NATO’nun ‘başlangıç’ deniz insansız sistemlerinde cesur bir gelecek çiziyor

Geçen Aralık ayında, NATO liderleri Londra'daki toplantılarında beyan: “Güvende kalmak için geleceğe birlikte bakmalıyız. Değerlerimizi ve normlarımızı korurken, teknolojik üstünlüğümüzü korumak için yeni teknolojilerin genişliğini ve ölçeğini ele alıyoruz. ” Bu iki cümle kısmen, ittifakın daha geniş ittifak inovasyonu olan NATO’nun Deniz İnsansız Sistemler Girişimi kapsamında üstlendiği önemli bir iş parçasına işaret ediyordu.

Yapay zeka, veri, alan, hipersonik silahlar, biyo teknolojiler, kuantum araştırmaları, özerklik ve daha fazlasını içeren kendi başına gelişen teknoloji bağlamında hem teknik hem de dar görünüyor. Peki deniz insansız sistemleri şimdi neden ilgili? Basitçe söylemek gerekirse, potansiyel rakiplere ayak uydurmak için gereken insanlı denizaltı, uçak ve gemi sayısını geliştirmek ekonomik olarak uygun değildir (neredeyse 3 milyar dolar Virginia sınıfı ABD denizaltısı).

Soğuk Savaş'ın NATO'nun denizlerimizi ve okyanuslarımızı düşmanlardan korumak için deniz kuvvetleri hacmine ihtiyacı olmadığı için değil.

NATO’nun ilgi alanları genişliyor. İklim değişikliği Kuzey Kutbu'nu etkilediğinden, özellikle Rusya'nın denizaltıları ve gemileri ile istismar ettiği yeni deniz yolları oluşturuluyor. Bu önemlidir çünkü NATO'nun yüksek kuzey çevresine yeni bir kanat açığa çıkar ve kontrol edilmezse potansiyel bir fırsat olmakla birlikte potansiyel bir güvenlik açığıdır; bu, denizaltı veri altyapımızı koruma ihtiyacımızla birlikte NATO'nun jeostratejik sorumluluklarının büyümeye devam ettiği anlamına geliyor.

Bu nedenle, eğer müttefikler NATO’nun deniz duruşunu güçlendirecek, Rus saldırganlığını caydıracak, Çin faaliyetlerine karşı koruyacak ve hem kritik ulusal altyapıyı hem de deniz iletişim hatlarımızı koruyacaksa, NATO işleri farklı ve ilgili bir hızla yapmalıdır.

NATO’nun Deniz İnsansız Sistemler Girişimi, Ekim 2018’de 13 savunma bakanı tarafından kabul edildi. O zamandan beri, girişimin başarısı üç müttefikin daha katılımını sağladı ve NATO’nun tüm denizcilik milletlerinden büyük ilgi gördü. 2018'de yapılan siyasi anlaşma, NATO'nun uluslar arasında devam eden farklı ortak çalışma gruplarını bir araya getirme yetkisini sağladı. Bir ağ olarak hareket eden NATO, müttefiklerin parçalarının toplamından daha fazla olmasını sağladı.

Odak noktası üç yönlüdür: geleneksel güçler arasındaki müttefik birlikte çalışabilirliğini artırmak için dünya lideri araştırmalardan faydalanın insansız insansız hava araçları; denizcilerimizin bu teknolojileri gerçekten kullanmaları için yeni taktikler kurmak; ve tüm alanlarda (hava, deniz ve kara) askeri insansız hava araçları için güvenli dijital iletişim geliştirmek. Bu önceliklerin birlikte ele alınması, bu çabanın İttifak genelinde hızlandırılmasını sağlayacaktır.

