Hava Kuvvetleri, Uzun Menzilli Standoff Silahını tek başına tedarik etmek için sürpriz bir karar verdi. İşte kim ilerleyecek.

WASHINGTON – Sürpriz bir hareketle, Hava Kuvvetleri Cuma günü devam etme planlarını açıkladı Uzun Menzilli Standoff Silah programı ana yüklenici olarak Raytheon ile.

LRSO programı havadan fırlatılan yeni bir seyir füzesi Hem nükleer hem de konvansiyonel grev yapabilen, şu anda teknoloji olgunlaşması ve risk azaltma aşamasında, Raytheon ve Lockheed Martin silahlarının kendi versiyonlarını geliştiriyorlar.

Tipik olarak, Hava Kuvvetleri, 2022 mali yılında, düşük oranlı üretimden önce gelen mühendislik ve imalat geliştirme sözleşmesini verdiği zaman, tek bir şirkete geri seçim yapar.

Ancak Hava Kuvvetleri Nükleer Silah Merkezi'ne başkanlık eden Binbaşı General Shaun Morris, Hava Kuvvetleri, ön tasarım incelemesinde sunulduğu şekliyle şirketin teknolojisinin "kapsamlı bir değerlendirmesinden" sonra Raytheon’un tasarımıyla baskı yapmaya karar verdi.

Air Force yayınına göre “Lockheed Martin ve Raytheon'u ana yükleniciler olarak içeren rekabetçi TMRR aşamamız, satın alma sürecinde bu noktada yüksek güvenilir bir tasarım seçmemizi sağladı” dedi.

Morris, “Bir yüklenicinin bu erken kalkış rampası, yüklenici tasarımlarını değerlendirmek için periyodik incelemeleri içeren mevcut LRSO satın alma stratejisiyle tamamen uyumludur” dedi. “Lockheed Martin, TMRR çabaları boyunca mükemmel bir yüklenici ve ortak oldu ve Raytheon'a olan bu pivot, kendi çabalarının veya taahhüdünün eksikliğini temsil etmiyor. Lockheed Martin onlarca yıldır nükleer teşebbüsü destekliyor ve sensörler, nükleer sertifikasyon ve kefalet konusundaki uzmanlıklarına değer vermeye devam ediyoruz. ”

Hizmetin program müdürü Elizabeth Thorn, kararı “kendi başına bir aşağı doğru değil” olarak nitelendirdi, Hava Kuvvetlerinin LRSO tasarımı için riski azaltabilecek veya başka şekillerde faydalı olabilecek belirli teknolojiler üzerinde Lockheed ile çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi. programı.

Hava Kuvvetleri, şirketin programın risk azaltma aşaması üzerindeki çalışmasını durdurmak için “kapanma sürecine” başladığını, Lockheed’in LRSO programındaki kesin rolünü açık bıraktığını belirtti.

Lockheed yaptığı açıklamada, "Ülkemizin nükleer üçlüsünü 60 yıldan uzun bir süredir destekledik ve LRSO misyonunu desteklemek için USAF ile birlikte çalışmayı, özellikle sensör teknolojimizi ve nükleer sertifikasyon ve kefalet uzmanlığımızı kullanarak dört gözle bekliyoruz." Dedi.

LRSO, AGM-86B Hava Lansmanı Cruise Missile veya ALCM'nin yerini alacak şekilde ayarlandı, ancak program milletvekillerinden aralıklı ateş aldı nükleer veya konvansiyonel olabilen bir silahla uçağın silahlandırılmasının gereksiz yere yanlış hesaplama riskini artırabileceğine ve nükleer bir savaşı tetikleyeceğine inanıyor.

Hava Kuvvetleri, gizli olmayan B-52'nin gelişmiş hava savunma sistemlerine sahip rakipler için güvenilir bir caydırıcı olmasını sağlamak için uzak mesafelerden ateşlenebilecek bir nükleer füzeye ihtiyaç duyduğunu savundu.

Servis, Raytheon'u erken seçme kararı nedeniyle, Hava Kuvvetleri'nin uçuş testleri gibi şirketin belirli çalışmalara erken başlamasına izin verecek fonları değiştirmek istediğini söyledi. Programın bir sonraki aşaması için 2022 mali yılı için bir sözleşme ödülü verilmesi planlanmaktadır.

Morris, hükümetin genellikle düşük maliyetli bir ürün üzerinde pazarlık yapmasına yardımcı olan rekabet eksikliğine rağmen, programı tek kaynaklı bir ortamda uygun fiyatlı tutabileceğinden de emindi.

Raytheon yaptığı açıklamada, şirketin Ocak 2022'ye kadar risk azaltma çabalarını tamamlama yolunda olduğunu belirtti.

Raytheon Füzeleri ve Savunma Başkanı Wes Kremer, “LRSO, Amerika'nın nükleer üçlüsünün havaya fırlatılan bölümüne kritik bir katkıda bulunacak” dedi.


Bir cevap yazın