Hava Kuvvetleri Bir değiştirme programının önemli bir kilometre taşı sanal araçlar kullanılarak gerçekleştirildi. Bu son olmayacak.

WASHINGTON – Air Force One değiştirme programı ABD Hava Kuvvetleri üst düzey satın alma yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, önemli bir gelişme kilometre taşına çarptı ve yeni koronavirüs çağında daha riskli olan yüz yüze görüşmeler olmadan bunu yaptı.

Hava Kuvvetleri kısa süre önce, Cumhurbaşkanlığı Uçaklarını Değiştirme Programıeski VC-25A Hava Kuvvetleri Bir uçaklarının yerini, VC-25B olarak bilinen Boeing 747-8'in yeni bir varyantı ile değiştirecek.

İncelemenin sınıflandırılmış bölümleri hala güvenli alanlarda yüz yüze toplantılarla yapılmak zorunda olsa da, çoğunluğu sanal araçlar ve uygulamalar kullanılarak gerçekleştirildi, diyor Hava Kuvvetleri'nin edinim, teknoloji ve lojistikten sorumlu sekreteri Will Roper.

16 Nisan telekonferansında gazetecilere verdiği demeçte, "ekibin CDR'lerini (kritik tasarım incelemesi) değiştirebildiğinden ve sanallaşabildiğinden gerçekten çok heyecanlandım. COVID-19 salgını azaldıktan sonra.

“CDR'lerin, en azından sınıflandırılmamış bir düzeyde, bunun gibi araçların dışında yapılmasının herhangi bir anlamı olup olmadığını bilmiyorum. Ve aynı yetenekleri gizli düzeyde sağlamak için çok çalışıyoruz ”dedi.

Roper, CDR'yi yürütmek için program ofisi tarafından hangi iletişim araçlarının kullanıldığını ayrıntılandırmasa da, kısa mesajın PowerPoint slaytlarını paylaşabileceği ve katılımcıların yazılı ve yazılı olarak düşüncelerini ve sorularını paylaşabileceği Zoom gibi yaygın olarak kullanılan uygulamalara çok benzediğini açıkladı. sohbet işlevi.

“Toplantının kendisinden daha fazla üretkenlik sağlıyor” dedi. “Toplantılarda konuşan biri var ve bir soru sormak istiyorsunuz, ancak onların durmasını beklemelisiniz ve sonra herkes bir soru sormak istiyor. Oldukça verimsiz. Bu, içimizde yerleşik olan bilgi paylaşmanın çok eski bir yolu. ”

Air Force One'ın değişimi, o zamanki Başkan seçilen Donald Trump'ın ardından 2016'da büyük ilgi gördü programın çok pahalı olduğunu tweetledi 4 milyar dolardan fazla ve iptal edilmelidir. Trump, o zamanlar Boeing'e liderlik eden Dennis Muilenburg ile çok sayıda toplantı yaptıktan sonra Hava Kuvvetleri Boeing'e 3,9 milyar dolarlık bir sözleşme verdi iki 747'yi VC-25B jetlerine değiştirmek için.

Bununla birlikte, tüm maliyetler dahil edildiğinde – uçaklar için yeni bir hangar satın almak ve 747'lerin kendilerinin temel maliyeti gibi – Hava Kuvvetleri 5,3 milyar dolar ödeyecek, Defense One'a göre. Bu gider, Boeing 747 teknik özelliklerini ve el kitaplarını VC-25B yapılandırmasıyla değiştirmek üzere Çarşamba günü Boeing'e verilen 84 milyon dolarlık bir sözleşmeyi de içeriyor.

Roper, ana yüklenici Boeing’in ticari işini bozan ve belirli savunma üretim hatlarında geçici bir duraklamaya neden olan COVID-19'un bir sonucu olarak programda herhangi bir program gecikmesi öngörmüyor.

Şubat ayında Boeing, San Antonio, Teksas'taki tesisinde VC-25B'ler olacak iki 747'yi değiştirmeye başladı. Sürecin ilk bölümünde Boeing, uçağın cildinin ve yapısının büyük parçalarını kesecek ve Hava Kuvvetleri sürümüne göre bunu özel olarak tasarlanmış iki “süper panel” ile değiştirecek. VC-25B'ler ayrıca geliştirilmiş elektrik gücü, özel iletişim sistemleri, tıbbi tesis, kişiye özel yönetici içi ve özerk yer operasyonları yetenekleri de dahil olmak üzere yükseltmeler alacak.

Yeni Hava Kuvvetleri'nin 2024'te faaliyete geçmesi bekleniyor.


Bir cevap yazın