İran’ın Devrim Muhafızları askeri bir uydu başlattığını söyledi

TAHRAN, İran – İran Devrim Muhafızları, İslam Cumhuriyeti'nin ilk askeri uydusunu yörüngeye oturttuğunu ve Çarşamba günü ABD ile daha geniş gerilimlerin ortasında gerçekleşen sürpriz bir lansmanla gizli bir uzay programı olarak tanımlanan uzmanları çarpıcı bir şekilde ortaya çıkardığını söyledi.

Muhafızların “Noor” veya ışık olarak adlandırdığı uydunun fırlatılmasının hemen bağımsız bir teyidi yoktu. ABD Dışişleri Bakanlığı ve İsrailli yetkililer yorum taleplerine hemen yanıt vermediler. Pentagon ise “İran'ın yaşanabilir uzay fırlatma teknolojisi arayışını yakından izlemeye devam edecek” dedi.

Bununla birlikte, böyle bir lansman, uzmanlar arasında, kullanılan teknolojinin İran'ın kıtalararası balistik füzeler geliştirmesine yardımcı olup olamayacağı konusunda endişelerini hemen gündeme getirdi.

İran zaten, Başkan Donald Trump'ın 2018'de tek taraflı olarak Amerika'yı geri çektiği dünya güçleriyle püskü nükleer anlaşmasının tüm sınırlamalarını terk etti. Irak'ta üst düzey İran generali, ardından Tahran Irak'taki Amerikan askerlerine balistik füzeler fırlattı.

Dünya koronavirüs pandemisi ve tarihsel olarak düşük petrol fiyatları ile boğuşurken, füze fırlatma İran tarafından risk alma konusunda yeni bir istekliliğe işaret edebilir.

Monterey, California'daki Middlebury Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü'nde James Martin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Çalışmaları Merkezi'nden araştırmacı Fabian Hinz, “Bu çok sayıda kırmızı bayrak ortaya çıkarıyor” dedi. “Artık azami baskı kampanyasına sahip olduğuna göre, İran'ın artık kaybedecek çok şeyi yok.”

Lansman nasıl geçti?

Muhafız resmi web sitesinde, uydunun Dünya yüzeyinin 425 kilometre (264 mil) üzerinde bir yörüngeye başarıyla ulaştığını söyledi. Muhafızlar buna Tahran tarafından başlatılan ilk askeri uydu adını verdi.

Üç aşamalı uydu lansmanı, İran'ın Merkez Çölü'nden yola çıkarak, ayrıntılı bir şekilde, dedi.

Hinz, devlet medya görüntülerine dayanarak, lansmanın Tahran'ın 330 kilometre (205 mil) kuzeydoğusunda, İran'ın Shahroud yakınlarındaki daha önce adlandırılmamış bir Muhafız üssünde gerçekleştiği ortaya çıktı. Üs, İran'ın sivil uzay programının faaliyet gösterdiği İmam Humeyni Spaceport'a ev sahipliği yapan Semnan'da bulunuyor.

Paramiliter güç, cihazı daha önce duyulmamış bir sistem olan uzaya koymak için Ghased veya “Messenger” uydu taşıyıcısı kullandığını söyledi. Sistemi hem sıvı hem de katı yakıt olarak tanımladı.

General Kenneth “Frank” McKenzie, Kongre'ye ABD Merkez Komutanlığı karargahının Taji saldırısına atfetmek için “çok çalıştığını” söyledi. (Alex Wong / Getty Images)

Başkan, “Bugün, dünyanın güçlü ordularının uzayda olmadan kapsamlı bir savunma planı yoktur ve bizi uzaya götüren ve yeteneklerimizi genişleten bu üstün teknolojiye ulaşmak stratejik bir başarıdır” dedi. Muhafız Uyduyu “çok işlevli” olarak nitelendirdi.

Çarşamba günü, İran'ın geç lideri Ayatollah Ruhollah Khomeini tarafından Muhafız kuruluşunun 41. yıldönümü kutlandı. Uyduyu taşıyan roketin bir görüntüsü, bir yolculuğa çıkarken tipik bir şekilde okunan bir Kuran ayetinin yanı sıra Farsça'da Allah kelimesinin etrafına sarılmış Dünya'nın çizimi ile gösterdi.

İran'ın düzenli silahlı kuvvetlerine paralel olarak kendi askeri altyapısını işleten Muhafız, yalnızca Yüce Lider Ayetullah Ali Hamaney'e karşı sorumlu bir zorlayıcı güçtür.

