Lockheed ve Bell, ABD Ordusunun gelecekteki saldırı keşif uçağını inşa etmek için kafa kafaya yarışacaklar

WASHINGTON – Lockheed Martin'e ait bir şirket olan Sikorsky, ve çan inşa etmek ve uçmak için seçildi Gelecek Saldırı Keşif Uçağı (FARA) prototipleri 25 Mart tarihli Ordu açıklamasına göre, ABD Ordusu için kafa kafaya bir yarışmada.

Ordu hem FARA hem de Gelecek Uzun Menzilli Saldırı Uçağı (FLRAA) Sikorsky'nin ürettiği UH-60 Black Hawks hizmet helikopterlerinin ve Boeing yapımı AH-64 Apache saldırı helikopterlerinin filosunun yerini yavaş yavaş alacak. Hizmet başlangıçta hem 2030'larda saha yapmayı planlıyor.

FARA, OH-58D Kiowa Savaşçı helikopterlerinin emekli olmasının ardından şu anda Shadow insansız uçaklarla birlikte çalışan AH-64E Apache saldırı helikopterleri tarafından doldurulan kritik bir yetenek boşluğunu dolduracak.

Hizmet, boşluğu bir uçakla doldurmak için üç kez denedi ve başarısız oldu.

Ordu geçen bahar FARA tasarımları sağlamak için beş takım seçmişti: AVX Aircraft Co., L-3 Communications Integrated Systems, Bell, Boeing, Karem Aircraft ve Sikorsky ile ortaklık kurdu.

Ordu, geçen yıl gazetecilere verdiği demeçte, ordu, satıcıların yerine getirmesi gereken bir avuç zorunlu gereklilik ve ilk tasarımlar için istenen gereksinimlerin bir listesini ortaya koydu.

Hizmet ayrıca, satıcıların yürütme planlarına da baktı ve zamanlama ile fonlama profili gereksinimlerini değerlendirdi.

FARA rekabetçi prototip program yöneticisi olan Dan Bailey, “Seçilenler açıkça zorunlu gereklilikleri açıkça yerine getirdiler ve yürütme planının kabul edilebilir risk düzeyindeydi ve ekledi” diye ekledi. Ordu Muharebe Yetenekleri Geliştirme Komutanlığı Havacılık ve Füze Merkezi Havacılık Geliştirme Müdürlüğü.

Lockheed tasarımını açıkladı – Akıncı X – Ekim 2019'daki ABD Ordusu yıllık konferansında. Şirketin tasarımı, Raider X2 koaksiyel teknolojisini “X'te” nasıl performans göstereceğine odaklanarak kullanıyor.

Sikorsky’nin gelecekteki dikey asansör ışık direktörü Tim Malia geçen sonbaharda yapılan röportajda “Her zaman ortaya çıkan bir şey X’te bu uçağın önemi” dedi. “X”, Ordu tarafından işi yapmak, keşif yapmak, saldırı görevini yerine getirmek zorunda oldukları terminal alanı olarak tanımlanır. X'teki operasyon bu program ve bu platform için gerçekten çok önemli. ”

Raider X burada devreye giriyor. Lockheed, West Palm Beach, Florida, uçuş test merkezinde birkaç yıldır uçmakta olan Raider koaksiyel helikopterinin biraz daha büyük bir versiyonudur.

Sikorsky'nin başkan yardımcısı Andy Adams, "Olgun S-97 RAIDER teknoloji göstericimiz aracılığıyla, Orduya hız, menzil, manevra kabiliyeti, hayatta kalma ve operasyonel esnekliği birleştiren entegre bir silah sistemi sağlayacak FARA çözümümüzü optimize etmeye devam ediyoruz." 25 Mart tarihli bir açıklamada, bu yaklaşımın riski azaltıyor olması ve Ordunun ortak tüm alan operasyonlarını gerçekleştirebilecek bir uçak çözümü ile sonuçlanması bekleniyor.

Bell, 525 teknolojisine dayanan Bell 360 Invictus tasarımını ortaya çıkardı. Ancak tasarımı, 40 metrelik çaplı rotor bıçaklarının Ordu gereksinimine uymak için boyutu da dahil olmak üzere birkaç önemli farklılığa sahiptir.

Ordunun Gelecekteki Saldırı Keşif Uçağı (FARA) için tasarım olan Bell 360 Invictus'un ressamı. Bell, hizmet için bir prototip oluşturmak için yarışıyor ve 2022'de uçağı uçurmayı planlıyor. (Bell'in izniyle)
Ordunun Gelecekteki Saldırı Keşif Uçağı (FARA) için tasarım olan Bell 360 Invictus'un ressamı. Bell, hizmet için bir prototip oluşturmak için yarışıyor ve 2022'de uçağı uçurmayı planlıyor. (Bell'in izniyle)

Tasarım, dört bıçaklı bir konfigürasyonda tek bir ana rotor helikopteri, alçak sürtünmeli tandem kokpit gövdesi ve bir C-17'de taşınabilirlik içerir.

Bell'in gelişmiş dikey kaldırma sistemlerinden sorumlu başkan yardımcısı Keith Flail 25 Mart'ta “Bell, Ordunun Gelecekteki Saldırı Keşif Uçağı Rekabetçi Prototip yarışmasının bir parçası olarak Bell 360 Invictus üzerinde çalışmaya devam etmekten gurur duyuyor” dedi.

“Ordunun FARA CP programını korumak için önemli yatırımlar yaptık ve üretime başladık ve Invictus ile ilgili çalışmalarımıza devam etmekten heyecan duyuyoruz” dedi. “Bell’in başından itibaren yaklaşımı, savaşçının eline kritik kapasiteyi hızlı ve uygun fiyatla alabilmek için aşırı karmaşıklık olmadan gereken gelişmiş performansı sağlamak üzere tasarlandı.”

AVX ve L3 ekibi, Nisan 2019'da Amerika'nın Havacılık Birliği'nin Nashville, Tennessee'deki yıllık zirvesinde FARA yarışması için tasarımını ilk kez açıkladı. Tasarım AVX’in bileşik koaksiyel ve kanallı fan teknolojisini kullanıyor. Şirketler, tek motorlu tasarımının Ordunun zorunlu şartlarının yüzde 100'ünü ve istenen özelliklerinin yüzde 70'ini karşıladığını söyledi.

Karem Northrop ve Raytheon ile takım kuracağını duyurdu AUSA'daki tasarımıyla (AR-40) tek bir ana rotor, eğimli bileşik kanatlar ve dönen bir kuyruk rotoru ile ortaya çıktı.

Boeing en son ortaya çıkan tasarımı, 3 Mart'ta çıkıyor. Şirketin temiz sac tasarımı, menteşesiz, altı kanatlı, yüksek sağlamlıkta bir ana rotor içeriyordu; dört kanatlı geleneksel kuyruk rotoru; ve arkada bir pervane.

Prototip uçakların mali 2022'nin dördüncü çeyreğinde uçmaya başlaması ve uçuş testinin 2023'e kadar sürmesi bekleniyor. Mühendislik ve imalat geliştirme aşamasının MY 24'te başlaması bekleniyor.


Bir cevap yazın