NATO’nun yeni panelinin Soğuk Savaş varsayımlarının ötesinde düşünmesi gerekiyor

9 Kasım 2019'da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Batı'daki güvenlik ortaklarına – Batı Avrupa'da Sovyet yayılmacılığını önlemek için 1949'da kurulan askeri ittifak olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne bir uyarı yaptı.beyin ölümü.”

Macron’un yorumları Fransa cumhurbaşkanının NATO müttefiklerini şok etti. Alman Şansölyesi Angela Merkel, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yıldönümü kutlamaları sırasında Macron'u bir kenara çekti ve yıkıcı olduğu için onu engelledi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun Aralık ayında liderlerin ittifakın geleceğini gözden geçirmek için bir panel oluşturmayı kabul ettikleri 70. yıldönümü zirvesi sırasındaki çatlakları iyileştirmeye çalıştı.

Aylarca süren görüşmelerden sonra, bu panel şimdi çalışıyor. Ne yazık ki, emsal herhangi bir rehber ise, proje muhtemelen bol miktarda konuşma, yorucu prosedürlerin incelenmesi ve – inceleme tamamlandığında – bir dizi küçük, teknik tavsiyenin ana hatlarını içeren bir nihai rapordan oluşan bürokratik bir çalışma olacaktır.

Böyle bir alıştırma, ittifakın zamanının anıtsal bir kaybı olacaktır. NATO’nun sorunları çok daha sistemik. En güçlü üyesi olarak ABD, ittifakın bazı temel varsayımlarının yeniden değerlendirilmesini sağlama sorumluluğuna sahiptir. Bu kaçınılmaz olarak, yararlılığını uzun süredir aşmış olan bir açık kapı politikasını ciddi bir şekilde tartışmak anlamına geliyor.

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana NATO liberal bir genişleme politikası benimsedi. Son 20 yılda, ittifak üyeliğini kabaca 16'dan 30'a ikiye katladı. En yeni üyelerin çoğu ekonomik olarak en küçük ve askeri olarak en az etkileyiciydi ve ittifakın kolektif askeri gücüne neredeyse hiçbir şey eklemedi.

Karadağ, NATO'ya katıldı 2017 yılında kısmen ABD Senatosunda 97-2 oranındaki onay oyu sayesinde, aktif görevli ordusu 3.000'den az personel ve gayri safi yurt içi hasılası bulunan küçük bir Balkan ülkesi. 5.5 milyar dolar – kabaca Kentucky Hıristiyan ilçe.

Kuzey Makedonya metrikleri, müzeye NATO’nun 30. üye ülkesi olarak 27 Mart’ta büyük bir fanteziyle daha iyisi yok. Balkanlar'ın karayla çevrili bir bölgesinde yaşıyor ve Adriyatik ve Ege denizlerinden koparak, Kuzey Makedonya’nın GSYİH (12,6 milyar dolar) Alabama’nın ekonomisinin onda birinin boyutundadır. Ülke, Amerika'ya bıraksın, Avrupa için hiçbir jeopolitik değere sahip değil. Askerliği o kadar küçük ki, Merkezi İstihbarat Teşkilatı bile, nihai gücüne dair kamuoyu tahminde bulunmadı.

Washington'un ABD dış politikasındaki yük paylaşımı kavramını doğru bir şekilde vurguladığı ve Avrupa devletlerini Avrupa'nın dış savunması için birincil sorumluluğu benimsemeye meşru bir şekilde teşvik ettiği ve Kuzey Makedonya gibi ülkeleri yalnızca GSYİH'sının yüzde 1,19'u savunma bütçesinde, Trump yönetiminin hedefine benzemez.

Ancak NATO'nun genişlemesi sadece rakamlar ve bütçelerle ilgili değil. Aynı zamanda Amerikan yaşamlarıyla da ilgilidir. Yakın gelecekte Balkanlar'da kimse doğrudan savaş öngörmese de, bölge herkesin bildiği gibi tahmin edilemez ve patlayıcı. Kuzey Makedonya'nın artık ittifakın resmi bir parçası olması, Kuzey Makedonya hükümeti askeri yardım talep ederse, ABD birliklerinin teorik olarak bu küçük ülkeyi savunmak için 5.000 mil uzağa yerleştirilebileceği anlamına geliyor. Washington, NATO'nun açık kapı politikasını desteklemeye devam ederek daha fazla risk kabul ediyor, saçma güvenlik taahhütleriyle yükümlü, kendi Ulusal Güvenlik Stratejisini zayıflatıyor ve pratikte Amerikalı hizmet üyelerini gelecekte stratejik olarak anlamsız bir askeri çatışmaya göndermeyi istiyor.

ABD'nin son 30 yılda NATO'nun genişlemesine verdiği destek, siyasi liderliği Washington'a ABD'nin gücünü artırmak ve Moskova'yı kısıtlamak için iki yönlü bir kampanya olarak algıladığını hatırlatma fırsatını asla kaçırmayan bir ülke olan Rusya ile ikili ilişkisi üzerinde de olumsuz bir etki yapıyor. etkilemek. ABD stratejisti George Kennan uyarısında 23 yıl önce, "NATO'nun genişlemesinin Soğuk Savaş sonrası tüm dönemde Amerikan politikasının en kader hatası olacağını" yazdığı tam olarak bu sonuç hakkında.

Tarih Kennan'ın haklı olduğunu kanıtladı. NATO'nun genişlemesi, Moskova'nın en saldırgan içgüdülerini mümkün kılmaktadır. Bush yönetiminden aylar sonra Rus ordusunun Gürcistan'ı işgal etmesi tesadüf değil alenen lobide 2008 NATO zirvesi sırasında Tiflis’in üyeliği için. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna'nın doğusundaki gizli askeri operasyonu ve altı yıl sonra Kırım Yarımadası'nın ilhak edilmesi, Washington ve Brüksel'deki pek çok kişinin söylediği gibi yol kurallarının ihlali olabilir. Ancak Moskova’nın dış politikası Kremlin’in ABD’nin stratejik niyetlerinden duyduğu korkunun da bir ürünü.

Bugün, Washington ve Moskova arasındaki ilişkiler, 1980'lerin başından beri tartışmasız en düşük seviyededir.

Eski bir ittifak olan NATO daha iyi günler gördü – bugün, örümcek ağları ile kaplanmış ve eski düşüncelere hakim. İttifak'ın 1992'de tek düşmanı çöktüğü için dünya önemli ölçüde değişti, ancak Soğuk Savaş varsayımları devam ediyor.

NATO’nun yeni komitesi örgütün iş yapma biçiminde reform yapmaya çalışırsa, ittifakın açık kapı politikasının sona ermesini önererek işe başlayabilir. Bu kapıları açık tutmak, ABD birliklerinden bir gün ABD ulusal güvenliğinden tamamen kopmuş bir savaşla savaşmalarının istenme olasılığını artırır.

Daniel DePetris, Savunma Öncelikleri üyesidir ve Washington Sınavı'nda köşe yazarlığı yapmaktadır.

Bir cevap yazın