İngiltere, koronavirüs nedeniyle savunma incelemesinde duraklama yaptı

LONDRA – İngiliz hükümeti, entegre savunma incelemesi Bakanlar Kurulu koronavirüs kriziyle mücadele çabalarını parlamento Savunma Komitesine anlattı.

“Bakanlar Kurulu savunma seçme komitesine entegre incelemede Whitehall'da resmen duraklatıldı ”dedi.

Komite başkanı Tobias Ellwood yaptığı açıklamada, incelemeyi yöneten bölüm olan Bakanlar Kurulu tarafından yapılan hamlenin, krize verilen doğru adım olduğunu söyledi.

Ellwood, “Özellikle Whitehall'ın konronavirüsle mücadeleye odaklandığı bir zamanda, ülkenin savunma ve güvenlik zorluklarını yapay bir son tarihe kadar derinlemesine gözden geçirmenin bir anlamı olmayacaktır” dedi.

Yakın zamanda atanan Savunma Komitesi başkanı, inceleme yeniden başladığında, bunun "pandeminin ek sonuçları dikkate alınmak zorunda" olacağını söyledi.

Savunma Komitesi sözcüsü, Bakanlar Ofisi'nin inceleme çabalarını ne zaman tekrar arttırmaya başlayacağına dair herhangi bir işaret vermediğini söyledi.

Duruşu açıklayan bir mektupta, ulusal güvenlik danışmanı yardımcısı Alex Ellis, inceleme beklemede iken hükümetin “COVID-19'un uzun vadeli etkileri ve ele alınması beklenen konular hakkında düşünmek için küçük bir çekirdek kapasiteye sahip olacağını söyledi. Yetkili, "Bu takımın boyutu ve işlevi çok sınırlı olacak.

Savunma Bakanlığı zaten salgını vurmadan önce bütçe sorunları ile karşı karşıya kaldı. Şimdi, İngiliz hükümetinin karşı karşıya olduğu büyük ekonomik kriz, ordunun burada virüsle mücadelede oynadığı önemli role rağmen, savunma için herhangi bir ek nakit bulunmasını pek olası hale getirmiyor.

İnceleme, Boris Johnson’ın Aralık ayı başbakan seçilmesinin hemen ardından başlatıldı. Johnson, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana türünün en temel incelemesi olacağına söz verdi. Savunma, güvenlik, dış politika ve uluslararası kalkınma stratejisi çabaların bir parçasıydı. İnceleme, hükümet tarafından Savunma Komitesi, analistler, milletvekilleri ve diğerlerinin çok hızlı olduğunu belirten bir zaman çizelgesinin Temmuz ayına kadar tamamlanması planlandı.

Johnson ilk olarak, Ellwood ve 24 Mart tarihli diğer iki komite başkanına yazdığı bir mektupta inceleme çalışmalarını yavaşlatma niyetini gösterdi.

Johnson, “Entegre Gözden Geçirme çabalarını azaltarak COVID-19 üzerinde çalışmak için kaynakları Hükümet ve Kamu Hizmeti genelinde yönlendirdik” dedi.

Geçen ay parlamenterler tarafından incelemeye olası bir gecikmeyle ilgili olarak test edilen Savunma Bakanı Ben Wallace, hükümetin işi beklemeye alma konusunda açık fikirli olduğunu söyledi.

Wallace, “O zaman ne olabileceğine dair ideolojik bir blok ya da kararlılık yoktur” dedi. “Bu koronavirüs büyürken, yapılacak doğru şey ise, gerekirse incelemeyi kesinlikle duraklatacağız; eğer değilse, hareket edeceğiz iletin.”

Bağımsız bir savunma analisti olan Jon Louth, hükümetin değişen koşullar göz önüne alındığında inceleme sürecine yeniden başlaması gerekebileceğine inanıyor.

“Sanırım savunma bütçe bütçesi geç sonbahar veya ilkbahar (2021) hükümet çapında harcama incelemesinin bir parçası olarak seçilmeyecek ve güvence altına alınacaksa, bir kareye dönmeye yaklaşıyoruz” dedi. “Kim savunma ekipmanı programı fonlama çözümünün gerçekte olacağına kim güvenebilirdi? Mevcut sözleşmelerin paketini açmayı içerebilir, ancak yeni şeyler konusunda sahip olduğumuz hırsların bir kısmını da seçebilir.

“Elimizdeki ve bizim istediğimiz şey, insanların öngördüğünden daha küçük bir bütçe anlaşmasıyla renklendirilecek; aslında, oldukça önemli ölçüde daha küçüktür. Bu, MoD'nin işleri doğru bir şekilde yeniden sunmayı düşünmeye başladığı ya da gerçekten stratejik seçimler yapmaya başladığı anlamına gelse de, beklememiz ve görmemiz gerekecek, ”diye ekledi. .


Bir cevap yazın