Japonya ve ABD, Çin'e karşı dört ekip kurmalı

Atlantik Konseyi tarafından Cuma günü yayınlanan yeni bir rapora göre, ABD ve Japonya'nın gelecekte savunma teknolojileri konusundaki işbirliğini, Çin'in yükselişine karşı koyabilecek dört teknolojiye odaklanarak genişletmeleri gerekiyor.

Raporda ayrıca ABD'nin Japonya’nın bir sonraki etkinliğine katılımıyla ilgili devam eden tartışmalar da vurgulanıyor yerli avcı programı iki ülke arasında yıllardır endüstriyel işbirliğini gerektirebilecek yüksek riskli bir durum olarak.

“Savunma yetenekleri konusunda işbirliğinin en önemli bileşeni, gelişen teknolojiler ve yetenekler üzerinde doğrudan koordinasyon ve işbirliğidir” yazar Tate Nurkin ve Ryo Hinata-Yamaguchi, tanımlayan insansız sistemler, hipersonik / hiper-hız füzeleri, ve AI savunma uygulamaları ABD ve Japonya'nın birlikte çalışmaya başlaması gereken üç önemli alan olarak.

Soldaki uçak gemisi USS Ronald Reagan (CVN 76) ve amfibi saldırı gemisi USS Boxer (LHD 6) ve Ronald Reagan Taşıyıcı Grev Grubu ve Boxer Amfibi Hazır Grubu'ndan gelen gemiler 6 Ekim 2019'da Güney Çin Denizi. (Kitle İletişim Uzmanı 2. Sınıf Erwin Jacob V. Miciano / Navy)

“Bu üç alan, yoğunlaşan ABD-Çin askeri-teknolojik rekabetinin merkezinde. Bunlar, bölgesel ve zaman içinde küresel güvenliğin en azından kısmen dayandığı temel alan-alan yarışmalarında ve hava-füze savunmasına veya denizaltına karşı grev – askeri dengeleri zorlamak veya desteklemek ve dengesizlikleri dengelemek için anahtardır. ” .

Özellikle, yazarlar hem ABD stratejisine hem de Japonya'nın bölgesel çıkarlarına uyan dört proje alanını tanımlarken endüstriyel yetenekleri de eşleştiriyor:

  • Sürü teknolojisi ve sadık kanatçı: Pentagon birkaç yıldır savaş uçağına köle atılabilen insansız hava araçlarının geliştirilmesine yönelik AR-GE finansmanına yatırım yapıyor.sadık kanatçı”Bir pilot tarafından kontrol ediliyor. Drone sürüleri bir başka ağır yatırım alanıdır. Her iki kavram da, Savunma Bakanlığı 2016'ya kadar uzanan her iki kavramı da ilgilendiren Japonya'ya uyuyor.
  • İnsansız sualtı araçları ve denizaltı karşıtı savaş yetenekleri: Çin son on yılda hem insanlı hem de insansız denizaltılara büyük yatırım yaptı. ABD de başladı UUV yeteneklerine yatırım yapmakancak Japonya’nın IHI yerel bir UUV geliştirmesine rağmen, MoD henüz bu konuya giremedi. Yazarlar bunun mantıklı bir işbirliği alanı olduğuna dikkat çekiyor.
  • Yapay zeka destekli sentetik eğitim ortamları: ABD ve Japonya 2016 yılında ortak bir sentetik eğitim alıştırması yaptılar, ancak yazarlar gelecekte gelişimin genişlediğini görmek istiyorlar. “Her iki ülkenin eğitimi hızlandırma ihtiyacı, makine öğrenimi ve sanal ve artırılmış gerçeklik konusundaki ortak yetkinlikleri ve oldukça kırılmış bir simülasyon ve eğitim pazarı göz önüne alındığında, ortak bir programın sentetik bir simülasyon ve eğitim yeteneği geliştirme, ABD ve Japon kuvvetlerinin yanıt vermesi gereken belirli operasyonel olasılıklar ”diyorlar.
  • Karşı insansız sistemler: Tüm dünya silahlara yatırım yapıyor gibi görünüyor karşı insansız sistemlerancak yazarlar iki ülkenin birlikte uygulanabilir teknolojiler bulması için sağlam bir nokta görüyorlar. Japonya’nın satın alma grubu şu anda bu görev için "yüksek güçlü mikrodalga üretim sistemini" test ediyor.

