Kuzey Makedonya'nın NATO'ya birkaç gün içinde katılması bekleniyor

WASHINGTON – Önümüzdeki birkaç gün içinde Kuzey Makedonya'nın ABD Dışişleri Bakanlığı'na resmi olarak NATO ittifakının 30. üyesi olacak evrakları teslim etmesi bekleniyor.

Hareket – yapımda onlarca yıl İspanya bittiğinden beri hepsi bitti. son ulus Geçen hafta yükseliş çabasını onaylamak için. 20 Mart'ta Kuzey Makedonya Başbakanı Oliver Spasovski'ye yazdığı mektupta NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg resmen eski Yugoslavya ülkesini ittifakın 30. üyesi olmaya davet etti.

Ancak anlaşmanın tamamlanması için Kuzey Makedonya'nın “katılım aracını” NATO diplomatının birkaç gün içinde gerçekleşmesinin beklendiği Dışişleri Bakanlığı'na teslim etmesi gerekiyor. Brüksel'deki NATO merkezinde resmi bir bayrak yükseltme töreni yapılacaktır.

NATO yükselişi Kuzey Makedonya için yoğun bir haftayı kaplayabilir, çünkü Salı günü ülke Avrupa Birliği'ne katılmak için resmi başvuru sürecini başlattı. Brüksel'de yaptığı açıklamada hareketi duyurmakSpasovski, “AB Genel İşler Konseyi ülkemizin AB ile katılım müzakerelerine mümkün olan en kısa sürede başlaması gerektiğine karar verdi. Çabalarımızın başarısının doğrulanması geldi. ”

ABD Yeni Avrupa Güvenlik Düşünce Merkezi ile Avrupa ve NATO politikaları için eski savunma savunma sekreter yardımcısı Jim Townsend, Kuzey Makedonya'nın AB'ye girmesine izin vereceği konusunda iyimser. Ancak ülkenin AB’de önemli bir oyuncu olduğunu düşünmüyor devam eden savunma baskısı, milletin büyüklüğü göz önüne alındığında.

Townsend ayrıca, İttifak'ın misyonunu genişletmeyi düşünmesi gereken bir zamanda ittifakı genişlettiği inancını dile getirdi.

Makedonlar “diğer tüm müttefiklerin girdiği NATO olamaz bir NATO'ya giriyorlar” dedi Townsend. “Atlantik-Atlantik toplumu büyük bir güvenlik krizi olan coronavirüs ile boğuşurken NATO'nun neden karışmadığına bakması gerekiyor.

“Bu kriz NATO planlamacılarının normal olarak planlayacağı askeri bir kriz olmasa da, NATO'nun Atlantik-Atlantik topluluğunun bir araya geldiği tek yer olduğu düşünüldüğünde, en azından NATO'nun bir tepki koordine etmek için bir yer olması gerekirdi. ”

Makedonya'nın NATO üyeliği arayışı, ülkenin ittifakın Barış için Ortaklık programına katıldığı 1995 yılında başladı. Resmi üyelik yolu, diğer eski Sovyet blok üyeleriyle, özellikle Estonya, Letonya ve Litvanya'nın Baltık ülkeleri ile birlikte 1999 Washington Zirvesi'nde başlatılmıştır.

Ancak NATO'ya katılmanın ön yolu, Makedonya'nın, kuzey Yunanistan'daki Makedonya adlı bölgenin toprakları ve eski mirasına ilişkin herhangi bir iddiadan kaçınmak için adını değiştirmesi veya değiştirmesi yönündeki talebin bir parçası olarak Yunanistan tarafından yıllarca engellendi – eski savaşçının doğum yeri ve kral Büyük İskender.

İki ülke arasındaki 2018 anlaşması Makedonya'ya yol açtı Kuzey Makedonya olmakve Yunanistan ittifak üyeliğine itirazlarını sona erdirdi.

ABD, Ekim 2019'da Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliğini onayladı.


Bir cevap yazın