İran Basın ve İletişim Teknolojileri Bakanı Mohammad Javad Azari Jahromi, Associated Press'ten gelen bir sorguyu Twitter'da Guard'ın uzay programının doğada “savunmacı” olduğunu, genel programın ayrıntısız olarak “huzurlu” olduğunu yazdı.

Pentagon sözcüsü ABD Ordusu Binbaşı Rob Lodewick AP'ye Amerikalı yetkililerin İran'ın programını izlemeye devam ettiğini söyledi.

Lodewick, “Tahran'ın şu anda kıtalararası balistik füzeleri (ICBM'ler) olmasa da, ABD'ye stratejik bir karşı koyma arzusu onu ICBM geliştirmeye itebilir” dedi.

İran son aylarda birçok başarısız uydu fırlattı. En son Şubat ayında İran'ın Zafar 1 iletişim uydusunu yörüngeye oturtamadığı Şubat ayında geldi.

Bu başarısızlık, geçen yıl Payam ve Doosti uydularının iki başarısız lansmanının ve Ağustos ayında fırlatma raketi patlamasının ardından geldi. Yetkililer, o zaman, Şubat 2019'da İmam Humeyni Uzay Merkezi'nde ayrı bir yangının da üç araştırmacıyı öldürdüğünü söyledi.

İran Devrim Muhafız gemileri, 15 Nisan 2020'de Kuveyt yakınlarındaki Arap Körfezi'ndeki ABD askeri gemilerine yakın yelken açıyor. (AP aracılığıyla ABD Donanması)

Ağustos ayında yapılan roket patlaması, daha sonra fırlatma arızasının gizli bir izleme görüntüsü gibi görünen tweet'leri Trump'ın dikkatini çekti. Ardı ardına gelen başarısızlıklar, Trump'ın ABD'nin “felaket kazasına karışmadığı” tweetleyerek ima ettiği bir şey olan İran'ın programına dış müdahale şüphesi doğurdu.

Gerginlik artışları

ABD, bu tür uydu lansmanlarının, İran'ı nükleer silahlar teslim edebilen balistik füzelerle ilgili hiçbir faaliyette bulunmaya davet eden bir ABD Güvenlik Konseyi kararına meydan okuduğunu iddia ediyor.

Uzun zamandır nükleer silah aramadığını söyleyen İran, daha önce uydu lansmanlarını sürdürdü ve roket testlerinin askeri bir bileşeni yok. Kendi uydusunu fırlatan Muhafız şimdi bunu sorgulamaktadır.

Tahran ayrıca, İran'a bu testleri yapmamaya "çağırdığı" için balistik füze programında bir ABD kararını ihlal etmediğini de söyledi.

Ancak Çarşamba günkü lansman yeni soruları gündeme getirdi. İran'ın bir balistik füze için bir nükleer silahı minyatürleştireceği konusunda bilgi sahibi olmasa da, kıtalararası bir balistik füzeye yönelik ilerlemeler Avrupa'yı ve potansiyel olarak ABD'yi menzile sokacaktı.

Gerginlikler başka yerlerde de arttı. Geçen hafta bir ABD Donanması videosu, ABD Ordusu Apache helikopterleri ile Kuveyt yakınlarındaki kuzey Basra Körfezi'nde operasyon yaparken küçük İranlı hızlı teknelerin Amerikan savaş gemilerine yaklaştığını gösterdi. Pazar günü, Muhafız, Basra Körfezi'ndeki ABD savaş gemileriyle gergin bir karşılaşma yaşadığını, ancak Amerikan kuvvetlerinin olayı tetiklediğine dair kanıt sunmadığını iddia etti.

koz olayı kabul etti Çarşamba günü bir tweet'te şöyle dedi: “Birleşik Devletler Donanması'na gemilerimizi denizde taciz ederse İranlı gemilerin hepsini vurup yok etmelerini söyledim.” ABD Donanması’nın Bahreyn merkezli 5. Filosu, Pentagon’a yapılan tweet hakkında sorulara atıfta bulundu ve bu da yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Gambrell, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinden bildirdi. İlişkili Basın gazetecileri Tahran, İran'daki Nasser Karimi ve Mehdi Fattahi, Kudüs'teki Aron Heller ve Josef Federman ve Washington'daki Darlene Superville de bu rapora katkıda bulundular.


Bir cevap yazın