Yazarlar her şeyin kağıt üzerinde iyi göründüğünü kabul ediyorlar, ancak iki ülke arasında artan teknoloji gelişiminde çok ciddi zorluklar var.

Japonya’nın modernleşme öncelikleri en iyi şekilde ada ülkesini korumak için tasarlanmış savunma merceğiyle görülüyor. Bu, Amerika'nın bölgedeki duruşuna zıttır ve bu da kuvvet projeksiyonuna daha fazla eğilimlidir. Buna ek olarak, Japonya, ABD'ye kıyasla askeri alan ve siber operasyonlarda kalıyor ve alanlar arası işbirliğini çeşitli alanlarda zorlu hale getiriyor.

Yazarlar, bu müzakereleri “ortak teknoloji araştırmasının doğası hakkındaki farklı algılamalar” dan da etkiledi. "BİZE. savunma yetkilileri 'işbirliğinin temeli olarak' operasyonel kavramları ve yetenek gereksinimlerini vurguladı '', Japon yetkililer ise 'teknoloji geliştirme ve endüstriyel taban çıkarlarına odaklanmaya devam etti.' ”

Diğer zorluklar arasında Japonya’nın GSYH'nın yüzde 1’i savunma harcamaları üzerindeki sınırı ve 2014’e kadar tamamen Japon hükümetinin ihtiyaçlarına hizmet etmeye odaklanan Japonya’nın savunma endüstrisi. Bu nedenle, endüstri teknik olarak çok yetkin olsa da, sınırlı ihracat deneyimleri ile nispeten küçüktür – ve Tokyo bu endüstriyi uygun sözleşmelerle korumaya ilgi duymaktadır.

Savunma Bakanı Mark Esper ve Japonya Savunma Bakanı Tarō Konō Pentagon, Washington, DC, 14 Ocak 2020'de ikili basın toplantısı düzenledi. (Donanma Küçük Memur 2. Sınıf James K. Lee tarafından DoD fotoğrafı) "data-original =" https : //www.armytimes.com/resizer/rWZ4QOxf9S0zUxy-gqSGbatkYqY=/800x0/filters: kalite (100) /arc-anglerfish-arc2-prod-mco.s3.amazonaws.com/public/D6T4WWBDYJCZHGCJJQ " veriler: görüntü / jpg; base64 / 9j / 4AAQSkZJRgABAQAAAQABAAD / 2wBDAAQDAwQDAwQEAwQFBAQFBgoHBgYGBg0JCggKDw0QEA8NDw4RExgUERIXEg4PFRwVFxkZGxsbEBQdHx0aHxgaGxr / 2wBDAQQFBQYFBgwHBwwaEQ8RGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhoaGhr / wgARCAAKABIDASIAAhEBAxEB / 8QAFwABAQEBAAAAAAAAAAAAAAAABgADB // EABYBAQEBAAAAAAAAAAAAAAAAAAMEBv / aAAwDAQACEAMQAAAB5UpD6qzyF0uj / 8QAGxAAAgIDAQAAAAAAAAAAAAAAAwQBAgAhMjP / 2gAIAQEAAQUCWHUcXdGTCvKSUXgnOr9 // 8QAGhEAAQUBAAAAAAAAAAAAAAAAAAECAwQRMf / aAAgBAwEBPwFvMEown // EABgRAAIDAAAAAAAAAAAAAAAAAAABAhNC / 9oACAECAQE / AdIskf / EACAQAAECBQUAAAAAAAAAAAAAAAEAAhESMmFxBCFBUbH / 2gAIAQEABj8C E / eaBmt0pWgF0a4J9dR4WssB6m5Tsr // xAAeEAEAAgIBBQAAAAAAAAAAAAABABEhMaFRYXGBwf / aAAgBAQABPyEeXvGsWfiC04TS49xJAXyfM1OrOzWM2LPIT // aAAwDAQACAAMAAAAQRO // xAAZEQEAAgMAAAAAAAAAAAAAAAABABExYZH / 2gAIAQMBAT8QrbVYoM9n / 8QAGREBAAIDAAAAAAAAAAAAAAAAAQARMVGh / 9oACAECAQE / EMptDsbp / 8QAHRABAQACAgMBAAAAAAAAAAAAAREAITFBUWGB8P / aAAgBAQABPxADrIdBhndMcSVq9cBrYny + 8OCIBNNsai4D + jp4YpfC40KUWvOb2 / S5 / 9 k = "yükseklik = "337,44619799139167" genişlik =" 600
Savunma Bakanı Mark Esper ve Japonya Savunma Bakanı Tarō Konō Pentagon, Washington, D.C., 14 Ocak 2020'de ikili basın toplantısı düzenledi. (DoD Photo by Navy Petty Subay 2. Sınıf James K. Lee)

