Kuzey Kore testi salgın endişeleri ortasında füze ateş

SEOUL, Güney Kore – Kuzey Kore Pazar günü iki şüpheli balistik füzeyi denize ateşledi, Güney Kore ve Japonya, lider Kim Jong Un'un olası bir koronavirüs salgınıyla ilgili endişeler karşısında iç desteği güçlendirmeye çalıştığını gösteren bir silah serisini sürdürdüğünü söyledi. ülke.

Güney Kore Ortak Genelkurmay Başkanları, Kuzey Kore'nin doğu kıyı şehri Wonsan'dan Pazar sabahı Kore Yarımadası ile Japonya arasındaki sulara uçan mermilerin tespit edildiğini söyledi. Açıklama, mermilerin maksimum 30 kilometre (19 mil) yükseklikte yaklaşık 230 kilometre (143 mil) uçtuğunu söyledi.

Ordu, dünyanın koronavirüs salgınıyla mücadele ettiği bir dönemde lansmanları “çok uygunsuz” olarak nitelendirdi. Kuzey Kore'yi bu tür askeri eylemleri durdurmaya çağırdı.

Japonya Savunma Bakanlığı, varsayılan balistik füzelerin Japonya'nın münhasır ekonomik bölgesinin dışındaki denize sıçradığına inanıldığını söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Kuzey Kore tarafından son zamanlarda tekrarlanan balistik füze ateşleri Japonya dahil tüm uluslararası toplum için ciddi bir sorundur." Dedi.

Son haftalarda, Kuzey Kore füze yığını ve topçu, ABD'yle çıkmaza girmiş nükleer müzakerelerin ortasında askeri kabiliyetini artırmak için bariz bir çaba ile mermileri bombaladı. Bu silahların hepsi kısa menzilli ve Güney Kore'ye çarpabiliyordu, ancak ABD anavatanına doğrudan bir tehdit oluşturmadı.

Bazı uzmanlar, en son Kuzey Kore lansmanlarının büyük olasılıkla birliği desteklemek için tasarlandığını ve liderinin ABD liderliğindeki yaptırımlar ve küresel salgın karşısında kontrol altında olduğunu göstermek için tasarlandığını söylüyor.

Kim “koronavirüs (pandemik) ortasında normal bir şekilde yönettiğini göstermek istiyor ve en son silah testleri, dışarıdan bir tehdit oluşturmamakla birlikte birliği bir araya getirmeyi amaçlıyordu,” diyor Seul Uzak Doğu Enstitüsü analisti Kim Dong-yub Çalışmalar. “Kuzey Kore'nin sahnelemeye ayıracak zamanı yok (dış tehditler).”

Kuzey Kore, dünya çapında 660.000'den fazla enfekte olmuş virüsün yayılmasını önlemek için yoğun bir kampanya yürüttü.

Kampanyasını “ulusal varoluş” meselesi olarak nitelendirdi, ancak toprağında tek bir virüs salgını olduğunu sürekli olarak reddetti. Birçok yabancı uzman, kronik tıbbi malzeme eksikliği ve kötü sağlık altyapısı nedeniyle Kuzey Kore'de bir salgını uyarmanın korkunç olabileceğini iddia ediyor.

Bir hafta önce Kuzey Kore, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kim'e, iyi ilişkileri sürdürmek ve salgınla mücadelede işbirliği teklif etmek için kişisel bir mektup gönderdiğini söyledi. Kuzey Kore devlet medyası gönderisi, Trump'ın Kuzey tarafından yapılan en son silah testlerinden herhangi birinden bahsetmediğini söylemedi.

Kim, dediği şeye dayanmak için içsel gücü artırma sözü verdi "Gangster benzeri" ABD liderliğindeki yaptırımlar ülkesinin ekonomisini boğuyor. Trump'la nükleer diplomasisi, Amerikan başkanının 2009'un başlarında Vietnam'da yaptıkları ikinci zirvesi sırasında sınırlı nükleer silahlardan arındırma karşılığında geniş yaptırımların hafifletilmesi çağrısında bulundu.

Kuzey Kore, 2018'de Amerika Birleşik Devletleri ile görüşmeye başladığından beri nükleer veya uzun menzilli füze testleri yapmadı. Kuzey Kore tarafından yapılan büyük bir silah testinin yeniden başlaması müzakereleri tamamen bozma riskiyle karşı karşıya.

Tokyo'daki Associated Press yazarı Mari Yamaguchi bu rapora katkıda bulundu.


Bir cevap yazın