Lockheed, hassas darbe füzesinin ikinci uçuş testi ile yola çıktı

WASHINGTON – Lockheed Martin, 10 Mart'ta New Mexico'daki White Sands Füze Menzili'nde Ordu Taktik Füze Sisteminin yerini almayı amaçlayan Precision Strike Missile veya PrSM versiyonunun ikinci uçuş testinden geçti.

Lockheed'in hassas yangınlar ve savaş manevra sistemlerinden sorumlu başkan yardımcısı Gaylia Campbell, füzenin testteki menzili 180 kilometreydi, bu da ilk uçuş testinden daha kısa ama daha zorlayıcıydı. Salı günkü testten kısa bir süre sonra.

Füzenin fırlatılmasının, yörüngesinin, yol göstericiliğinin ve etkisinin tam olarak beklendiği gibi gerçekleştiğini de sözlerine ekledi.

Lockheed ve Raytheon, ATACMS'ın yerini almak için başa baş yarışmaya kilitlenir. Lockheed şimdi kemerinin altında iki uçuş testine sahip, ancak Raytheon gecikiyor. İkinci şirketin, geçen yıl PrSM versiyonunu test etmesi gerekiyordu, ancak teknik zorluklar testi erteledi ve hala yeniden planlanmadı.

“Raytheon, geçen Kasım ayında planlanan DeepStrike uçuş testimizi geciktiren teknik sorunu çözdü. Şirket, ABD Ordusu müşterimizle PrSM programı için yarışmada bir sonraki adımlar planlamak için çalışıyor. "Dedi.

Lockheed’in PrSM'si ilk uçuş testini 10 Aralık 2019'da High Mobility Topçu Roket Sistemi başlatıcısından gerçekleştirdi ve bu süre zarfında yaklaşık 240 kilometre hedefe uçtu.

Ordu'nun 2023'te başlangıçta bir PrSM planlaması; hizmetin uzun menzilli hassas yangın portföyündeki önemli geliştirme çabalarından biridir. LRPF, Ordunun en modernleşme önceliğidir.

Hizmet, PrSM'nin saha zaman çizelgesini birkaç yıl hızlandırdı ve füzenin oraya ulaşması için temel gereksinimlere bağlı kalacak.

Her şirket, Ordunun bir kazanan seçmesine yardımcı olacak geliştirme ve arıtma için daha fazla veri toplamak için birden fazla uçuş testine sahip olacak.

Ordu ayrıca iki PrSM'nin kritik test atışlarından sonra maksimum menzil gereksinimini ayarlamayı planlıyor. Füzenin mevcut maksimum menzil şartı 499 kilometredir, bu da ABD ve Rusya arasındaki şimdi çökmüş Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması uyarınca uyumlu olan menzildir. ABD Ağustos ayında antlaşmadan çekildi ve Ordu artık füzeleri için menzil sınırına uymak zorunda değil.

Temel füze, her iki şirketin de PrSM'yi inşa etmek için yarışan verilere dayanarak 550 kilometreye ulaşabilir. Ancak Ordu, her şirket kendi füzelerinin gerçek uçuş testlerinde nasıl davrandığını gözlemleyene kadar gereksinimlerini ayarlamayı düşünmeyecektir.

Lockheed, Mayıs ayında füzenin performansını daha da kısa bir aralıkta test edecek üçüncü bir uçuş testine hazırlanıyor. Şirket, programın ikinci aşamasında üç uçuş testi daha yapmak için potansiyel bir ödül bekliyor. Campbell'e göre, bu testler maksimum menzil testinin yanı sıra iki füzenin salvo ateşlemesini içerecek.

Azami menzil testinin White Sands'de mi yoksa daha fazla menzile izin verebilecek bir test tesisinde mi yapılacağı belli değil, ancak servis ve rakipler detayları tamamlamak için çalışıyorlar.


Bir cevap yazın