Kuzey Makedonya NATO’nun 30. üyesi oldu

BRÜKSEL – Kuzey Makedonya Cuma günü resmen 30 üye NATO askeri ittifakı.

“Kuzey Makedonya şu anda NATO ailesinin bir parçası, 30 ülkeden oluşan bir aile ve yaklaşık 1 milyar insan. NATO, Genel Sekreter Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, hangi zorluklarla karşılaşırsak karşılaşalım hepimizin birlikte daha güçlü ve daha güvenli olacağımız kesinliğine dayanan bir aile.

Kuzey Makedonya’nın bayrağı, Pazartesi günü Brüksel’de NATO merkezindeki diğer 29 üye ülkenin yanı sıra iki komuta eşliğinde toplanacak.

Dünya genelindeki yeni koronavirüsün etkisi göz önüne alındığında, Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski şunları söyledi: "Etkinliğe olması gerektiği gibi sevinemeyiz ve işaretleyemeyiz (işaretlenecek) … Ama bu, otuz yıllık bağımsızlıktan sonra nihayet Makedonca'yı onaylayan tarihi bir başarı. güvenlik ve geleceğimizi garanti eder. Hepinize tebrikler! Bunu hak ediyoruz! ”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ülkenin üyeliklerinin "bölgede daha fazla entegrasyonu, demokratik reformu, ticareti, güvenliği ve istikrarı destekleyeceğini söyledi. Kuzey Makedonya'nın katılımı NATO'nun kapısını NATO'ları karşılamak için gerekli reformları yapmak isteyen ve yapabilen ülkelere açık kaldığını diğer adaylara da teyit ediyor. yüksek standartlara ve sorumlulukların yanı sıra üyeliğin avantajlarını kabul etmek. ”

Bir sonun uzun görev eski Yugoslav cumhuriyeti için. NATO ve Avrupa Birliği'ne katılmak liderleri için bir öncelik olmuştur, ancak komşu Yunanistan'la ülkenin adı konusundaki anlaşmazlık yirmi yıldan uzun süredir ilerlemeyi durdurmuştur.

Kuzey Makedonya daha önce bir Yunan eyaletiyle paylaştığı bir isim olan Makedonya olarak biliniyordu. Atina ile 2017'de yapılan bir anlaşmaya göre ülke adını değiştirdi ve Yunanistan itirazda bulunmak NATO ve nihai AB üyeliğine.

Kuzey Makedonya için büyük bir hafta oldu. Perşembe günü, AB liderleri küçük Balkan ülkesine üyelik müzakerelerine başlaması için yeşil ışık yaktı.


Bir cevap yazın