İngiltere savunma planları koronavirüs serpintisinden büyük darbe alabilir

LONDRA – İngiltere yaklaşmakta olan bir savunma incelemesinde, para, müttefikler, sanayi üssü hakkında soru işaretleri bulunan bazı “tatsız ilaçlarla” karşı karşıya.

Parlamento Savunma Komitesi'nin sanal bir oturumunda 22 Nisan'da delil veren Wallace, COVID-19 sonrası İngiltere'nin ele alması gereken bazı zor sorunların olduğunu söyledi.

Komite üyelerinin komitenin ilk sanal oturumunda ülkeye yayıldığını söyledi, “Oldukça tatsız bir ilaç almalıyız.” Bu sadece para toplamıyla ilgili değil. Kültürel değişimle ilgilidir – müttefiklerimizle ilişkimiz, İngiltere'nin hırsları ne olacak. Her şeyi yapmak istiyor muyuz? Daha az mı yapmak istiyoruz? Bir şeyi bırakmak istiyor muyuz? Her seferinde uluslararası konsorsiyumlara yatırım yapmak istiyor muyuz yoksa endüstriyel üssümüze yatırım yapmak istiyor muyuz? Bütün bunlar zor sorular.

COVID-19'dan kısa bir süre önce toplanan savunma sekreteri, kültürün değiştirilmesinin, entegre gözden geçirmede Savunma Bakanlığı'na sağlanan paraların toplamı kadar önemli olacağını söyledi.

Hükümet bu konuyu savunma, güvenlik, dış politika ve uluslararası kalkınma departmanlarını içerdiği için 'entegre inceleme' olarak nitelendiriyor.

Wallace, incelemenin rahatsız edici olup olmadığını, umudunun savunma bakanlığının önerilerini yerine getirmek için gerçekçi bir miktarda paraya sahip olacağını söyledi.

Son 30 yılda yapılan incelemelerde bu nadiren gerçekleşti ve buradaki birkaç kişi bu sefer çok farklı bekliyorlar.

Mesele, Bakanlıkta bitmeyen bütçe baskısı nedeniyle zaten karmaşık. Ulusal Denetim Ofisi'ne göre, hükümetin mali bekçisi olan MoD, ekipman programı için 3 ila 13 milyar £ arasında veya 16 milyar dolar kadar bir mali kara deliğe sahip.

İngiltere'de bağımsız bir savunma analisti olan John Louth, Bakanlığın karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan birinin tedarik yol haritasını COVID-19'dan sonra tekrar bir araya getireceğini söyledi.

Louth, “Gerçek zorluklardan biri tedarik için bir programı yeniden profillendirmek olacak” dedi. Her şey sağa kayıyor ve yeniden programlamanın zor olması, özellikle programların çoğu diğer programlara bağımlı olduğundan zor olacak. kısıtlı bir bütçe içinde büyük ve zor bir sorun teşkil ediyor. "

COVID-19 salgınının ekonomik etkisinin, bir sonraki kapsamlı harcama incelemesinde çeşitli departmanlarına ve bakanlıklarına daha kolay nakit tahsisi yapması muhtemeldir.

Bu, MoD personelinin – son sayımda yaklaşık 3.000 – Ulusal Sağlık Servisi ve diğerlerine yardım eden mükemmel performanslarından ötürü övünmediği için oksijen dağıtmaktan hastanelere komuta ve kontrol merkezleri kurmaya ve çalıştırmaya kadar çeşitli görevleri yerine getirmemektedir.

Özellikle, MoD, Londra'daki Excel Center'da 4.000 yataklı bir tesis de dahil olmak üzere COVID-19 hastaları için birkaç saha hastanesinin hızla inşa edilmesinden ötürü büyük övgü aldı. Site, DSEI sergisine ev sahipliği yaptığı için savunma müteahhitleri tarafından iyi biliniyor.

Hükümet geçtiğimiz hafta, COVID-19 mücadelesine kaynakları odaklamanın entegre incelemeyi duraklattığını, işin ne zaman önerileceğini söylemeden açıkladı.

Wallace bu soruyu iki kez yanıtladı. İlk inceleme inceleme önümüzdeki yıl olacağını söyledi; daha sonra doğru tarihin bu yılın sonu olduğunu, ancak kesin zamanlama konusunda netlik aradığını söyledi.

Bu karar incelemeye öncülük eden Bakanlar Kurulu tarafından verilecektir. Daha önce Başbakan Boris Johnson'un geçen Aralık ayında genel seçimleri kazanmasının ardından başlayan incelemeyi Temmuz ayına kadar tamamlamışlardı.

