Kuzey Makedonya'nın NATO'ya birkaç gün içinde katılması bekleniyor

WASHINGTON – Önümüzdeki birkaç gün içinde Kuzey Makedonya'nın ABD Dışişleri Bakanlığı'na resmi olarak NATO ittifakının 30. üyesi olacak evrakları teslim etmesi bekleniyor.

Hareket – yapımda onlarca yıl İspanya bittiğinden beri hepsi bitti. son ulus Geçen hafta yükseliş çabasını onaylamak için. 20 Mart'ta Kuzey Makedonya başbakanı Oliver Spasovski'ye yazdığı mektupta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg resmen eski Yugoslavya ülkesini ittifakın 30. üyesi olmaya davet etti.

Ancak anlaşmanın tamamlanması için Kuzey Makedonya'nın “katılım aracını” NATO diplomatının birkaç gün içinde gerçekleşmesinin beklendiği Dışişleri Bakanlığı'na teslim etmesi gerekiyor. Brüksel'deki NATO merkezinde resmi bayrak yükseltme töreni yapılacaktır.

NATO yükselişi Üsküp için yoğun bir haftayı kaplayabilir, çünkü Salı günü ülke de AB'ye katılmak için resmi başvuru sürecine başladı. Brüksel'de yaptığı açıklamada hareketi duyurmakSpasovski, “AB Genel İşler Konseyi, ülkemizin AB ile katılım müzakerelerine en kısa zamanda başlaması gerektiği konusunda anlaştı. Çabalarımızın başarısının doğrulanması geldi. ”

Şimdi Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi ile Avrupa ve NATO politikaları için eski savunma bakan yardımcısı sekreteri Jim Townsend, Kuzey Makedonya'nın AB'ye girmesine izin vereceği konusunda iyimser. Ancak, AB’de büyük bir oyuncu olduklarını görmüyor devam eden savunma baskısı, milletin büyüklüğü göz önüne alındığında.

Townsend ayrıca, İttifak'ın misyonunu genişletmeyi düşünmesi gereken bir zamanda ittifakı genişlettiği inancını dile getirdi.

Makedonlar, “Diğer tüm Müttefiklerin girdiği NATO olamaz bir NATO'ya giriyorlar” dedi Townsend. “Transatlantik toplum büyük bir güvenlik krizi olan coronavirüs ile boğuşurken NATO'nun neden karışımda olmadıklarını araştırması gerekiyor.

“Bu kriz NATO planlamacılarının normal olarak planlayacağı askeri bir kriz olmasa da, transatlantik topluluğun bir araya geldiği tek yer olduğu düşünüldüğünde, en azından NATO bir tepki koordine etmek için kullanılmalıdır.”

Makedonya'nın NATO üyeliği arayışı, ülkenin ittifakın Barış için Ortaklık programına katıldığı 1995 yılında başladı. Resmi üyelik yolu, diğer eski Sovyet blok üyeleriyle, özellikle Estonya, Letonya ve Litvanya'nın Baltık ülkeleri ile birlikte 1999 Washington Zirvesi'nde başlatılmıştır.

Ancak NATO'ya katılmanın ön yolu, Makedonya'nın kuzey Yunanistan'daki Makedonya adlı bölgenin eski ve antik mirasına dair bir iddiadan kaçınmak için adını değiştirme ya da değiştirme talebinin bir parçası olarak yıllarca Yunanistan tarafından engellendi – eski savaşçı kralın doğum yeri Büyük İskender. İki ülke arasındaki 2018 anlaşması Makedonya'ya yol açtı Kuzey Makedonya olmak. ve Yunanistan ittifak üyeliğine itirazlarını sona erdirdi.

ABD, Ekim 2019'da Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliğini onayladı.


Bir cevap yazın