İlk olarak DIUx, siber pilot projeyi Orduya devretti

WASHINGTON – Pentagon’un ticari teknoloji merkezi, bir pilotu pilottan 2 yıllık ofis için bir kilometre taşı olan tam kapsamlı sözleşmeye başarıyla geçirdi.

Savunma İnovasyon Birimi Deneysel veya DIUx, ticari siber güvenlik firması Tanium ile bir pilot projeyi ABD Ordusu ile beş yıllık 750 milyon dolarlık bir sözleşmeye taşıdı. Bu sözleşme 26 Eylül'de imzalandı.

Tanium, büyük ölçekli istemciler için uç nokta (dizüstü veya masaüstü bilgisayarları düşünün) siber güvenlik denetimi sağlar. Tanium bir dizi büyük finansal kurumla çalışırken, ABD Ordusu gereksinimi, şirketin en büyük tek kullanıcı tabanına işaret ediyor – sözleşme kapsamında 1 milyona kadar uç nokta.

Bir sistemde bir hata veya hack bulunursa, Tanium yaklaşık 15 saniye içinde tüm kullanıcılar arasında bir arama yapabilir ve bu güvenlik açığının nerede yayıldığını keşfedebilir, Tanium'un şirketteki federal işlerden sorumlu başkan yardımcısı Ralph Kahn açıkladı. Tanium geçmiş verilerini sakladığı için geriye doğru gidebilir ve güvenlik açığının ilk nerede ortaya çıktığını arayabilir ve virüslü sistem üzerindeki etkisini keşfedebilir.

Sözleşme, dört tek yıllık seçenekle bir yıllık garanti olarak yapılandırıldı, ancak Kahn, Defense News'e, ürününün Ordu yöneticilerini etkileyeceğine inandığını söyledi. Ayrıca şu anda Hava Kuvvetleri rezervuarı ve Silikon Vadisi girişimcisi Raj Shah tarafından yönetilen eski Savunma Bakanı Ash Carter'ın evcil hayvan projesi olan DIUx'un departmanla daha fazlasını yapmak için ticari teknoloji topluluğunun kapısını açması gerektiğine inanıyor.

Birçok ticari firma geçmişte yavaş alım sistemi veya titiz, maliyet getirici gereklilikler nedeniyle hükümetle iş yapmaktan şikayetçi olmuştur. Ancak Kahn, Savunma Bakanlığı ile çalışmanın ticari müşterilerine geri çekilebilecek faydaları olduğunu, özellikle de DIUx'un satın alma sürecinden yıllarca uzaklaşmasını sağlayabildiğini belirtiyor.

DoD sürekli olarak siber saldırılarla hedeflendiğinden, “ticari dünyada görülmesi iki veya üç yıl sürebilecek kullanım örnekleri vardır ve bunları DoD'da üç ila altı ay içinde görebiliriz. Bu büyük bir avantaj, ”dedi Kahn. Ek olarak, Pentagon'un ticari bir şirketin beklemek istemeyeceği daha uzun geliştirme süreleri için daha fazla sabrı vardır.

Bu faydalar, geleneksel bir DoD satın alma döngüsüyle uğraşmaktan daha zordur, çünkü bir şirket sözleşmeye girdiği zaman, binanın dışındaki teknoloji sıklıkla ilerlemiştir. Ancak DIUx ile, “hızlı bir şekilde yapmak için esneklik orada yerleşiktir. Hızlı başarısız; pilot bul; eğer işe yaramazsa, devam edersiniz ”dedi.

DIUx için sözleşme, ofisin hazır bulunduğu bir zamanda kavram kanıtını temsil ediyor özerkliğini biraz kaybetmek Pentagon’un iktisap yapısının bölünmesinden dolayı.

Tanium, 28 Eylül 2016 tarihinde DIUx ile pilot sözleşmesine başladı. Pilot proje için yazılımın kurulması, test edilmesi, ABD Ordusu tarafından onaylanması ve bir üretim sözleşmesi yapılması bir yıldan biraz uzun sürdü.

“Bu rüya. Çok heyecanlıyız ”dedi. “Bu yüzden tüm DIUx alım sistemi, bunu tam olarak yapmak ve Kongre'nin departmana verdiği bu yeni otoriteden faydalanmak için tasarlandı.”

Her şey plana göre yapılırsa Shah, devam etmekte olan 58 pilot projenin “büyük bir yüzdesinin” üretim sözleşmelerine geçmesini beklediğini söyledi. “Birkaç” proje bu sürecin son aşamalarındayken, Şah daha fazla projenin ne zaman değişeceğine dair bir takvim koymayı reddetti. Zaman çizelgesi bunların ne zaman geçebileceği konusunda net değildir.

İlginç bir şekilde, bu prototiplerin bir kısmı savaş alanında konuşlandırılıyor ve ofisi “çok kısa bir sürede meydana gelen savaş mücadele iyileştirmelerini” görüyor.


Bir cevap yazın