Bu, savunma komitesi de dahil olmak üzere birçok analistin ve politikacının riskli olduğunu düşündüğü bir tarihtir.

“Bu (gecikme) hoş bir haber. Entegre inceleme için daha uzun bir süre istiyorum. Dünyadaki yerimizi, özellikle de COVID sonrası incelememizi istiyorum. Farklı bir dünya olacak ”dedi.

Eski İngiliz Ordusu subayı Wallace, bir numaralı tehdidin dayanıklılık eksikliği olduğunu söyledi. "Virüs nedeniyle gündemin daha yüksek olacağından şüpheleniyorum." Dedi.

Savunma sekreteri, Fransa gibi ülkelerin aksine, İngiltere'nin sanayi üssünü korumak için bir dizi program önermediğini söyledi.

“Ancak nakit akışlarının devam etmesini sağlamak için endüstri ile konuşuyoruz. Kitaplar üzerinde devam etmek istediğimiz çok iş var ”dedi.

Adının verilmemesini isteyen bir endüstri yöneticisi, “nakit henüz bir sorun değil, ancak bunun gerçekleşmesi için hazırım. Müşterilerimiz tarafından daha fazla kredi alınması için destek veriyorum, ancak henüz görmedim. ”

Virüs İngiltere'deki bazı büyük savunma programları üzerinde etkili oldu, çünkü insanlar evde çalışma emri verdiyse veya bu mümkün değilse, işyerinde sosyal uzaklaştırma gerekliliklerini benimsedi.

Savunma tedarikçilerinin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyetleri ve daha sonra bunların mali uygulanabilirliği ve tedarik zincirininki üzerindeki etkisi hükümet tarafından tanınmıştır.

Tedarikçilere ödeme yapmayla ilgili bir dizi eylem Mart ayının sonundan beri uygulanmakta olup, Maliye Bakanlığı tedarik yetkililerine tedarikçileri nakit akışını korumak için çeşitli şekillerde desteklemeleri önerilmektedir. Buna vadeli sipariş, peşin ödeme, ara ödemeler ve makbuz yerine sipariş üzerine ödeme dahildir.

Şema burada endüstri tarafından iyi karşılandı.

İcra, hükümeti hızlı hareketinden ötürü alkışladığını, ancak istihdamı ve nakit akışını koruma konusundaki zorluğun devam ettiğini kabul etti.

İcra, savunma ihracatçıları için Corona İş Kesintisi Kredi programı gibi girişimlerin mevcudiyeti konusunda hükümetten daha fazla açıklığa ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Wallace, BAE'nin F-35 ve nükleer denizaltı faaliyetlerini, işçileri güvende tutmak ve üretimi ve nakit akışını hareket ettirmek için COVID kısıtlamaları arasındaki dengenin hayati önem taşıdığı programlar olarak adlandırdı.

“Kesinlikle anahtar olan bazı çalışmalara devam etmemiz gerçekten önemlidir. Ayrıca bu firmaların bu süreçten geçmelerine yardımcı olmalıyız, çünkü nakit akışı hayatta kalmaları için gerçekten önemlidir ”dedi.

Ancak nükleer bir denizaltı gibi bir şey inşa etmeye çalışıyorsanız meslektaşlarınızla olan mesafenizi korumak kolay değildir. Bu nedenle Wallace, İngiltere'deki denizaltı inşaat faaliyetlerinin sektördeki en yüksek devamsızlık oranlarından bazılarına sahip olduğunu söyledi.

BAE, İngiltere'nin kuzeybatısındaki Barrow'daki nükleer denizaltı bahçesinde Astute sınıfı saldırı denizaltıları inşa ettiği ve Dreadnought Trident nükleer füze tekneleri üzerinde çalıştığı yaklaşık 9.000 kişiyi istihdam ediyor.

Yaklaşık 4.000 personel evden çalışıyor ve 1100'den fazla çalışan şu anda sahada çalışıyor – geçen hafta 800-900 arasında.

BAE sözcüsü, çalışanların bahçedeki kritik çalışmaları desteklediğini söyledi.

Geçen hafta şirket, Kraliyet Donanması için inşa edilecek en son saldırı denizaltısı HMS Audacious'ın avludan ayrıldığını ve İskoçya'daki Clyde'deki denizaltı üssüne gittiğini bildirdi.


Bir cevap yazın