KC-46, P-8 üretimi Boeing geçici olarak tesisleri kapatırken durdu

WASHINGTON – Boeing, Coronavirus pandemisinin ortasında Seattle bölgesindeki tüm tesisleri kapattığından Hava Kuvvetleri’nin KC-46 yakıt ikmal tankeri ve Donanmanın P-8 deniz gözetim uçağının üretimi durdurulacak.

Şirket, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Boeing bugün üretim faaliyetlerini azaltmaya başlamayı planlıyor ve bu tür operasyonların askıya alınmasının 25 Mart Çarşamba günü Puget Sound bölgesindeki tesislerde başlamasını öngörüyor” dedi. Boeing sözcüsü, etkilenen alanın Everett ve Renton'daki KC-46 ve P-8'in yapıldığı tesisleri içerdiğini doğruladı.

Boeing, iki haftalık üretim süspansiyonunun savunma ve uzay programları üzerindeki etkisini en aza indirmenin işe yarayacağını söyledi.

“Boeing önümüzdeki günlerde müşterilerin (savunma ve uzay) müşterileriyle yakın işbirliği içinde çalışarak müşterilerin bu dönemde desteklenmesini sağlayacak planlar geliştirecek. Havayolu, devlet ve bakım, onarım ve revizyon (MRO) müşterilerini destekleyen kritik dağıtım operasyonları devam edecek ”dedi.

Şirket, çalışanları mümkünse uzaktan çalışmaya çağırıyor, ancak dizüstü bilgisayarlarda sınıflandırılmış projeler üzerinde çalışma yapılamıyor ve bu da savunma programlarının daha hassas unsurlarını etkileyebiliyor.

Üretimin durdurulması belki de daha acil bir sorundur. Boeing’in Puget Sound tesisleri en iyi ticari uçak üretimi için bilinir, ancak KC-46 ve P-8 gibi ordu için yaptığı ticari türev uçaklar da aynı hatlarda inşa edilir. Ticari üretimdeki herhangi bir duraklama, Boeing'i Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri'ne uçak tesliminde geride bırakabilir.

Bununla birlikte, Teal Group ile bir uzay-uzay analisti Richard Aboulafia, Boeing’in savunma işinin, üretimdeki duraklamanın uzun sürmediği sürece hızlı bir iyileşme sağlayabileceğini söyledi.

“Puget Sound bölgesindeki P-8, KC-46 ve diğer Boeing savunma üretimi çoğunlukla ayda yaklaşık 1-2 gibi düşük hacimli” dedi. “Bu nedenle, fabrika derin temizliğinin başarılı olduğunu ve pandemik tehdidin köşeyi döndüğünü varsayarak yıl boyunca iyileşebilmeliler.”

Boeing CEO'su Dave Calhoun geçici tesis kapanışlarını Washington eyaletinde acil bir durumun ardından çalışanları korumak için “gerekli bir adım” olarak nitelendirdi.

"Halk sağlığı yetkilileri ile yakın çalışmaya devam ediyoruz ve müşterilerimiz, tedarikçilerimiz ve bu geçici askıya alma durumundan etkilenen diğer paydaşlarımızla temas halindeyiz." ancak ürün ve hizmetlerimizi destekleyen herkes için sağlık ve güvenliği korumak ve COVID-19'un yayılmasıyla mücadele konusunda ulusal çabalara yardımcı olmak hayati önem taşıyor. ”

Şirket ayrıca ABD hükümetinin COVID-19 hakkındaki rehberliğini izlemeye ve iki haftalık duraklama sırasında etkilenen alanların derinlemesine temizlenmesine devam edeceğini söyledi.

Bu hikaye gelişiyor. Daha fazla bilgi için Savunma Haberleri'ni tekrar kontrol edin.


Bir cevap yazın