Geçmişteki yatırımlar DARPA'yı koronavirüs almak için nasıl konumlandırdı?

Üç yıl önce, Pentagon’un geleceğe yönelik araştırma dalındaki bilim adamları, pandemiyi önlemeyi amaçlayan bir program üzerinde çalışmaya başladılar.

Şimdi, Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı'ndaki bilim adamları öngörülen zaman çizelgelerinin yarısında olduğundan, bir salgın dünya çapında süpürüldü ve en çok bildirilen COVID-19 vakaları Amerika Birleşik Devletleri'nden geliyor.

Buna karşılık olarak, gelecekteki tehditleri en az beş ila 10 yıl sonra ele almak için projelere odaklanan askeri örgüt, yeni koronavirüs pandemisi için teşhis araçları ve tedavisi geliştirmek ve son on yılda yatırım yaptığı teknolojiyi kullanmak için sprint buluyor.

Örneğin, önümüzdeki iki hafta içinde bir DARPA programı, bir hastaya koronavirüs bulaşıp bulaşmadığını tespit edebilecek bir test geliştirmeyi umuyor ve bir hastanın enfekte olup olmadığını belirlemek için insan hücrelerindeki değişiklikleri gözlemleyebiliyor.

DARPA’nın Biyolojik Teknolojiler Ofisi'nde program yöneticisi olan Amy Jenkins “Hayatınızı bunun olabileceğini düşünerek yaşıyorsunuz, ama gerçekleştiğinde biraz gerçeküstü” dedi. “Çoğumuz, şu anda olanları gerçekten nefes alma ve gerçekten düşünme şansımız olmadı, çünkü buna hazırlanıyoruz. Ama aslında şu an gerçekleşmesi biraz gerçeküstü. ”

İlk günler

Coronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19, merkez üssü Wuhan, Çin ile sınırlı olduğunda DARPA’nın dikkatini çekti.

C4ISRNET'e verdiği röportajda Jenkins, “Bu salgın Aralık ayında, Çin'den influenza ile ilgisi olmayan yeni bir pnömoni olduğunu ilk kez aldığımız radarımızda gerçekleşti” dedi. “İlk ABD vakasını aldıktan sonra bunu araştırmaya başlamak için bir program olarak karar verdik.”

İlk ABD davası 21 Ocakancak ilk örnek Mart ayının ilk haftasında DARPA'ya ulaştı.

Koronavirüs, solunum sistemine saldıran bir patojendir. (Naeblys / Getty Images)
Koronavirüs, solunum sistemine saldıran bir patojendir. (Naeblys / Getty Images)

Ancak bu arada Jenkins'in ofisi DARPA’nın laboratuvarlarını hazırladı, böylece bilim adamları ilk örnek geldiğinde teste başlayabilirler. Ayrıca, virüsün genetik dizisini ve 2002-2004'ten yaklaşık 800 kişiyi öldüren bir koronavirüsün neden olduğu başka bir solunum yolu hastalığı olan SARS ile nasıl ilişkili olduğunu araştırdılar.

“Gerekli bir duraklama değildi,” dedi Jenkins. “Ocak ayının son haftasında numunelerimiz olsaydı, hemen başlayabilirdik.”

Jenkins, DARPA'nın Biyolojik Teknolojiler Ofisi ofis direktörü Brad Ringeisen ile birlikte ajansın karşılaştığı en büyük zorluğun örneklere erişim olduğunu söyledi.

Ringeisen, “Araçlara ve teknolojiye sahip olduğumuzu bilmek sinir bozucu” dedi. “Ama bu araçlar ve teknoloji, numuneleri alana kadar bize hiçbir faydası yok.”

Ofisin, hızlı araştırma için ihtiyaç duyduğu örnekleri almak için Ulusal Sağlık Enstitüleri, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve diğer birkaç kuruluşla birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

Geçmiş yatırım, şimdiki getiriler

DARPA, 2010'ların başından beri, bağışıklık için gerekli antikorları oluşturmak için insan vücudunu “biyoreaktör” olarak kullanan yeni bir aşı teknolojisine – nükleik asit aşılarına – yatırım yaptı. DARPA, geleneksel aşı üretimi hantal olduğu ve 18 aya kadar sürebileceği için bu tür bir aşıyı finanse etti.

DARPA’nın yeni mRNA aşıları üzerindeki çabaları belki de COVID-19’a karşı etkili bir bağışıklama şansı sağlamıştır. Bu kısmen bir 2013 yılında biyoteknoloji şirketi Moderna'ya 25 milyon dolarlık hibe "bilinen ve bilinmeyen, ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların ve mühendislik biyolojik tehditlerinin geniş bir yelpazesine" karşı koruma sağlamak için mRNA aşıları üretmek

Şimdi, COVID-19 için bir Moderna mRNA aşısı klinik denemeye tabi tutulmak NIH ile. DARPA liderleri, “geçmişte yaptığımız yatırımların bir kısmı nedeniyle farklı hastalıklar için benzer ürünler üzerinde yaptığımızdan dolayı” güvenli olacağından emin.

Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan COVID-19 için RNA aşılaması olmadığından Jenkins, DARPA'nın geleneksel aşı üretimi konusunda çalışma çabalarını yeniden düzenlediğini söyledi.

“DARPA'nın yatırım yaptığı rol değil, ama bu salgına en uygun olanı” dedi Jenkins.

DARPA, 2018 yılında, RNA aşısı teknolojisini kullanarak bu patojenin tanımlanmasından sonraki 60 gün içinde bir pandemik hastalık için bir “tıbbi karşı önlem” yaratmayı amaçlayan Pandemi Önleme Platformu (P3) programı için ilk sözleşmeleri imzaladı.

Askeri Sealift Komutanlığı hastane gemisi Comfort, COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olmak için 30 Mart 2020'de New York'a geldi. (Küçük Memur 2. Sınıf Cory J. Mendenhall / ABD Sahil Güvenlik)
Askeri Sealift Komutanlığı hastane gemisi Comfort, COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olmak için 30 Mart 2020'de New York'a geldi. (Küçük Memur 2. Sınıf Cory J. Mendenhall / ABD Sahil Güvenlik)

Platform, bu antikorları hızlı bir şekilde üretebilen teknolojiyle bağlantılı olması gereken hızlı antikor keşif teknolojisi üzerine devam eden araştırmalara dayanmaktadır. Hızlı antikor keşif teknolojileri “sertleştirildi” dedi Jenkins, odaklarının şimdi daha önce açıklandığı gibi insan vücudunda yapılabilecek bir süreç olan antikorları üretmeye odaklandığı anlamına geliyor.

“Bu salgın göz önüne alındığında, şu anda yaptığımız şey aslında bu hızlı keşif platformlarını… SARS-2 koronavirüsü hedefleyen antikorları bulmak için kullanıyor” dedi.

Jenkins, P3 programının 2022 veya 2023'te tamamlanması bekleniyor.

DARPA’nın koronavirüs çabası, Epigenetik Karakterizasyon ve Gözlem veya ECHO programı aracılığıyla hızlı bir tespit ve teşhis platformu oluşturmayı da içerir. Ringeisen'e göre, DARPA yıllar önce bulaşıcı hastalıkların insan hücrelerinde "epigenetik izler" bıraktığını veya sigara içenlerde bırakılan epigenetik işaretler gibi toksinlere maruz kalmayı gösteren hücrelerdeki kimyasal değişiklikleri bıraktığını varsaydı. virüs yerine, konağın virüse yanıtını gösteren işaretler içindir.

“Bu işaretler büyük olasılıkla vücut virüse maruz kaldıktan hemen sonra yapılıyor,” dedi Ringeisen. Ek olarak, virüs bir burun çubuğunda görülmeden çok önce ortaya çıkabilirler.

Bu durumda, kan alınacak ve daha sonra bilim adamları izleri arayabilirlerdi. Ringeisen, DARPA'nın yeni koronavirüse yanıt vermek için ECHO programını odaklayabildiğini söyledi.

Ringeisen C4ISRNET'e testin “güçlü bir araç” olabileceğini düşündüğünü söyledi, özellikle “işgücüne geri dönmekten ve hastalığa maruz kalmaya karşı daha savunmasız ya da daha az savunmasız olabileceğinden” bahsediyoruz. Bu programın önümüzdeki 10-12 gün içinde epigenetik imza üreteceğini umuyor.

Ringeisen, DARPA'nın FDA’nın bu testi onaylamasını sağlama hedefi olarak Ağustos 2020'yi hedeflediğini söyledi. Bu yıl sonbaharda virüsün ikinci bir dalgası olması durumunda test önemli bir hizmet olacaktır.

Genetik kodları tanımlamak için bilgisayar ve algoritmalar kullanan Detect It ile Gene Editing Technologies adlı başka bir teşhis testi, yeni koronavirüs ile ilişkili belirli genetik kodları ortaya çıkarabildi. Bu testin FDA onaylı bir versiyonu da virüs testini geliştirebilir. Ringeisen, DARPA'nın bu projeyi de hızlı bir şekilde izleyebildiğini ve ajansın Ağustos ayında FDA onayını hedeflediğini söyledi.

Son on yılda bu programlara yapılan yatırımlar, DARPA’nın mevcut pandemi üzerindeki kısa vadeli çalışmalarını hızlandırdı.

Ringeisen, “Bu projelerin halihazırda devam etmesini sağlayarak, bu projelere 'X' patojeni takmamız çok, çok kolay” dedi.

Ancak, daha fazla araştırma yapmak için, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilim adamları, virüsten kurtulan insanları kan bağışı yapmaya çağırıyor, böylece daha fazla örnek mevcut oluyor.

“Bir ABD hükümeti olarak, bir örnek eksikliğimiz var,” dedi Jenkins. “İhtiyacımız olan tüm örneklere sahip değiliz, ancak bu noktada bir darboğaz kadar aşırı değil.”


Bir cevap yazın