Bugüne kadar, bu çabanın hızı nefes kesici. Öyle ki, ABD ve Birleşik Krallık bile – bu alana en çok yatırım yapan iki müttefik – NATO girişimini kendi ulusal çabaları için katalizör olarak kullanıyorlar. Son 12 artı ay, bir NATO proje ofisi, bir yönetişim organı ve dünyanın en büyük ve en karmaşık denizcilik insansız sistemleri tatbikatının planlanması ve başarılı bir şekilde uygulanmasını gördü Portekiz kıyılarında Bu etkinlik donanma, endüstri, bilim enstitüleri ve akademilerimizden en iyilerini bir araya getirdi. Sonuçlar son derece etkileyiciydi ve deniz kuvvetleri insansız sistemler de dahil olmak üzere birçok “dünya ilkleri” ile birden fazla senaryo aracılığıyla konvansiyonel kuvvetleri artırdı.

Şimdi birlikte çalışabilirliği geliştirmek, taktiklerimizi geliştirmek ve güvenli iletişim geliştirmek için bu üç hedefe ulaşmaya başlamak için geniş bir içgörü ve bilgi birikimimiz var. Müttefik birlikte çalışabilirliği geliştirmenin amacı aslında standartları yükseltmektir. Bir konu genellikle politika düzeyinde göz ardı edildi, ancak NATO ittifakının DNA'sı için kritikti. Standartlar birlikte çalışabilirliği yönlendirir ve sonuçta caydırıcılığa yardımcı olur.

NATO yeni teknolojilerin geliştirilmesine öncülük ederken, sanayilerimizin ve ordumuzun uygulayabileceği yeni standartlar da gelmelidir. Açık mimariler kilit rol oynayacak, ancak müttefikler ve endüstrinin sorunları çözmemiz gerektiğini fark etmeleri gerekiyor – gereksinimleri karşılamıyor. İlk denemede hiçbir mükemmel çözüm sunulmayacaktır. İttifakın avantaj sağlamak için operasyonlarda hem yenilik yapması hem de yinelemesi gerekecektir. Bu, 20 yıldan fazla zaman dilimlerinde karmaşık savaş gemileri geliştirmeye alışkın olan bazı edinim saflarına kültürel bir geçiş olabilir.

Ancak, zorluk ölçekleme yeteneğimiz olmaya devam etmektedir. Bu projeyle, her biri kendi kültürüne ve çalışma şekline sahip birden fazla ulusal ve müttefik bürokraside faaliyet gösteren çevik bir küresel ekibimiz var. Katılım ve yatırım yoluyla bu ekip orantısız sonuçlar vermektedir. Gerçekten de 2019, biraz hayal gücü, çaba ve odaklanma ile neler yapılabileceğini gösterdi. Ancak hızda sürekli büyüme, müttefiklerin rotayı sürdürmek için iman gerektirecektir. Gerçek değişim ve inovasyonun doğası böyledir.

Yapacak çok şey var ve bahisler yüksek. Yakın rakipler bir kez daha gerçekler. Yeni koronavirüs, COVID-19'un neden olduğu küresel kilitlenmeye rağmen, girişim, tutku ve niyetle yönlendirilen sentetik ağlar ve simülasyon yoluyla ilerlemeye devam ediyor. Ekonomimiz, verilerimiz ve altyapısı hala her zamankinden daha fazla korunmaya ihtiyaç duyuyor. Bu çaba, okyanusun geniş alanlarını devriye gezmek ve gelişen tehditleri dengelemek için denizdeki insansız sistemleri NATO'nun cephaneliğine hızlandırmaya çalışıyor. Başarı, müttefik ülkelerin ortak değerleri ve normları, NATO liderlerinin geçen yıl Londra'da tanıdığı değerler ve normlar üzerine kurulduğu için görülecektir.

Michael D. Brasseur, ABD'nin NATO misyonu için deniz silahları işbirliği müdürüdür. Ayrıca NATO’nun “inisiyasyon” un Deniz İnsansız Sistemleri İnovasyon ve Koordinasyon Hücresi'nin ilk direktörüdür. Rob Murray NATO Karargahında inovasyonun başıdır. Sean Trevethan, İngiltere Kraliyet Donanması'nın filo robotik subayı olup, Portsmouth, İngiltere'deki Donanma Komutanlığı Karargahı'nın gelecekteki yetenek bölümünde çalışmaktadır.


Bir cevap yazın