Müttefikler, deniz güvenliği birinci öncelik olmaya devam ederken Körfez bölgesinde nüfuz için omuz

Beyrut – Basra Körfezi bölgesinde deniz güvenliği sağlamakla görevlendirilmiş iki ayrı koalisyonda bile, su yolları hala istikrarsız olduğunu kanıtlıyor.

Bir koalisyon, Sentinel Operasyonu merkezi Bahreyn dışında, Birleşik Devletler tarafından yönetiliyor ve Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Avustralya ve Birleşik Krallık'ı içeriyor. Üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, 24 Haziran'da yaptığı açıklamada, ABD'nin İran'ı suçladığı petrol tankerlerine yönelik saldırıların ardından ABD, grubu “tüm nakliyelerde gözler” sağlamanın bir yolu olarak oluşturdu.

İkinci bir koalisyon olan Hürmüz Boğazı'ndaki Avrupa Önderliğindeki Koalisyon, Avrupa ülkeleri. EMASoH, Fransa'nın BAE'nin başkenti Abu Dabi'deki deniz üssüne dayanıyor ve Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda ve Portekiz'in desteğine sahip.

“Körfez güvenliğini sağlamak için Washington tarafından yönetilen yeni deniz askeri ittifakını okuduğumuzda. Çok memnun kaldık, ancak deniz misyonunun detayları stratejik aptallık gösterdi, ”dedi emekli Kuveyt Kol. Zafer Alajmi, Savunma Haberleri'ne verdiği demeçte. “Misyonun Hürmüz Boğazı üzerinden Umman Denizi'ne doğru Körfez sularını içerdiğini ve Bab el-Mandeb Boğazı'nda sona erdiğini açıkça belirtti. Bab el-Mandeb Boğazı'nın veya Süveyş Kanalı'nın kapatılması petrolümüzün Avrupa ve Amerika'ya ihracatını durdurmak anlamına gelirse, askeriye Körfez'in batı kanadını (ilerleyen) Kızıldeniz'i nasıl atlamayı planladı? ”

Fransa’nın Hürmüz Boğazı'ndaki denizcilik gözetim ve güvenlik misyonunun askeri bileşeni, Şubat ayının sonunda tamamen faaliyete geçtiği ilan edildi. Alajmi, Avrupa deniz inisiyatifinin katılımını ABD'den gelen artan yük paylaşımı doktrininin “hoş geldiniz” zıttı olarak nitelendirdi.

Ancak Bahreyn stratejik uzmanı ve siyasi araştırmacı Abdullah Al Junaid, koalisyonların tek başına ele alınamayacağını ve bölgedeki genel varlığın her bir ülkenin güvenlik çabalarını etkilediğini söyledi.

“Koalisyonun gerçek ve ahlaki üyelerini ayırmak gerekiyor” dedi. “Sayısal muharebe lojistiği açısından ABD'nin en önemli (katkı payı), bunu Suudi Doğu Filosu ve diğer Arap Körfez ülkelerinin güçlerine ek olarak Fransa ve ardından İngiltere izliyor. Aynı şekilde, Japon ve Güney Kore donanmalarının navigasyon hatlarının güvenliğini garanti etme çabalarına katıldığını unutmamalıyız. ”

Asya ülkelerinin her iki koalisyona katılmayacakları muhtemel değil, ancak Japonya'nın Ortadoğu'daki Japon gemilerini korumak için bir savaş gemisi ve devriye uçakları konuşlandırmasıyla kanıtlandığı gibi, tek taraflı önlemler alabilirler. Japon hükümetinin bir sözcüsü, Aralık 2019'da konuşlandırmanın, Asya ülkesinin ham petrol ithalatının yüzde 90'ını sağlayan bölgedeki oynaklığa karşı olması gerektiğini söyledi.

Benzer şekilde, Güney Kore 21 Ocak'ta, artan bölgesel gerginliklere rağmen petrol tankerlerine yardımcı olmak için Orta Doğu'ya bağımsız bir koşul göndereceğini açıkladı.

Çin'e gelince, ordusunun Kızıldeniz'deki Cibuti'de bir üssü var ve gemileri Hormuz ve Bab el-Mandeb boğazlarına erişebiliyor.

Al Junaid, bu koalisyonların arkasındaki nihai hedefin özellikle İran'ı hedef alan caydırıcılık ve sınırlama olduğunu söyledi. Ancak bölgedeki bu iki koalisyonla bile, çevredeki su yollarında hala kararsız alanlar var. Suudi eyalet haber ajansı SPA'ya göre, El Junaid özellikle, Suudi Arabistan'ın liderliğindeki bir koalisyonun kıyıdaki petrol tankerine saldırı düzenlediğini söylediği Yemen'i işaret etti.

Al Junaid, “Uluslararası ekonominin mevcut durumundaki kırılganlığının ve İran'ın bölgesel veya uluslararası bir partiyi askeri bir çatışmaya sürüklemeyi başarması durumunda ne olabileceğinin farkında olmalıyız” dedi. “Bu yüzden ABD maksimum doğrudan baskı politikasında devam ediyor ve şu anda bu strateji için uluslararası bir sempati var.”

Bu arada Körfez İşbirliği Konseyi üyeleri deniz filolarını güçlendirmek için sözleşmeler imzaladılar. Suudi Arabistan, Lockheed Martin'den dört littoral muharebe gemisi satın almak için 2 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı ve mevcut 11 fırkateyn, dört korvet ve dokuz silahlı devriye gemisi filosuna ekledi.

BAE, Naval Group'tan iki Gowind korvetini tedarik etmek için bir sözleşme imzaladı ve Katar – 5 milyar dolarlık bir sözleşme kapsamında – ilk yapımını Fincantieri'den yapım aşamasında. Katar hükümetinin ayrıca İtalyan şirketinden denizaltı ve uçak gemisi satın almakla ilgilendiği bildiriliyor.


Bir cevap yazın