F-35 program başkanı Elon Musk’un Joint Strike Fighter eleştirisini geri çekti

WASHINGTON – Milyarder SpaceX kurucusu Elon Musk'tan günler eleştirerek savunma topluluğunu şok etti F-35 Müşterek Taarruz UçağıPentagon’un F-35 programının başkanı, jetin onlarca yıl boyunca geçerli olacağını belirtti.

“Sanırım ilgilenmekle ilgilenen tek kişi ben değilim Elon Musk ile kelime savaşında. Fikrini paylaşmak zorunda değilim. ”Teğmen Gen Fick Çarşamba günü McAleese & Associates Savunma Programları Konferansı katılımcılarına söyledi.

“F-35'in dikkate değer bir yetenek olduğunu ve girişimler ve süreç, prosedür ve dönüşümle dikkat çekici bir yetenek olmaya devam edeceğini düşünüyorum. programda gördüğümüz. Sırada ne olduğunu görmekten mutluyum, insanlı ya da insansız olsun, ama sanırım F-35 uzun süre burada olacak. ”

Musk, kışkırtıcı görüşler Hava savaşının geleceği üzerine bir tartışma sırasında Musk, “savaş uçağı çağının geçtiğini” ve Hava Kuvvetleri'nin otonom savaş uçaklarına doğru dönmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu düşündü. .

Musk, Lockheed Martin tarafından inşa edilen F-35 hakkındaki görüşünü de paylaşarak, Savunma Departmanı'nın bir havayoluna düşürmek yerine beşinci nesil bir rakibi elinde tutsaydı, maliyet ve zamanlama performansı ile ilgili geçmiş sorunlarının önlenebileceğini söyledi. 2001 yılında tek satıcı.

Konferansta “Ortak Saldırı Savaşçısı için bir rakip olmalı” dedi ve bunun tartışmalı bir görüş olduğunu bildiğini de sözlerine ekledi.

Daha sonra, rakibin “bir insan tarafından uzaktan kontrol edilen bir drone savaş uçağı olmalı, ancak manevraları özerklikle artırılmış tweet'i yükseltti. F-35'in buna karşı şansı olmayacaktı. ”

Musk'un Çarşamba günü yaptığı yorumlar hakkında, Hava Muharebe Komutanlığı başkanı Mike Holmes savunma topluluğunun Musk'un yorumlarını yanlış yorumlayabileceğini söyledi.

"Elon'un gerçekten bugün hepsini park etmemiz gerektiğini kastettiğinden emin değilim," dedi savaş uçaklarına daha geniş bir şekilde atıfta bulundu. “Sanırım bundan sonra ne olacağını düşünmeye başlamamız gerekiyordu, çünkü bir sonraki şey geliyor.”

Hava Kuvvetleri bir gün neredeyse tamamen dronlardan yapılmış bir savaş uçağı envanterine kayabilirken, mevcut yapay zeka teknolojisinin bilinmeyen bilgiler ve bir insan savaş pilotu ile başa çıkmak için yeterince olgun olmadığını söyledi. “Uzun bir süredir savaşçı ve bombardıman uçağı için hala insanlı uçaklara ihtiyacımız olacak” diye ekledi.

Yine de, Hava Kuvvetleri'nin “giderek artan şekilde diğer seçeneklerle denemeler yapacağımızı” söyleyerek, insansız teknolojileri keşfetmesi gerektiğini kabul etti.

Hava Kuvvetleri, yaşlanan avcı envanterinin yerini almaya çalışırken, F-15 ve F-16 gibi eski savaşçıları emekli etmeye başlayabileceği ve yeni F-35'ler veya diğer jetlerle değiştirebileceği birden fazla “rampada” bulunuyor. . Örneğin, hizmet F-15C / D yerine F-35s ve F-15EX satın alacak. Bir sonraki karar noktası, Blok 30 ve daha eski F-16'ların F-35A veya diğer yeni yeteneklerle değiştirilip değiştirilmeyeceği olacaktır.

Holmes, “Bu soruyu cevaplamak için deney yapmak için çalışmak istiyorum,” dedi. “Yine de hepsini F-35'lerle değiştirmek isteyecek miyim, yoksa Elon'un hakkında konuştuğu başka bir şeyi mi keseceğim yoksa Roper ve ben tartışacağız mı?”

Holmes bu seçenekler üzerinde durmasa da, Skyborg – Hava Kuvvetleri'nin insanlı savaşçıları artırmak için “sadık bir kanatçı” olarak geliştirmeyi umduğu AI donanımlı XQ-58 Valkyrie – veya Digital Century Serisi uçaklar olgun teknolojiler ve dijital mühendislikte yeni gelişmeler kullanılarak yıllar içinde geliştirilebilir.

Holmes’un yorumları, Hava Kuvvetlerinin F-35 ile rekabet edebilecek veya tamamlayabilecek uçaklarla savaşmaya açık olacağını ima ediyor gibi görünüyor.

Fick, Çarşamba günkü kendi yorumlarında, F-35’in programının bir köşeyi döndüğünü, jetin performansını “göz sulama” olarak tanımladığını ve jetin Blok 4 adı verilen bir modifikasyon paketi aldıkça düzeleceğini söyledi.

Ancak, aynı zamanda daha uygun fiyat ve güvenilirlik görmek istediğini de kabul etti. Savaş kodlu F-35'lerin görev yetenekli oranları 2019'da yüzde 72'ye yükselse de Fick, jetin hala tam görev yeteneğine sahip uçaklar için operatör hazırlığı gereksinimlerinin “yetersiz kaldığını” söyledi. Ayrıca, F-35A için uçuş saati başına maliyeti 25.000 dolara çıkarmanın kritik olduğunu söyleyerek uçağı uçurmanın fiyatını eleştirdi.

Bir cevap yazın