Intelsat Satellite ilk ticari yaşam genişletme görevinden sonra hizmete girdi

Bir Intelsat uydusu, 17 Nisan tarihli duyuruya göre, Şubat ayında iki uzay aracının yörüngedeki ilk ticari rıhtımının ardından operasyonlara başarıyla döndü.

Misyon yeni bir uydu yaşam uzatma hizmeti gösterdi ABD ordusu yakından ilgileniyor.

Intelsat, yörüngedeki uydularla kenetlenebilen ve yakıt tüketen uzay aracının ömrünü uzatmak için itici güç sağlayan bir uzay araçları filosu inşa eden Northrop Grumman'ın yüzde yüz iştiraki SpaceLogistics'in ilk müşterisidir. Savunma Bakanlığı, şirkete dört ulusal güvenlik uydusuna hizmet verip veremeyeceğini araştırmak için Space Enterprise Consortium aracılığıyla bir sözleşme imzaladı ve şimdi şirket, operasyon ve işlerden sorumlu başkan yardımcısı Program ofisleri Joe Anderson'dan artan ilgi görüyor SpaceLogistics için geliştirme, Mart ayında yaptığı röportajda C4ISRNET'e verdiği demeçte.

Orbital ATK'nın ilk Misyon Uzatma Aracı MEV-1, uyduları taşıyabilen bir uzay aracı. Savunma İnovasyon Birimi, özellikle yörüngede uydu bakımı için ticari bir hizmet arıyor.

Intelsat 901'in operasyonlara geri dönüşüyle ​​SpaceLogistics, Misyon Uzatma Aracının yörüngede bir uydu ile kenetlenebildiğini ve yeni bir yörüngeye taşıyabildiğini ve platforma yeni bir yaşam süresi kazandığını gösterdi. Bir basın bülteninde Intelsat, “MEV teknolojisi gibi yaşam genişletme hizmetlerini, hizmet kesintilerini en aza indirmenin, uydu filosunun genel esnekliğini artırmanın ve müşterilerinin gelişen ihtiyaçlarını daha iyi desteklemenin maliyet etkin ve verimli bir yolu olarak görüyor. ”

Ekim ayında başlatılan MEV-1, geosynchrnous yörüngesinin yaklaşık 300 km yukarısındaki coğrafi mezarlığa tırmandı; burada yakıt eksikliği nedeniyle hizmet ömrünün sonuna yaklaşan bir uydu olan Intelsat 901 ile tanıştı. İki uzay aracı 25 Şubat'ta bir araya gelerek yörünge ticari uydularına ilk iki yanaşma. Başarılı yerleştirme sonrasında, şimdi birleştirilmiş uzay aracı jeosenkron yörüngenin yaklaşık 500 km yukarısına taşındı ve Anderson'ın ikisinin batıya doğru 27.5 derece batı boylamına daha hızlı gitmesine izin verdiğini söyledi. Bu yolculuk sırasında Intelsat 901 yavaşça operasyonel eğilimine geri döndü.

332.5 ° E'de gerçekleşen Intelsat, ticari ve devlet müşterilerinin yaklaşık 30'unu altı saatlik bir süre boyunca 2 Nisan'da Intelsat 901'e geçirdi. Şirket, uydunun bir kez daha müşterilerine tam hizmet verdiğini söylüyor. MEV-1, hizmetten çıkarma yörüngesine götürmeden ve bir sonraki müşterisine geçmeden önce, gerekli itişi sağlayarak önümüzdeki beş yıl boyunca Intelsat 901'e sabit kalacak.

“Bunu kanıtladık. Bunu güvenli bir şekilde yapabileceğimizi kanıtladık ve her şey istediğimiz gibi gerçekleşti ”dedi.

Anderson, coğrafi mezarlığa yanaşma kararının ihtiyatlılıktan ötürü yapıldığını, bir sonraki yerleştirme görevinin jeosenkron yörünge içinde gerçekleşeceğini söyledi. Ayrıca, yerleştirme o kadar sorunsuzdu ki Andersaid, Intelsat'ın bir sonraki görev boyunca uydularını hizmette tutmayı planladığını söyledi.

“Çok daha derinlere katılmadan önce bunun işe yarayacağından emin olmak için bu gösteriyi görmek için bekleyen birkaç müşterimiz oldu. Elbette bizimle etkileşime geçiyorlar, ”dedi Anderson.

Buna Savunma Bakanlığı'ndan artan ilgi de dahildir.

“Hükümet tarafında, bu yetenek konusunda daha fazla ilgi ve daha fazla farkındalık görmeye devam ediyoruz. Bence oyuncular bunu ciddiye almaya başlıyor. Şimdi kanıtlanmıştır. Bu gerçek. Bunu yapabiliriz. Bunu mimarilerimizde planlamaya başlamamız gerekiyor, ”dedi Anderson. “Bu tür bir değişimin gerçekleştiğini görüyorum.”

Şirket, tespit ettikleri ulusal güvenlik uyduları için dört hizmet ömrünü uzatma misyonu üzerinde fizibilite değerlendirmeleri konusunda Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi ile çalışmaktadır.

Bunun ötesinde Anderson, şirketin silahlı kuvvetler için yörüngede toplanma ve üretim olasılığını araştırmak için birden fazla Savunma Bakanlığı organizasyonuyla birlikte çalıştığını söyledi.

“Bu başarı ile bence bu program ofisleri bir kez daha göz atıyor” dedi.

O esnada, SpaceLogistics, Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı tarafından seçildi ajansın Geosynchronous Satellites'in Robotik Servisi (RSGS) programında ticari ortağı olması için, kuruluşun diğer uzay araçlarının onarım, büyütme, montaj, inceleme veya yer değiştirme işlemlerini yapabilen ticari bir uzay aracına robotik bir kol yerleştirme çabası. SpaceLogistics, 4 Mart'ta açıklanan seçimden önce robotik bir kolla kendi Mission Robotik Aracı üzerinde çalışıyordu.

Şirketin başlangıçta kullanmayı planladığı robotlardan daha sağlam olduğunu belirten Anderson, “RSGS'nin farklı bir robotik kabiliyet setine – DARPA'nın 10 yılı aşkın bir süredir geliştirdiği robotik bir kabiliyete erişme fırsatı” dedi. “Teknik risklerimizi ve program risklerimizi bir şekilde azaltır.”

Mühendisler şimdi DARPA tarafından sağlanan robotik kolları dahil etmek için aracı biraz değiştirecekler. Ve araç tek bir kol yerine, iki robotik uzantıya sahip olacak ve yeteneklerini artıracak.

MRV, yeni nesil SpaceLogistics ürünlerinin (Mission Extension Pods) dağıtımında önemli bir rol oynayacak. MEV gibi, kapsüller de müşterinin yakıtını kendisiyle takviye ederek bir uydunun hizmet ömrünü uzatacaktır. MEP, MRV’nin robot kolu kullanılarak müşterinin uydularına kurulacaktır. Her kapsül altı yıllık yakıt sağlayabilir olmalıdır. SpaceLogistics, C4ISRNET'e şirketin 2024 zaman diliminde kapsüller için zaten üç anlaşma imzaladığını söyledi.

Intelsat 1002 için aynı ömür uzatma hizmetlerini sunması amaçlanan ikinci bir aracın lansmanı bu bahar için planlandı, ancak COVID-19 durumu nedeniyle Arianespace Fransız Guyanası'ndaki fırlatma merkezinin kapatılması nedeniyle ertelendi.


Bir cevap yazın