Kuzey Kore testi iki füze ateşledi

SEOUL, Güney Kore – Kuzey Kore Cumartesi günü Kuzey Kore'nin iki varsayılan kısa menzilli balistik füzeyi ateşlediğini söyledi. Güney Kore ordusu, Trump yönetimi ve sakat küresel sağlık krizi.

Güney Kore’nin Ortak Genelkurmay Başkanları, mermilerin batı Kuzey Kore'nin Sonchon ilçesi çevresindeki bir bölgeden sabah 6:45 ve 6:50 civarında ateş edildiğini söyledi. Doğu kıyısı açıklarındaki sulara inmeden önce 50 km'lik (31 mil) bir yükseklikte 410 kilometre (255 mil) kros uçtular.

Güney Kore ve ABD lansmanları analiz ediyorlardı. Seul’ün ordusu, dünya yeni koronavirüs salgınıyla başa çıkmaya çalışırken Kuzey'i “çok uygunsuz” askeri gösterilerini derhal durdurmaya çağırdı.

Japonya Savunma Bakanlığı, mermilerin Japon topraklarına veya münhasır ekonomik bölgesine ulaşmadığını söyledi.

Kuzey, lider Kim Jong Un'un yeni yıla girmesinden sonra nükleer caydırıcılığını karşısında yüceltme sözü verdikten sonra bu ay kısa menzilli lansmanlar ve diğer askeri tatbikatlar gerçekleştirdi. “Gangster benzeri” ABD yaptırımları ve baskısı.

Kuzey, füze yeteneklerini geliştirmeye kararlı olsa da, Japonya Savunma Bakanı Taro Kono, Pyongyang’ın gösterilerinin COVID-19 krizinin ortasında “rejimi birlikte tutmayı” hedefleyebileceğini söyledi.

Kuzey Kore'nin neyi test ettiği hemen belli değildi. Güney Koreli ve Japon askerleri tarafından yayınlanan uçuş verileri, Kuzey'in geçen yıl ilk kez sergilediği yeni mobil, katı yakıtlı füze sistemlerinden birini test edebileceğini gösteriyor.

Askeri analistler, manevra kabiliyetleri ve düşük irtifa uçuşları ile füze savunma sistemlerini ezmek için tasarlanan bu tür silahların, potansiyel olarak Kuzey’in ABD üsleri de dahil olmak üzere Güney Kore ve Japonya’daki hedefleri vurma yeteneğini güçlendirdiğini söylüyor.

Son aylarda Kuzey Kore, uzmanların muhtemelen bu ayın başlarında test edildiğini söylediği “süper büyük” çoklu roketatar olarak nitelendirdiğini gösterdi.

Kuzey Kore’nin devlet medyası daha önce Kim’in Cuma günü ülkenin batısındaki ordu birimleri arasındaki topçu ateşi yarışmasını denetlediğini bildirdi.

KCNA, Kim'in savaşa hazır olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlayan tatbikattan memnuniyet duyduğunu söyledi. Raporda, Kim'in Washington veya Seul'e yönelik doğrudan yorumlarından bahsedilmedi.

Pyongyang’ın resmi Kore Merkezi Haber Ajansı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey’in 10 Nisan’da lastik damgası parlamentosunda bir oturum düzenlemeye karar verdiğini de açıkladı.

Nükleer görüşmeler, Kim ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki ikinci zirvenin çöküşünden bu yana, Amerika müzakerecilerinin Kuzey Kore'nin nükleer kabiliyetlerinin kısmi teslim olması karşılığında büyük yaptırımların hafifletilmesi taleplerini reddettiği 2019'un başlarında bir çıkmaza ulaştı.

Görüşmelerdeki çöküşün ardından Kuzey, balistik aktivitede 17 aylık bir duraklama sona erdi ve geçen yıl Washington ve Seul'e imtiyazlar için baskı yaparken en az 13 mermi başlattı. Bu silahlar ayrıca denizaltılardan fırlatılabilecek bir geliştirme orta menzilli füzeyi de içeriyordu.

Bazı uzmanlar, Kasım ve Mart ayları arasında Kuzey Kore lansmanlarındaki durgunluğun, Aralık ayında Çin anakarasında başlayan koronavirüs pandemisinden kaynaklanabileceğini söylüyor.

Kim, nükleer cephaneliğini inşa edip yaptırımlara karşı "ön atılım" gerçekleştirme sözü vermesine rağmen, ulusunu ekonomik "kendine güven" mücadelesinde dayanıklı kalmaya çağırıyor, bazı uzmanlar Kuzey Kore'nin koronavirüs krizinde kendi kendine dayattığı kilitlenmeyi söylüyor potansiyel olarak insanları emek için harekete geçirme yeteneğini engelleyebilir.

Kuzey Kore, COVID-19 hastalığının tek bir vakasını kamuya açıklamamıştır, ancak devlet medyası virüsten korunma çabalarını “ulusal varoluş” meselesi olarak tanımlamıştır. Uzmanlar, Kuzey Kore'deki bir salgının ülkenin kötü sağlık sistemi ve tıbbi malzeme sıkıntısı nedeniyle korkunç sonuçları olabileceğini söylüyor.

Ülke, yabancı turistleri yasakladı, Çin'le neredeyse tüm sınır ötesi trafiği kapattı, giriş noktalarında yoğunlaştırmayı yoğunlaştırdı ve sağlık çalışanlarını sakinleri izlemek ve semptomları olanları izole etmek için harekete geçirdi.

Tokyo'daki Associated Press yazarı Mari Yamaguchi bu rapora katkıda bulundu.


Bir cevap yazın