NATO’nun yeni aracı GPS bozucularının etkisini gösteriyor

NATO İletişim ve Enformasyon Ajansı 6 Nisan'da yaptığı açıklamada, NATO tarafından geliştirilen yeni bir aracın ittifakın GPS bozucularına hazırlanmasına yardımcı olacak ve operasyonel komutların cihazların GPS alıcıları üzerindeki etkisini görmelerini sağlayacak.

NATO navigasyon ve kimlik görevlisi Jean-Philippe Saulay yaptığı açıklamada, “NATO'nun düşmanları GPS özellikli yetenekleri azaltma veya reddetme yeteneğine sahip” dedi. “NATO, Müttefik kuvvetlerin bozulmuş veya reddedilmiş olmasını sağlamak için uygun önlemleri almalıdır. ortamı."

Radar Elektromanyetik ve İletişim Kapsamı Aracı veya REACT, bir alanın belirli GPS bozucularından ne kadar büyük etkileneceğini tahmin edebilir. Bilinen bozucular hakkında teknik bilgiler ve konum verileri girerek, kullanıcılar harita üzerinde hangi alanların cihazlardan etkileneceğini görebilir ve buna göre hazırlanır.

(Joshua T. Jasper / ABD Hava Kuvvetleri)

Yazılım ayrıca NATO tarafından Avrupa Birliği'nin Galileo takımyıldızı gibi diğer küresel navigasyon uydu sistemleri için de çalışıyor.

Ajansa göre, REACT sadece şu anda test ve deney yapmak için kullanılıyor. Trident Jupiter 2019 çalışması sırasında operatörlere geri bildirim için gösterildi. Geliştiriciler şu anda yazılımın NATO’nun sınıflandırılmış ağlarıyla birlikte çalışabilir olmasını ve operasyonel komutlar tarafından kullanılabilir olmasını sağlamak için çalışıyorlar.

NATO Seyrüsefer ve Tanımlama Çalışma Programı tarafından desteklenen REACT, NATO üyelerine ücretsiz olarak sunulmaktadır.

REACT gibi araçlar, doğru konum, navigasyon ve zamanlama verileri için ittifakın küresel navigasyon uydu sistemlerine bağımlılığını ve ayrıca Çin, Rusya ve İran'ın yanı sıra, saha sıkışma cihazları geliştirmekte ve geliştirmektedir. Ve bu NATO için varsayımsal bir meseleden daha fazlası: 2018'de Norveç yetkilileri açıkça Rusya GPS sinyallerini bozmuştu NATO’nun Trident Jüpiter tatbikatı sırasında.

NCI Ajansı'nda bir iletişim ve navigasyon mühendisi Enrico Casini, “NATO, konumlandırma, navigasyon ve zamanlama hizmetleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere elektromanyetik ortamda üstünlüğü korumalıdır” dedi. “Elektromanyetik ortam son yıllarda daha da tartışmalı hale geldi. ."

Bu arada ABD ordusu, GPS bozucularının yarattığı tehdidin üstesinden gelmek için çaba sarf ediyor. Örneğin, ABD Uzay Gücü GPS III ile daha güvenli bir askeri sinyal sağlarve sadece geçen yıl ABD Ordusu, Almanya'daki 2. Süvari Alayı'na anti-parazit antenleri yerleştirdi.


Bir cevap yazın