Hava Kuvvetleri’nin KC-46 tankerinin ciddi bir teknik eksikliği daha var ve Boeing bunun bedelini ödedi

“Hava Kuvvetleri ve Boeing, temel nedeni belirlemek ve düzeltici eylemleri uygulamak için birlikte çalışıyor” dedi. “KC-46 program ofisi tüm KC-46 filosunu izlemeye devam ediyor ve fabrikada teslimattan önce onarılabilecekleri olası sızıntıları tespit etmek için yakıt sisteminin kabul testini geliştiriyor.”

Sorun ilk olarak Temmuz 2019'da keşfedildi, ancak Hava Kuvvetleri sorunun neden Kategori 1 statüsüne yükseltildiğini söylemedi – operasyonlar veya güvenlik üzerinde önemli etkisi olan sorunlara verilen ad. Servis aynı zamanda sorunun ne tür bir eksiklik veya ciddiyetle en çok ne tür alıcı uçaklarla ilgilendiğine dair sorular hakkında hemen yorum yapmadı.

Bir Boeing sözcüsü, Hava Kuvvetlerinin onarıma ihtiyacı olan 16 uçağı keşfettiğini ve yedisinin zaten sabit olduğunu söyledi.

“KC-46 yakıt sistemi yakıt muhafazası için yedek koruma ile donatılmıştır. Bu konuyla ilgili bazı durumlarda, uçak bakım ekipleri sistemdeki birincil ve ikincil yakıt koruma bariyerleri arasında yakıt buluyor ”dedi.

Açıklamada Boeing, sorunu çözmek ve geri kalan uçaklara bir düzeltme uygulamak için "son derece aciliyet" ile çalışıyor. Bir Boeing sözcüsü, San Antonio, Teksas'taki hızlı müdahale deposunda her uçağın güçlendirilmesinin yaklaşık 10 gün süreceğini de sözlerine ekledi. Düzeltme ayrıca şu anda devam etmekte olan Everett, Wash'daki üretim hattına dahil ediliyordu. COVID-19 nedeniyle geçici bir askıya alma.

En son Kategori 1 eksikliği toplamı dörde çıkarır:

Boeing’in KC-46’yı geliştirmek için yaptığı sabit fiyatlı firma sözleşmesinde 4.9 milyar dolarlık bir tavan bulunuyor ve bu da şirketi bu tutarın üzerinde faturalanan masraflardan sorumlu tutuyor. Şimdiye kadar şirket, 3,5 milyar dolardan fazla kendi parası devam eden teknik konularda düzeltmeleri finanse etmek.


Bir cevap yazın