Kuzey Kore füze testlerinde ve daha geniş menzilde artış bekleniyor

Kuzey Kore, bunun en yoğun füze testi yılı olacağını işaret ediyor. Mart ayında rejim dokuz test gerçekleştirdi, en çok bir ay içinde kaydedildi veritabanımızda.

21 Nisan 2018'de Kim Jong Un'un Kuzey Kore'nin ABD Başkanı Donald Trump ile yapılacak bir zirvenin başlamasıyla kıtalararası balistik füze ve nükleer testleri durduracağını açıkladı. Ancak Kim’in, diplomatik olandan daha pragmatik olan duraklamanın nedeninin Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programı için “görevini tamamlamış olması” olduğunu belirtti.

Diplomatik görüşmeler durdukça, Kuzey Kore yavaş yavaş sözünü gevşetmeye başladı ve Mayıs 2019'da, testleri durdurma sözü verdikten bir yıl sonra, füze fırlatmaya devam etti. Son olarak, 1 Ocak 2020'de Kim, artık Kuzey Kore’nin uzun menzilli füze ve nükleer testlere ilişkin moratoryumu tarafından "tek taraflı olarak bağlı olmadığını" söyledi.

Yenilenen bu testlerin birkaç farklı özelliği vardı: Daha küçük, daha kısa menzilli, katı yakıtlı ve yeni. Yenilikleri özellikle önemlidir: Unutmayın, Kim’in testin dondurulmasının nedeni, daha önce test etmiş olduğu sistemlerde gelecekteki testlerini gereksiz hale getirmek için yeterince güven duymasıydı.

Mayıs 2019'dan bu yana test edilen füzelerin tamamen yeni olması tesadüf değil ve Kim'in ilk donma mantığıyla mükemmel bir şekilde uyumlu. Kuzey Kore’nin yeni füzelerinin birçoğu o kadar yeniydi ki, aslında açık kaynak alanındaki analistler tarafından hiç görülmemişti. Rejimin, yeni sistemleri çalıştıklarını doğrulamak için test etmesi gerekiyordu. Daha da şaşırtıcı olan, testlerin büyük ölçüde başarılı olduğu görülmüştür.

Yazma olarak, Kuzey Kore, Mayıs 2019'daki testlere yeniden başladıktan sonra sadece biri uçuşta başarısız gibi görünen en az 35 füze testi gerçekleştirdi. Kuzey Kore'nin başarılı bir şekilde örtbas ettiği birkaç başarısız uçuş testi olsa bile, bu olağanüstü bir başarı. Kuzey Kore füze testleri yapmak için bir yılı aşkın bir süre harcarken, füze geliştirmeye devam ettiğini gösteriyor.

Kuzey Kore'nin araştırma ve geliştirme faaliyetlerini kısa menzilli sistemlerle sınırladığını varsaymamızın sıfır nedeni var. Bu testlerin hepsinin katı yakıt füzeleri olduğu ve Kuzey Kore'nin kendi kendine uygulanan test donmadan önce daha uzun menzilli katı yakıt sistemlerini başarıyla test ettiğini ve planladığını göz önüne alarak, rejim muhtemelen katı yakıtını genişletmek için çalışıyor orta menzilli bir yetenek ve potansiyel kıtalararası menzile ulaşmak için füze yetenekleri.

Şu anda, Kuzey Kore’nin orta menzilli balistik füzeleri ve ICBM'lerin tümü, kırılgan olan ve sadece uçuştan hemen önce yakıtla beslenebilen, potansiyel bir çatışmada değerli zamana mal olan sıvı yakıtlı sistemlerdir. Kuzey Kore katı yakıt kapasitesini daha uzun menzilli sistemlere genişletmek için çalışıyorsa, rejimin bu silahları da test etmek isteyeceği muhtemeldir.

Bunu doğrulayan rejimden birkaç açıklama var. En önemlisi, 21 Mart testinin ardından Kuzey Kore, Kuzey Kore'nin stratejik planına ve yeniden işlenen savunma stratejisine “geliştirme aşamasında taktik ve stratejik silah sistemlerinin belirleyici katkılar sağlayacağını” açıkça belirtti. Kuzey Kore'nin bunlara güvenebilmesi için bu sistemlerin test edilmesi gerekecektir.

Son olarak, Kuzey Kore için tarihsel olarak en aktif test penceresine geçiyoruz. Bireysel testlerin tahmin edilmesi mümkün olmayabilir, ancak genel olarak, Kuzey Kore'nin test faaliyetleri, Şubat'ın sonlarında veya Mart'ın başında başlayan ve daha sonra yıl için bırakmadan önce Eylül ortasına kadar devam eden bir şekilde düzenli bir model izler.

Aşağıdaki grafik, Kuzey Kore’nin 2012'de başlayan yıl boyunca yapılan kümülatif testlerini göstermektedir.

Bu grafik, Mart'ın Kuzey Kore füze testleri için tarihsel olarak en aktif ay olmasına rağmen, Kuzey Kore'nin füze test sezonu söz konusu olduğunda ormandan uzak olduğumuzu gösteriyor.

Kuzey Kore’nin Mart 2020 testlerinin, rejimin dünyanın geri kalanını tahrip eden yeni koronavirüs pandemisinden etkilenmediğini göstermek için bir girişim olduğu yönünde spekülasyonlar var. Bu onun içinde bir rol oynayabilirdi ve kesin olarak bilemesek de, pandemi olmadan da fırlatılan benzer sayıda füze göreceğimize inanıyorum.

Bu, ABD politikasını ve diplomatik şansı göz ardı ediyor. İki yıl önce olduğu gibi, Kuzey Kore bir zirve için cumhurbaşkanı ile görüşmeye hazırlanırken, Kuzey Kore nükleer silahlarını veya füze sistemlerini gönüllü olarak bırakmayacak. Müzakerelerin muhtemelen kazanmayı umabileceği en iyi şey, bazı yaptırımların hafifletilmesi karşılığında Kuzey Kore'nin füze ve nükleer test moratoryumunda yeniden başlayıp kilitlemektir.

Meslektaşlarım bunun ayrıntılarının nasıl olabileceği hakkında derinlemesine yazdılar. ABD'nin en çok tercih ettiği sonuç olmasa da, en azından rejimin ABD'yi vurabilme kabiliyetini daha da ileri götürmesini sağlayacaktı. Potansiyel olarak, Kuzey Kore'nin sistemlerini doğrulayan testler yapamazsa mevcut kabiliyeti bile bozulabilir. beklendiği gibi işlev. Değilse, bir yıl sonra bir kez daha Kuzey Kore'nin füze gelişimini yavaşlatmak için kaçırılmış bir şans olarak tekrar bakabiliriz.

Shea Cotton, Middlebury Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü'nde James Martin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Çalışmaları Merkezi'nde araştırma görevlisidir. Nükleer Tehdit Girişimi'nin Kuzey Kore Füze Test Veritabanını ve ayrıca Küresel Olaylar ve Kaçakçılık Veritabanını yarattı ve yönetti.


Bir cevap yazın