Kuzey Kore silah testinde füze baraj ateşledi

SEOUL, Güney Kore – Güney Kore ordusu Salı günü ülkenin kara kıyısından sulara sıçrayan hem karadan hem de savaş uçaklarından fırlatılan bir Kuzey Kore füzesinin kışkırttığını söyledi.

kuvvet gösterisi Kuzey'de önemli bir devlet yıldönümü ve rakip Güney'de parlamento seçimlerinin arifesinde geliyor.

Arka arkaya lansmanlar, Kuzey Kore'nin son haftalarda durmuş nükleer görüşmeler ve dışarısı hakkında endişe duyduğu bir dizi silah testinin en sonuncusu oldu. olası koronavirüs salgını ülkede.

Güney Kore’nin Ortak Genelkurmay Başkanları yaptığı açıklamada, doğu kıyı kenti Munchon’da bulunan Kuzey Koreli birliklerin ilk olarak kruvazör füzeleri olduğu varsayılan birkaç mermi başlattığını söyledi.

Güney Koreli bir savunma yetkilisi, silahların kuzey doğu kıyısından alçak bir yükseklikte 150 kilometreden (93 mil) daha fazla uçtuğunu söyledi. Anlaşmanın şartlarından bahseden yetkili, departman kurallarına atıfta bulunarak, doğrulandığında, yaklaşık üç yıl içinde Kuzey’in ilk füze fırlatması olacağını söyledi.

Savunma yetkilisi, Salı gününün ilerleyen saatlerinde Kuzey Kore'nin kuzey doğu sularına belirli sayıda havadan karaya füze ateşleyen birkaç Sukhoi sınıfı savaş uçağı başlattığını söyledi.

Yetkili, Kuzey Kore'nin yakın zamanda COVID-19 salgınıyla ilgili endişeleri nedeniyle geri döndüğü askeri tatbikatlarına devam ettiğini söyledi. Yetkili, diğer Kuzey Koreli savaş uçaklarının da Salı günü Çin sınırına yakın devriye gezdiğini söyledi.

Son zamanlarda test edilen füzelerin tamamı kısa menzilliydi ve ABD anakarası için doğrudan bir tehdit oluşturmadı. ABD vatanına ulaşabilecek bir füze testi, Kuzey Kore’nin büyük silah testlerinde kendi uyguladığı moratoryumu sona erdirecek ve muhtemelen ABD ile nükleer diplomasiyi tamamen rayından çıkaracaktır.

Bazı uzmanlar, Kuzey Kore'nin son yıllarda Amerikan yapımı gizli F-35 jetleri ve diğer sofistike geleneksel silah sistemlerini tanıtan Güney Kore'ye karşı çarpıcı kabiliyetini arttırmak için muhtemelen en son silah lansmanlarını kullandığını söylüyor. Diğerleri, en son silah testlerinin ABD liderliğindeki yaptırımlar ve koronavirüs pandemisi karşısında iç birliği desteklemeyi amaçladığını söylüyor.

Seul merkezli Asan Politika Enstitüsü'nde analist olan Go Myong-Hyun, Kuzey Kore'nin gelecekteki müzakerelerde ABD üzerinde kaldıraç sağlamak için gerilimleri korumak istediğini söyledi.

Go, “Kuzey Kore gerginlik yaratmak ve sürdürmek istiyor, ancak yine de bu gerilimlerin çok fazla büyümesini ve ABD'ye çok fazla baskı yapmasını engellemeyi amaçlıyor” dedi.

Pyongyang ve Washington arasındaki nükleer diplomasi, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ve Başkan Donald Trump arasında 2019'un başlarında Vietnam'da ikinci bir zirvenin çöküşünden bu yana çok az ilerleme kaydetti. Trump, Kim'in bir sınırlı denuclearization adımı.

Kuzey Kore'nin son zamanlarda test ettiği silahların çoğu balistik yörüngeye sahip balistik füzeler veya topçu mermileriydi. Kuzey’in bilinen son seyir füzesi testi, Haziran 2017'de, ABD ve Güney Kore savaş gemilerine “istediği gibi” vurabilecek yeni bir seyir füzesi testini başlattığını söylediğinde gerçekleşti.

Cruise füzeleri, balistik füzelerden daha düşük bir yükseklikte ve daha yavaş bir hızda uçarak onları daha kolay ele geçirir, ancak yine de daha doğru olarak kabul edilir. BM Güvenlik Konseyi kararları, Kuzey Kore'nin herhangi bir balistik faaliyette bulunmasını yasaklamakta ancak seyir füzesi testlerine katılmamaktadır.

Salı günü test edilen kruvazör füzeleri yeni geliştirilmiş silahlar olsaydı, Güney Kore ve ABD askerlerine hala bir meydan okuma getireceklerini söylediler. Güney Kore’nin ordusu, lansmanların ayrıntılarını analiz ettiğini söyledi.

Lansmanlar, Kuzey Kore'nin ülkenin geç kurucusu Kim Jong Sung'un dedesi Kim Il Sung'un 108. doğum gününü kutlamasından bir gün önce geldi. Ayrıca Güney Kore parlamento seçimlerinden bir gün önce geldiler.

Güney Kore seçimlerinde, Cumhurbaşkanı Moon Jae-in'in Kuzey Kore ile daha fazla uzlaşmayı savunan liberal iktidar partisinin, seçim öncesi Güney Kore'deki yeni koronavirüs enfeksiyonlarının sayısındaki yavaşlama nedeniyle ana muhafazakâr muhalefeti yenmesi bekleniyor. anketler.

Kuzey Kore defalarca topraklarında koronavirüs salgını olmadığını söyledi. Ancak birçok yabancı uzman bu iddiaya kuşkuyla yaklaşıyor ve ülkenin kronik tıbbi malzeme eksikliği ve kırılgan sağlık altyapısı nedeniyle Kuzey'deki bir salgının insani bir felaket olabileceği konusunda uyardı.


Bir cevap yazın