İran’ın Devrim Muhafızları daha yüksek menzilli savaş karşıtı füzelere sahip olduğunu söyledi

TAHRAN, İran – İran'ın paramiliter Devrim Muhafızları Pazartesi günü yaptığı açıklamada, devlet tarafından yönetilen haber ajansının savaş gemisi füzelerinin menzilini önemli ölçüde yükselttiğini açıkladı.

Muhafız, üst düzey deniz subayı Adm Ali Reza Tangsiri'ye göre, şimdi yüzeye ve karaya karşı savaş karşıtı füzelere sahip olduğunu söylüyor.

Eylül ayında İranlı yetkililer, ülkenin en gelişmiş savaş karşıtı füzelerin yaklaşık 300 kilometre veya yaklaşık 180 mil menzile sahip olduğunu söyledi.

İran, silah yeteneklerinde bağımsız olarak doğrulanamayan önemli gelişmeleri düzenli aralıklarla açıklıyor. Silahlı kuvvetlerinin, Orta Doğu'daki İsrail ve ABD üslerine ulaşabilen 2000 kilometrelik veya 1.250 mil menzilli yüzeyden yüzeye füzelere sahip olduğuna inanılıyor.

Tangsiri’nin sözleri, Muhafızların deniz kuvvetlerinin gergin karşılaşma ABD savaş gemileri ile geçtiğimiz hafta Arap Körfezi'nde.

İran ve ABD arasındaki gerginlik, iki ülke arasındaki yükselen çatışmaların ardından bir yıl sonra Körfez'de yüksek seviyede.

ABD, 2018'de Tahran ve dünya güçleri arasındaki nükleer anlaşmadan çekildi ve İran'a yönelik sakat yaptırımları yeniden tasarladı. Tahran, Körfez kıyıları boyunca ABD kuvvetlerinin yoğun olarak bulunmasını bir tehdit olarak görüyor.


Bir cevap yazın