NATO savunma bakanları koronavirüs serpintisini tartacak

KÖLN, Almanya – NATO savunma bakanları, birçok üye ülkenin yeni enfeksiyon oranlarının yavaşladığı görülüyor, koronavirüs krizinin uzun vadeli sonuçlarını tartışmak için 15 Nisan'da güvenli bir video konferans düzenlemeyi planlıyor.

Sanal toplantı, virüsün yayılmasını kontrol altına almak için karşı önlemler, uluslararası seyahatleri büyük ölçüde artırdı ve çevrimiçi toplantıları küresel politika yapımında yaygın bir uygulama haline getirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg gazetecilere verdiği demeçte, ittifak üyelerinin hâlâ pandemiye hemen müdahaleye odaklanmasına rağmen, savunma bakanlarının krizden ne gibi dinamikler beklediklerini değerlendirmeleri bekleniyor.

Koronavirüsle ilgili dezenformasyonun tacizinden ve ulusların tartışma için olgunlaşan iki alan olarak büyük ölçekli krizlere “direnç” ihtiyacından söz ederek, “Orta ve uzun vadeli sonuçlara bakmak için çalışmaya başlayacağız” dedi.

Avrupa'daki analistler, önemli bir küresel ekonomik gerilemenin sonucu olarak ulusal savunma bütçelerinin düşeceği beklentisine de dikkat çekti. Stoltenberg, aynı zamanda “daha ​​iddialı bir Rusya'dan” veya Çin'in jeopolitik sahnede yükselmesinden kaynaklanan potansiyel tehditlerin hala yönetilmesi gerektiğini savundu.

Üye ülkeler, ülkelerinde daha acil ihtiyaçlarla başa çıktıklarından, henüz düzeltilmiş savunma bütçesi tahminleri sunmamıştır. Ancak Stoltenberg, “Elbette koronavirüs krizinden kaynaklanan ekonomik sonuçlar olacaktır. Bu ekonomik sonuçların ne kadar şiddetli olacağı elbette krizin ne kadar süreceğine bağlı. ”

Berlin merkezli bir düşünce kuruluşu olan Alman Dış İlişkiler Konseyi, bu ay koronavirüs sonrası dünyada NATO için dört potansiyel yolun ana hatlarını çizen bir çalışma yayınladı. Seçenekler, Avrupa'nın savunma altyapısının tamamen parçalanmasından, pandemiden daha az etkilenen ülkelerin daha büyük kayıplı olanları desteklediği kıtadaki yeni bir dayanışmaya kadar uzanıyor.

Araştırmanın yazarlarına göre, askeri yeteneklerin korunmasında dikkatli ve işbirlikçi planlama, NATO üyelerinin pandeminin neden olduğu ittifakta eşi benzeri görülmemiş bir şoktan gelen darbeyi yumuşatması için çok önemlidir.


Bir cevap yazın