İspanya parlamentosu Kuzey Makedonya’nın NATO üyelik hedefini onayladı

KÖLN, Almanya – Salı günü İspanya Senatosu, Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğine katılım protokolünü onaylayarak ülkenin ittifakın 30. üyesi olması için bir engel daha kaldırdı.

Milletvekillerinin yeni koronavirüs COVID-19'un Madrid parlamentosunun yayılmasından duydukları korkular nedeniyle uzaktan oy kullandığı bir oturumda, hareket İspanya'yı eski Yugoslavya ülkesinin üyelik hedefini onaylayan son ülke yaptı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg haberi bir Twitter mesajıyla selamladı. “Bununla birlikte, tüm müttefikler yakında 30'uncu üyemizi karşıladı” diye yazdı. “Tebrikler, Kuzey Makedonya!”

İspanya'nın ittifak büyükelçisi Twitter'da yaptığı açıklamada, Kral Felipe'nin tasarıyı onayladıktan hemen sonra tasarıyı imzaladığını söyledi. Yetkililer, "Önümüzdeki 72 saat içinde İspanya onay belgesini ABD Dışişleri Bakanlığı'na bırakacak."

Ülkenin önceki adı olan Makedonya'ya itiraz eden güney komşusu Yunanistan'la olan anlaşmazlık nedeniyle Kuzey Makedonya’nın NATO uygulaması 10 yıldan fazla süredir devam ediyor.

Logjamı sona erdirmek için 2018'de resmileştirilen Kuzey Makedonya'da isim değişikliği yapıldı. Bu değişiklik aynı zamanda ülkenin Avrupa Birliği'ne katılmak için başvurmasına da olanak sağlıyor.

Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliği arayışı, ülkenin ittifakın Barış için Ortaklık programına katıldığı 1995 yılında başladı. Resmi üyelik yolu, diğer eski Sovyet blok üyeleriyle, özellikle Estonya, Letonya ve Litvanya'nın Baltık ülkeleri ile birlikte 1999 Washington Zirvesi'nde başlatılmıştır.

Avrupa'daki ABD Ordusu kuvvetlerinin eski bir komutanı olan Emekli Teğmen Gen Hodges, Madrid'deki oylamanın zor koşullarına dikkat çekti. “Buradaki Corona Virüsü'nün zorluklarıyla uğraşmasına rağmen bunu yapan İspanyol müttefikimiz sayesinde,” diye yazdı Twitter. “Belki de NATO kolektif askeri tıbbi yeteneklerle virüse yaslanabilir.”

Bir cevap yazın