseltmeleri, Zıpkın füzeleri ve AH-64E saldırı helikopterleri.

Buna ek olarak, ABD 2014'ten bu yana doğrudan ticari satışlar yoluyla Güney Kore'ye 34 milyar dolardan fazla savunma eşyası ihracatı yapmaya izin verdi.

Güney Kore Savunma Bakanı Jeong Kyeong-doo, geçtiğimiz günlerde Savunma Haberleri'nde yapılan bir opsiyonu “savunma maliyet paylaşımının yanı sıra, ROK hükümetinin ABD Kuvvetleri Kore için istikrarlı koşullar ve daha güçlü bir yılda yaklaşık 7 milyar dolar harcamaya devam ettiğini söyledi. verilen araziler ve binalar biçiminde birleşik savunma duruşu, ABD Ordusu personeline Kore'nin Güçlendirilmesi, birleşik tatbikatlar ve eğitim ve savunma-sanayi işbirliği. ”

Vershbow, Amerikan kuvvetlerinin Kuzey Kore'den gelen eylemlere karşı sağladığı güvenlik garantisi göz önüne alındığında, ABD'nin bu özel müzakerede nihayetinde üstün olduğunu belirtti.

“Başkan gerçekten böyle büyük bir pazarlık yapmaya çalışıyorsa, yoluna çıkabilir. Günün sonunda Koreliler muhtemelen parayı bulabilirler ”dedi. “Ama bunun Kore'deki ittifaktaki kamusal destek üzerinde çok zararlı bir etkisi olacak. Oldukça tek taraflı bir uzlaşmayı zorlarsa, ABD için piritik bir zafer olabilir. ”

Atlantik Konseyi'nin Asya Güvenlik Girişimi direktörü Miyeon Oh, yeni koronavirüs salgını sayesinde artması muhtemel belirsizlik nedeniyle SMA görüşmelerinde belirsizlik arttığı anlamına geliyor.

“Hem ABD hem de Güney Koreli ekipler pandemi salgını sırasında durmuş müzakerelere devam etmek için yaratıcı düşünceleri ve sanal toplantıları da içeren tedbirleri düşünüyor olsalar da, müzakere pozisyonlarındaki boşluğun şimdilik devam etmesi muhtemel” dedi. maliyet paylaşım müzakereleri, yakın koordinasyon ve ittifak hazırlığına engel olmamalı ”. COVID-19 salgınıyla mücadele söz konusu olduğunda.

Daha da karmaşık olan konular 15 Nisan'da Güney Kore Ulusal Meclisinin kontrolüne karar vermek üzere yapılacak ve yakında ücretsiz çalışan işçilerin “yurt içinde tartışmalı” bir konu haline gelebilecekleri bir seçim.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in’in Demokrat Partisi yıl başında savunmasız göründü ve bazı köşelerde işçilerin potansiyel olarak ortaya çıkması, hükümetlerde sandıklarda utanç olarak yankılanabilecek bir konu olarak görüldü. Ancak Moon’un COVID-19 salgınını ele geçirmesi sayılarını artırdı; geçen hafta yapılan anketlerde yüzde 50'nin üzerinde bir onay derecesi, aylar içinde en iyi derecesi.

Güney Kore'deki Demokrat Parti için bir kazanım, Moon'u ABD taleplerine karşı hızlı tutmaya zorlayabilir, ancak meclisin özel kişilik yapısı, iki hükümet arasında müzakere edilen herhangi bir SMA hakkında son söze sahip olacak.

Camp Humphreys'deki yetkililer, bir işgücü furlough'un tesislerinde bir Ocak Facebook yayınında bakımda gecikmeye yol açabileceği konusunda uyardı: “Özel Tedbirler Anlaşması'nın gecikmesi ve (USForces Kore) kemer sıkma tedbirlerinin uygulanması da dahil Koreli Milli çalışanlar için fazla mesai ödemesi yapan USAG Humphreys, bazı kurulum hizmetlerinde, özellikle postane çalışma saatleri ve Bayındırlık Müdürlüğü tarafından yapılan mesai sonrası çalışmalarda bazı gecikmeler yaşayacak. ”

Emekli Ordu Sütunu Asya'da onlarca yıl askerlik hizmeti alan David Maxwell, Şubat ayında Military Times'a yaptığı açıklamada, Güney Koreli çalışanların öfkeli görünmesinin hazırlıklarını tehlikeye atacağını söyledi. Örneğin, temel hizmetler ve askeri birimler, servis üyelerinin “normalde verilen görev ve birimlerinin dışında” görev yapmak için “ödünç alınmış askeri insan gücü” sağlamasını gerektirecektir.

Military Times ile Diana Stancy Correll bu rapora katkıda bulundu.


Bir cevap yazın