NATO, koronavirüs krizinden kaynaklanan küresel bütçelerde 'ciddi sonuçlara' işaret ediyor

WASHINGTON – Koronavirüs krizinin hükümet bütçeleri üzerinde ciddi sonuçları olacak, ancak NATO başkanı, serbest bırakılması sırasında savunma ve güvenlik yatırımlarına devam etme konusundaki kritik ihtiyacı da güçlendirecek. ittifakın 2019 yıllık raporu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ilk kez yıllık raporunu bir sanal haber konferansıyla açıkladı.

“Belirsiz bir dünyada yaşıyoruz” dedi. “Birlikte durmamız, birlikte çalışmamız ve birbirimizi desteklememiz her zamankinden daha önemli. NATO tamamen bununla ilgilidir. NATO barış ve güvenlik sağlama misyonunu sürdürüyor. ”

Stoltenberg, savunma harcamalarında herhangi bir düşüş öngörmemek için ihtiyatlı olmasına rağmen, müttefiklerin mali bir isabet alacağını kabul etti.

“Koronavirüs krizinin ciddi ekonomik sonuçları olacak” dedi. “Ve kısa vadede, sadece toplam ekonomi için değil, hükümet bütçeleri için de sonuçlar. Uzun vadeli sonuçları düşündüğümüzde, kesin bir şey söylemek için henüz çok erken. NATO müttefikleri savunmaya daha fazla yatırım yapmayı kabul ettiklerinde bunu daha belirsiz, öngörülemez bir dünyada yaşadığımız için hatırlamalısınız. Bu değişmedi; Müttefiklerin güvenliğimize daha fazla yatırım yapmaya kararlı kalmasını bekliyorum. Ayrıca şunu hatırlamalıyız ki, güvenlik ve silahlı kuvvetlerimize daha fazla yatırım yaparak, tüm toplumlarımıza, örneğin şimdi gördüğümüz gibi, öngörülemeyen olaylarla, krizlerle ve doğal afetlerle başa çıkma konusunda yüksek kapasite sağlıyoruz. ”

Bazı NATO müttefikleri, sivil toplumlara lojistik, sağlık hizmetleri, halka açık alanların temizlenmesi ve sınırlarda kontrol konularında destek sağlıyor.

Rapora göre, geçtiğimiz yıla baktığımızda 2019, Avrupa müttefikleri ve Kanada için savunma harcamalarında art arda beşinci büyüme yılını 2018'e göre yüzde 4,6 oranında artırdı.

Dokuz yüzde 2 harcama rehberi Savunma konusundaki gayri safi yurtiçi hasılasından sadece üç yıl öncesine kadar. 2024'ün sonunda, Avrupalı ​​müttefikler ve Kanada 2016 ile 2020 arasında 130 milyar dolar olan savunma bütçelerine 400 milyar dolar katkıda bulunmayı bekliyor.

“400 milyar dolar NATO müttefiklerinin NATO'ya sunulan ulusal planlara dayanarak savunma harcamalarını önemli ölçüde artırdığını yansıtıyor ve koronavirüsün kısa vadeli, ciddi hükümet sonuçları da dahil olmak üzere zor bir durumla karşı karşıya olduklarını bilerek kararlı kalmalarını bekliyorum, “Stoltenberg basın toplantısında söyledi.

2019 yılında ABD, ittifakın toplam GSYİH'sının yüzde 52'sini ve kombine savunma harcamalarının yüzde 70'ini oluşturdu. 2019'daki toplam NATO askeri harcamalarının 1 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Müttefikler ayrıca, savunma harcamalarının yüzde 20 veya daha fazlasını büyük yeni yetenekler, bu yönergeyi karşılayan 16 toplantı ile. Avrupalı ​​müttefikler ve Kanada, büyük ekipmanların yanı sıra ilgili araştırma ve geliştirmeye yaklaşık 66 milyar dolar harcadı.


Bir cevap yazın