Bu arada, ABD'li firmaların “potansiyel olarak gelir kaybetme, hassas teknolojilerin transferi ve ABD şirketlerinin kritik tedarik zincirlerinde Japon şirketlerle potansiyel olarak değiştirilmesi” konusunda endişeleri var.

Bu sorunlardan bazıları, Amerikan firmalarının Japonya’nın devam eden avcı geliştirme programında nasıl bir rol oynayabileceği konusundaki tartışmalarda ön plana çıktı. Japonya kısa bir süre önce Lockheed Martin tarafından hibrid bir F-22 / F-35 tasarımının teklifini reddetti ve “mevcut savaşçıların türevlerinin geliştirilmesi, Japonya liderliğindeki bir gelişme açısından aday olamayacağını” belirtti.

F-3 anlaşmasının doğru bir şekilde yapılması, iki ülkenin birlikte yetenekleri nasıl geliştirdiği konusunda uzun vadeli etkileri olacak, yazarlar, savunma analisti Gregg Rubinstein'ın “Bu programda ABD-Japon işbirliğinin başarılı bir şekilde tanımlanmasının F- 3, ittifakı inşa eden bir kooperatif savunma kazanım merkezi ”iken, başarısızlık“ savunma yeteneklerinin geliştirilmesinde gelecekteki işbirliği beklentilerini zayıflatabilir ”.

İç sorunları bir kenara bırakarak, ABD ile Japonya arasındaki herhangi bir işbirliğinin Pekin'de göreceği mercekle dikkate alınması ve daha az ölçüde, Seul.

“Algıdaki marjinal farklılıklar bile ABD-Japonya'nın askeri yeteneklerin ortak gelişimi ve koordinasyonu parametreleri için sınırlar getiriyor. Özellikle ortak hipersonik füze gelişimi gibi kışkırtıcı programlar tırmanıcı olarak görülecek ve Çin, Rusya ve / veya Kuzey Kore'den Kuzeydoğu Asya'nın ötesine geçen diğer ticaret veya jeopolitik çıkarları zorlaştıracak bir yanıt üretecektir ”diye yazıyor, Çin'in ASEAN ülkelerine karşı ağırlık olarak daha fazla baskı yapmaya çalışabileceğini belirtti.

Buna ek olarak, Güney Kore muhtemelen “ABD-Japonya işbirliğini düşmanca bir mercekle değil, kesinlikle hem tarihsel hem de bağlamsal sorunlardan kaynaklanan, ABD-Japonya-Kore Cumhuriyeti üçlü işbirliğini daha da karmaşıklaştıran gergin ilişkiler merceğiyle görecektir.”


Bir cevap yazın