F-35 savaş uçağı Alaska Hava Kuvvetleri üssüne transfer olmaya başladı

FAIRBANKS, Alaska – F-35A Ortak Saldırı Savaşçılarının büyük bir grubundaki ilk uçak, Alaska askeri üssüne transfer başlattı.

Uçağın Salı öğleden sonra Fairbanks'taki Eielson Hava Kuvvetleri Üssü'ne gelmesi planlandı.

Üs, Aralık 2021'e kadar 54 jet ve ek 1.300 personel almayı bekliyor. İlk jet grubundan sonra ayda iki uçağın gelmesi planlanıyor.

İki F-35A filosu, yeniden etkinleştirilen 356. Avcı Filosuna F-16'ların 18. Saldırı Filosu ve 168. Hava Yakıt İkmal Kanadı ile katılacak.

Alaska’nın Cumhuriyetçi ABD Sens. Lisa Murkowski ve Dan Sullivan’ın yanı sıra Cumhuriyetçi ABD Başkanı Don Young da dahil olmak üzere kongre heyeti, Murkowski’nin ülkenin savunma yeteneklerini güçlendirdiğini ve Kuzey Kutup bölgesi için bir "kilometre taşı" olduğunu söyleyen jetlerin gelişini memnuniyetle karşıladı.

Murkowski yaptığı açıklamada, “Bu, Alaska Kongre Heyeti, Tiger Ekibi ve ordu tarafından uzun zamandır süren bir çaba oldu ve bunu gerçeğe dönüştüren rol oynayan herkesi tebrik ediyorum” dedi. “F-35'lerin bu filolarının ulusal savunmamızda oynayacağı önem, aynı zamanda havacılarımıza inanılmaz, gerçek dünya eğitimi sunmalarının önemi eşsiz.”

Alaska yakında “100'den fazla beşinci nesil savaşçıya” ev sahipliği yapacak ve varış Alaska'nın “dünyanın en stratejik yeri” konumunu koruyacak.

Sullivan, “Bugün ilk F-35As'ın gelmesi zorlu bir zamanın ortasında parlak bir noktadır – Alaska, Fairbanks ve Kuzey Kutbu, ABD Hava Kuvvetleri ve en önemlisi ülkemizin güvenliği için,” dedi Sullivan.

Gençlerin yaptığı açıklamada, jetlerin Eielson'a transferi 2016 yılında açıklandı. Uçağın gelişi pilotları, bakım personelini ve ailelerini Fairbanks'a getireceğini söyledi.

“Yıllar önce Eielson Hava Kuvvetleri üssü kapanışla karşı karşıyaydı” dedi Young. “Sadece bunu önlemekle kalmadık, aynı zamanda F-35'in teslimatıyla Eielson daha da güçlendi.”


Bir cevap yazın